Twój Słuch - Zakup aparatu słuchowego – dlaczego nie warto zwlekać z decyzją kupna? | Twój Słuch

Zakup aparatu słuchowego – dlaczego nie warto zwlekać z decyzją kupna?

Pogarszanie się słuchu stanowi problem, z którym spotykamy się w ostatnich latach coraz częściej. Zakup aparatu słuchowego jest rozwiązaniem poprawiającym jakość życia i wspomagającym nasze funkcjonowanie w różnych dziedzinach. Dowiedz się, dlaczego nie warto zwlekać z decyzją o jego zakupie.

Dlaczego nie warto zwlekać z zakupem aparatu słuchowego?

Codziennie funkcjonujemy w zmieniającym się otoczeniu: ruchliwe ulice, zatłoczone sklepy, głośne pomieszczenia. Intensywność i różnorodność docierających do nas dźwięków wymaga zdolności odbierania ich w sposób niezakłócony – chociażby ze względu na nasze bezpieczeństwo. Jeśli masz kłopoty ze słyszeniem nie zwlekaj. Dlaczego?

  • Słuch może się pogarszać – wada słuchu rozwija się powoli i często niezauważalnie dla otoczenia, ale nieleczona – postępuje.
  • Z czasem będzie Ci coraz trudniej funkcjonować, a trudności sprawią, że zaczniesz źle się czuć w każdym otoczeniu.
  • Będziesz się męczyć, słysząc mniej niż powinieneś. Jest to bardzo niekomfortowe a bywa niebezpieczne.

Jeśli w porę zadziałasz, bardzo szybko odczujesz różnicę w codziennym funkcjonowaniu i poprawi się jakość Twojego życia. Zakup aparatu słuchowego wiąże się z dokładną diagnozą i precyzyjnym doborem urządzenia. Zawsze umawiaj się na wizytę u specjalisty, który po wykonaniu badań słuchu dopasuje odpowiedni aparat słuchowy do Twoich potrzeb.

Ile kosztuje aparat słuchowy i jakie są formy finansowania?

Zakup aparatu słuchowego wiąże się ze sporym wydatkiem, a zakres cen jest bardzo szeroki. Pomoc w sfinansowaniu sprzętu oferuje system refundacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak uzyskać refundację NFZ? Po otrzymaniu zlecenia na aparaty słuchowe (uzyskanego od lekarza laryngologa/audiologa/foniatry, który stwierdza niedosłuch) wniosek należy złożyć w oddziale NFZ. Po zatwierdzeniu dokumentów możemy zakupić wybrane aparaty słuchowe za kwotę pomniejszoną o refundację.

Osoby z przyznaną grupą inwalidzką lub orzeczeniem o niepełnosprawności i dochodami poniżej ustalonego progu mogą dodatkowo ubiegać się o dofinansowanie aparatów słuchowych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Rodzinie lub Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie.

Wiele sklepów oferuje sprzedaż aparatów słuchowych w systemie ratalnym. Jeśli zatem planujesz taką formę zakupu, sprawdź, która placówka proponuje dogodne raty na aparat słuchowy.

Zakup aparatu słuchowego a ulga rehabilitacyjna

Warto sprawdzić, czy zakup aparatu słuchowego możemy odliczyć od podatku i w jaki sposób to zrobić. Warunkiem niezbędnym odliczenia takiego wydatku – oprócz kryteriów dochodowych – jest spełnienie jednego z poniższych punktów:

  • posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną;
  • orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Gdzie kupić aparat słuchowy?

Wybór odpowiedniego aparatu zależy od stopnia niedosłuchu i innych indywidualnych potrzeb pacjenta. Zakupu dokonuj tylko w sprawdzonych miejscach z profesjonalną obsługą. Najlepiej zwróć się do specjalisty, który doradzi, czy kupić aparat słuchowy na baterie czy akumulator, pomoże także wybrać urządzenie odpowiednio do oczekiwań. Unikaj zakupu aparatów oferowanych w internecie jako uniwersalne, nie będą one bowiem dopasowane do Twoich potrzeb, co może skutkować dalszymi uszkodzeniami słuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet