Twój Słuch - Uszkodzenie ślimaka w uchu - objawy i leczenie | Poradnik Twój Słuch

Uszkodzenie ślimaka w uchu – objawy i leczenie


Ślimak znajdujący się w uchu wewnętrznym pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Warto wiedzieć czym skutkuje uszkodzenie ślimaka w uchu – objawy takiego urazu mogą obejmować szumy uszne, niedosłuch i poważniejszy ubytek słuchu.

Uszkodzony ślimak w uchu – jak do tego dochodzi?

Mimo że ślimak umiejscowiony jest głęboko wewnątrz uszu i przez swoje położenie wydaje się być dobrze chronionym narządem, do jego uszkodzenia może dojść pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na duży hałas czy nagłą i silną zmianę ciśnienia. Do uszkodzenia ślimaka może dojść również w wyniku urazu głowy, przebytej infekcji – zapalenia ucha, działania niektórych leków i substancji toksycznych, czy problemów hormonalnych. Na jego uszkodzenie może wpłynąć niedokrwienie w przebiegu m.in. miażdżycy lub niedociśnienia, a także powikłania po zapaleniu błędnika czy otosklerozy, która jest groźną chorobą ograniczającą ruchomość jednej z kosteczek słuchowych. Komórki słuchowe ślimaka ulegają też uszkodzeniu wraz z wiekiem, w wyniku naturalnego starzenia się narządu słuchu, jednak wtedy objawy uszkodzenia nie pojawiają się nagle, tylko stopniowo nasilają.

Uszkodzenie ślimaka w uchu – objawy, na które warto zwrócić uwagę

Uszkodzony ślimak w uchu może dawać różne objawy, które powinny zaalarmować dotkniętą nimi osobę. Pierwszym z nich nagłe pogorszenie słuchu. Stopień utraty słuchu zależeć będzie od dokładnej lokalizacji i poziomu uszkodzenia w ślimaku, jednak w każdym przypadku powinien być powodem do konsultacji ze specjalistą.

Na skutek uszkodzenia ślimaka lub nerwu słuchowego może dojść również do szumów usznych. Szumy uszne to dźwięki słyszane w uchu, które nie pochodzą z zewnątrz. Często mają one postać uciążliwego syczenia, dzwonienia w uszach, pisków lub cykania. Szumy w uszach dzieli się na subiektywne i obiektywne. Obiektywne powstają w następstwie zniekształcenia odbioru rzeczywistych dźwięków, subiektywne – są jedynie wynikiem uszkodzonego funkcjonowania narządu słuchu, najczęściej właśnie z powodu uszkodzenia komórek słuchowych w ślimaku.

Dalszymi konsekwencjami uszkodzenia ślimaka mogą być trudności odbiorze mowy, utrudniające komunikację, a także problemy z koncentracją, zwłaszcza w hałaśliwych miejscach. Ponieważ ślimak sąsiaduje z narządem równowagi, stany zapalne i uszkodzenia w tym obszarze mogą prowadzić do zawrotów głowy i trudności w utrzymaniu równowagi, a także nudności.

Uszkodzenie ślimaka – leczenie

Osoby, które zauważyły u siebie problemy ze słuchem, powinny zgłosić się do lekarza – laryngologa, który wykluczy infekcje lub specjalisty, który przeprowadzi specjalistyczne badanie. Jak wygląda badanie słuchu? Specjalista wykonuje zwykle audiometrię tonalną, która pozwala określić progi słyszenia pacjenta. audiometrię impedacyjną, która dostarcza informacji o funkcjonowaniu ucha środkowego i w razie potrzeby – audiometrię mowy, która ocenia poziom rozumienia słów.

W razie stwierdzenia niedosłuchu lekarz może zalecić aparat słuchowy. To najprostsze, skuteczne rozwiązanie poprawiające zdolność słyszenia. Współczesne aparaty słuchowe są niewielkie, mało widoczne i nie przeszkadzają w codziennym życiu. W niektórych sytuacjach może być konieczne zastosowanie implantu słuchowego, wszczepianego do ucha środkowego lub implantu ślimakowego, jednak po jego wprowadzeniu pacjenta czeka kilkumiesięczna rehabilitacja.

Jak zapobiegać uszkodzeniu ślimaka?

Aby uchronić się przed uciążliwym leczeniem lub koniecznością noszenia aparatów czy implantów, warto postawić na profilaktykę. O uszy i słuch trzeba dbać na bieżąco, unikając hałasów o wysokim natężeniu (jak wystrzał z broni palnej czy wybuch petardy), głośnego słuchania muzyki zwłaszcza przez słuchawki wewnątrzkanałowe, a także szybko reagować na pojawiające się infekcje dróg oddechowych i uszu – odpowiednie leczenie może zapobiec ich przenoszeniu się na kolejne narządy, w tym ślimaka. Na zdrowy słuch wpływa też ogólny zdrowy tryb życia. Dobra dieta, regularna aktywność fizyczna, kontrola stresu nie dopuszczą do problemów z układem krwionośnym, które mogą przełożyć się na uszkodzenia komórek słuchowych. Co jakiś czas warto też kontrolnie sprawdzić swój słuch, upewniając się, że nie doszło do jego pogorszenia, np. wykonując badanie słuchu online i w razie potrzeby umawiając się na badania profilaktyczne u specjalisty.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet