Twój Słuch - Zapalenie błędnika - Objawy i przyczyny – Twój Słuch

Zapalenie błędnika – Objawy i przyczyny

Zapalenie błędnika to choroba, która dotyka układu nerwowego i wpływa na równowagę ciała. Może to być stan nagły, a objawy związane z zapaleniem błędnika mogą wywołać niepokój i lęk u pacjentów, którzy doświadczają problemów z równowagą. W tym artykule omówimy objawy, przyczyny i leczenie zapalenia błędnika.

Czym jest błędnik i jak działa?

Zanim przejdziemy do omówienia problemów związanych z zapaleniem błędnika, przypomnijmy, co to jest błędnik w uchu. Jest to niewielki narząd zlokalizowany w uchu wewnętrznym, który odpowiada za równowagę i orientację przestrzenną. Składa się z trzech części: przedsionka, łuków półkolistych oraz ślimaka. W przedsionku znajdują się receptory odpowiedzialne za równowagę, które rejestrują ruchy głowy. Łuki półkoliste z kolei są odpowiedzialne za orientację przestrzenną, a w ślimaku znajdują się receptory słuchowe. Wszystkie te elementy tworzą system, który umożliwia człowiekowi utrzymanie równowagi.

Co to jest zapalenie błędnika? Objawy stanu

Zapalenie błędnika to choroba, która nazywana jest potocznie zapaleniem ucha wewnętrznego. Charakteryzuje się stanem zapalnym błędnika, który może mieć różne przyczyny. Objawy związane z zapaleniem błędnika wynikają z faktu, że choroba ta wpływa na równowagę i orientację przestrzenną organizmu.

Zapalenie błędnika – przyczyny

Przyczyny zapalenia błędnika mogą być różne. Najczęściej występuje jako wynik infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Może być też efektem przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Wirusy lub bakterie wywołują stan zapalny wokół nerwu słuchowego, co prowadzi do naruszenia funkcji błędnika.

Większość pacjentów przechodzi wirusowe zapalenie błędnika. Objawy w tym przypadku są podobne, jak podczas bakteryjnego zapalenia błędnika. Przyczyny tej choroby niezwiązane z wirusami ani bakteriami mogą obejmować również:

 • urazy mechaniczne głowy,
 • zaburzenia krążenia wewnętrznego ucha,
 • zaburzenia hormonalne,
 • wpływ niektórych leków, takich jak aminoglikozydy,
 • choroby autoimmunologiczne, m.in. toczeń rumieniowaty czy zapalenie wielomięśniowe.

Diagnostyka. Zapalenie błędnika – objawy

Przebieg zapalenia błędnika mogą być różny w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jakie są objawy zapalenia błędnika? Do najczęściej wymienianych przez pacjentów należą:

 • zawroty głowy,
 • utrata równowagi,
 • problemy z chodzeniem i staniem,
 • odczuwanie uczucia niestabilności,
 • zaburzenia widzenia,
 • niejednostajne szumy w uszach,
 • pogorszenie słuchu,
 • oczopląs, czyli drgania gałek ocznych,
 • uczucie nudności i wymiotów.

Zapalenie błędnika – jakie badania?

Ostre zapalenie błędnika jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do utraty słuchu i trwałych zaburzeń równowagi. Dlatego ważne jest, aby nie ignorować objawów i jak najszybciej udać się do lekarza otolaryngologa. Aby zdiagnozować Twój stan, wykona on otoskopię, czyli wziernikowanie ucha, a w razie potrzeby również RTG kości skroniowej.

Zapalenie błędnika – jak leczyć, by uniknąć powikłań

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zapalenie błędnika przejdzie samo, jakie są domowe sposoby na zapalenie błędnika, ile trwa ta choroba. Choć niektóre źródła podają, że zapalenie ustępuje po kilku dniach, nie należy go bagatelizować i zawsze szukać pomocy lekarza. Nawet lekkie objawy należy leczyć i wspomagać organizm w walce z chorobą. W tym celu lekarz może przepisać leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe.

A jak leczyć zapalenie błędnika w przypadku stanu ostrego? W razie wystąpienia ciężkich objawów może być konieczna hospitalizacja. W szpitalu pacjentowi podaje się dożylnie leki, które pomagają złagodzić objawy choroby.

W niektórych przypadkach zapalenie błędnika wymaga fizjoterapii. Polega to na wykonywaniu ćwiczeń mających na celu przywrócenie równowagi i koordynacji ruchowej.

Podsumowanie

Zapalenie błędnika to choroba, która powoduje zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Przyczyną choroby może być zakażenie wirusowe lub bakteryjne, urazy głowy, choroby autoimmunologiczne oraz choroby wewnętrzne. Objawy zapalenia błędnika to m.in. zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, a także szumy uszne i utrata słuchu. Leczenie zapalenia błędnika uzależnione jest od przyczyny choroby i może obejmować stosowanie leków przeciwbakteryjnych lub przeciwwirusowych, leków przeciwwymiotnych, rehabilitację oraz terapię objawową.

Jeśli odczuwasz objawy, które mogą sugerować proces zapalny w błędniku, skontaktuj się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie zapalenia błędnika, leczenie odpowiednie do przyczyny i rehabilitacja mogą przyspieszyć powrót do zdrowia i zminimalizować ryzyko powikłań. Nie warto tego bagatelizować, ponieważ powikłania po zapaleniu ucha lub błędnika mogą obejmować zapalenie opon mózgowych czy poważne uszkodzenie błędnika, powodujące nawet głuchotę.

Po więcej porad takich jak ta zajrzyj na naszą stronę, gdzie wykonasz również badanie słuchu online i dowiesz się, jak dobieramy aparaty słuchowe.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet