Twój Słuch - Uraz ciśnieniowy ucha czyli czym jest barotrauma ucha? | Twój Słuch

Uraz ciśnieniowy ucha czyli czym jest barotrauma ucha?

Uraz ciśnieniowy ucha to dolegliwość, która dotyczy głównie nurków. Może jednak powstać także podczas lotu samolotem. Co to jest barotrauma? Jakie są jej przyczyny i objawy? Na czym w przypadku urazu ciśnieniowego ucha polega leczenie? Czytaj dalej by się dowiedzieć!

Barotrauma ucha – co to?

Barotrauma ucha, czyli uraz ciśnieniowy to uszkodzenie tkanek, które ma charakter fizyczny. Występuje, gdy w wyniku różnicy ciśnień między wnętrzem ciała a otoczeniem, dochodzi do uszkodzenia wewnętrznych struktur (najczęściej ucha środkowego i zatok). Nacisk na błonę bębenkową powoduje jej wgniecenie, co wpływa na łańcuch kosteczek słuchowych. Zjawisko te powoduje przetoki w okienku owalnym i/lub okrągłym.

Barotrauma może być spowodowana także falą uderzeniową (np. gwałtownym podmuchem powietrza związanego z eksplozją). W tym przypadku mechanizm uszkodzenia jest podobny. Fala uderzeniowa powoduje pęknięcie błony bębenkowej i uszkodzenie łańcucha kosteczek słuchowych, co w efekcie doprowadza do powstania przetok w okienku owalnym i/lub okrągłym.

Na podstawie miejsca powstania urazu wyróżniamy:

 • uraz ciśnieniowy ucha środkowego,
 • uraz ciśnieniowy ucha wewnętrznego,
 • barotrauma ucha zewnętrznego.

Jakie są przyczyny urazu ciśnieniowego?

Uraz ciśnieniowy ucha powstaje z różnych przyczyn. Występuje gdy niemożliwe jest wyrównanie ciśnień panujących we wnętrzu ciała i poza nim. Najczęściej barotrauma ucha wynika z upośledzenia drożności nosa, uszu czy zatok przynosowych. Podczas kataru lub innych infekcji dróg oddechowych pojawia się obrzęk błony śluzowej nosa oraz ujścia trąbki słuchowej. Ten stan zapalny powoduje nie tylko nadmierną produkcję, ale także gromadzenia się wydzieliny. Jeśli jej odpływ jest niemożliwy, zaczyna gromadzić się w uchu środkowym. Powoduje to wzrost ciśnienia w jamie bębenkowej, a tym samym jej napięcie. Gdy ciśnienie na zewnątrz gwałtownie wzrasta np. podczas lotu lub nurkowania, pojawia się barotrauma ucha.

Uraz ciśnieniowy ucha – objawy

Najczęstsze objawy barotraumy to:

 • zawroty głowy,
 • silny ból (ucha i głowy),
 • nudności oraz wymioty,
 • uczucie zatkania ucha oraz upośledzenie słuchu,
 • uczucie narastającego ucisku w obrębie ucha,
 • zaburzenia orientacji w przestrzeni,
 • krwawienie z nosa,
 • zaburzenia równowagi.

Uraz ciśnieniowy a zatoki

Uraz ciśnieniowy bardzo często dotyczy zatok czołowych. Najczęściej pojawia się wtedy rozpierający ból w okolicy czołowej oraz wynaczynienie się krwi do jamy zatok.

Uraz ciśnieniowy ucha – leczenie

Gdy pojawią się pierwsze objawy barotraumy ucha, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie otorynolaryngologii. Podczas badania lekarz oceni stan błony bębenkowej oraz zbada słuch. Na tej podstawie zaproponuje odpowiednie leczenie. Z zasady ma ono charakter przyczynowy, to znaczy ma na celu zlikwidować przyczynę powstania dolegliwości. Gdy uraz ciśnieniowy ucha spowodowany był stanem zapalnym zatok, lekarz zleca odpowiednie leczenie w tym np. antybiotyki czy endoskopową operację zatok przynosowych.

Może się jednak zdarzyć się, że barotrauma na stałe uszkodzi element przewodu słuchowego. Wtedy konieczne będą aparaty słuchowe. Jeśli nie masz pewności, czy są Ci one potrzebne, wykonaj badanie słuchu online. Na jego podstawie zdecydujesz, czy wizyta u protetyka słuchu jest konieczna.

Zobacz także:

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet