Twój Słuch - Dlaczego Aparat Słuchowy Piszczy - Przyczyny | Twój Słuch

Szum w uszach – przyczyny i leczenie

Szum w uszach - przyczyny i leczenie

Czasami z pozoru drobne dolegliwości mogą zwiastować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Taki właśnie jest szum w uszach. Przyczyny tego objawu mogą być naprawdę rozmaite – od błahych po bardziej niebezpieczne, na podłożu neurologicznym. Jak leczyć szumy uszne i co dokładnie może je powodować?

Szumy uszne, czyli piszczenie i dzwonienie w uszach

Szum w uszach to potoczna nazwa kilku dolegliwości. Szumy uszne mogą być bardzo dokuczliwe i przez swoją natarczywość przeszkadzać w skupieniu i wykonywaniu codziennych, prostych czynności. Szum w uszach można zdiagnozować wtedy, gdy pacjent skarży się np. na:

  • Piszczenie w uszach.
  • Buczenie w uszach.
  • Świst w uszach.
  • Brzęczenie w uchu.
  • Dzwonienie w uszach.
  • Pulsujący szum w uchu.

Niezależnie od tego, jak problem opisze pacjent – zwykle w pierwszej kolejności trafia do internisty, który po zebraniu wywiadu może skierować go do innych specjalistów (laryngologa, neurologa itp.). Czasami przyczyną piszczenia w uszach może być nadciśnienie, stres i przebywanie w hałasie. Zdarza się również, że właśnie tak zaczynają się problemy z niedosłuchem lub poważniejsze komplikacje neurologiczne, stany zapalne etc. W każdym przypadku nie warto bagatelizować opisanych objawów i udać się do lekarza celem zdiagnozowania przyczyny.

Jak leczyć i pozbyć się szumu w uszach?

Szum w uchu jest nie tylko przeszkadzający i niekomfortowy, ale może być również zapowiedzią poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Jak się pozbyć szumu w uchu? W zależności od przyczyny – warto w pierwszej kolejności ją zwalczyć. Jeśli przyczyną szumu w uszach jest stres, należy go zredukować, a jeśli to niemożliwe nauczyć się technik radzenia sobie z tym stanem. Możliwe jest również wykorzystanie techniki habituacji, która polega na nauce ignorowania i „odcinania” niektórych dźwięków z otoczenia. Co prawda szum w uchu lub dzwonienie w uchu pozostaną, ale nie będą już tak absorbujące.

Jeśli pacjent skarży się na nawracający szum w jednym uchu połączony z dolegliwościami bólowymi – warto by sprawdzić, czy nie rozwija się w uchu stan zapalny, lub inne poważniejsze schorzenie (np. nowotwór). Jeśli szum w uszach nie ma podłoża chorobowego – można wykorzystać tzw. white noise, czyli biały szum, lub udać się na psychoterapię. Czasami bardzo dobre efekty przynoszą dobre aparaty słuchowe lub wizyta w miejscu takim jak np. gabinet bezpłatnego badania słuchu.

Szum w uszach – jak zapobiegać piszczeniu i buczeniu w uchu?

Co prawda istnieją skuteczne sposoby na szumy uszne, ale czy nie prościej byłoby im po prostu zapobiec? Jeśli przyczyny szumu w uszach mają podłoże zdrowotne – raczej nie da im się zapobiec, bez właściwej diagnozy podstawowej jednostki chorobowej. Jeśli jednak występują na skutek życia w ciągłym stresie, słuchania głośnej muzyki, wykorzystywania słuchawka dousznych i przebywania w bardzo głośnych pomieszczeniach (np. prac na budowie) – można starać się im zapobiec, redukując czynniki je powodujące. Przydatne mogą okazać się również zwykle stopery do uszu.

Problemy laryngologiczne Polaków

Coraz więcej Polaków cierpi na szum w uszach. Leczenie i jego przebieg są zależne od indywidualnej diagnozy. Niestety wiele osób zamiast u lekarza, odpowiedzi na swoje problemy poszukuje na forach internetowych, tymczasem przyczyny szumu w uszach są różnorodne i tylko specjalista dopasuje odpowiednie rodzaje badań słuchu.

1.Skąd bierze się piszczenie uszach?

Przyczyny tego problemu najczęściej wynikają ze stresu, nadciśnienia, lub długotrwałego przebywania w hałasie. Jeśli piszczenie w uszach nie minie po ustaniu możliwej przyczyny – warto zgłosić się do lekarza.

2. Jak usunąć dzwonienie w uszach?

Ten objaw często występuje na skutek urazu lub nagłego, bardzo intensywnego dźwięku (np. wybuch). Jeśli pacjent miał kontakt z podobnym czynnikiem zewnętrznym, powinien zgłosić się do laryngologa celem wykluczenia uszkodzenia aparatu słuchu i błony bębenkowej. Istnieją różne rodzaje ubytku słuchu, a do jednych z nich można zaliczyć przykładowe, opisane urazy.

3. Czy jest skuteczny sposób na szumy w jednym uchu?

Niezależnie od tego, czy jest to szum w lewym uchu, czy szum w prawym uchu – objawy te mogą mieć (ale nie muszą) podłoże psychologiczne. Często szumy uszne pojawiają się nagle, na skutek stresu. Po ustąpieniu czynnika go wywołującego mogą mijać, lub odwrotnie – pojawiać się pod koniec dnia – przed snem. Ciągły szum w uszach można spróbować zredukować aparatem słuchowym, ale w pierwszej kolejności zaleca się wizytę u lekarza.

Co oznacza szum w uszach? Przyczyny, jak widać, mogą być bardzo złożone. Nawet niewinne z pozoru dzwonienie  w uszach powinno być skonsultowane z lekarzem. Jeśli natomiast osoba, która ich doświadcza jest pewna, że powstają na skutek określonego czynnika np. słuchania głośnej muzyki w słuchawkach – warto zadbać o prewencję i dla dobra jednego z ważniejszych zmysłów – słuchu – zredukować wszystkie możliwe przyczyny szumu uszach.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet