Twój Słuch - Szum w uszach, czy może być spowodowany stresem lub alergią? | Twój Słuch

Szum w uszach, czy może być spowodowany stresem lub alergią?

Jeśli Ciebie lub Twoich bliskich dotyczą problemy ze słuchem, zapewne zastanawiasz się nad ich przyczyną: może to zależność stres a słuch? Wpływ leków? Choroby? Bardzo często czynnikiem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, jest szum w uszach. Czym są szumy i skąd się biorą? Jak im zapobiegać? Dowiedz się więcej i już dziś zadbaj o swój słuch.

Szum w uszach – co to takiego?

Szum w uszach to nic innego, jak słyszenie dźwięków w jednym lub obu uszach, które nie pochodzą z żadnego zewnętrznego źródła. Najczęściej szum w uszach oznacza kilka dolegliwości, jak na przykład świst, brzęczenie, dzwonienie czy piszczenie w uszach. Dolegliwość ta może występować stale lub tylko przez pewien czas i zwykle towarzyszą jej problemy ze słuchem. Na szumy w uszach najczęściej skarżą się osoby starsze, dotyczy on jednak 10 – 14 % naszej populacji.

Stres a słuch – czy stres może mieć wpływ na Twój słuch?

Zapewne wiesz, że stres przyczynia się do zaburzeń krążenia, mogąc spowodować zawał serca. A w jaki sposób stres wpływa na nasz słuch? Jeśli jesteś narażony na długotrwałe obciążenia psychiczne, może pojawić się szum w uszach. Chcąc zlikwidować tę dolegliwość, skoncentruj się na wyeliminowaniu lub przynajmniej zminimalizowaniu czynników stresogennych. Stosuj techniki relaksacyjne, odpoczywaj w zacisznym miejscu, znajdź hobby, słuchaj spokojnej muzyki, bądź aktywny fizycznie. Jeśli trzeba, zwróć się po pomoc do specjalisty.

Alergia a słuch – jak alergia wpływa na słuch?

Alergia najczęściej kojarzy Ci się z katarem, swędzeniem nosa, pieczeniem gardła czy łzawieniem? Warto pamiętać, że poza tymi objawami alergeny mogą wywoływać także szum w uszach i inne problemy ze słuchem. Reakcje alergiczne mogą zablokować przewód słuchowy, powodować gromadzenie się płynu w uszach i w konsekwencji infekcję. Ta z kolei może skutkować problemami ze słuchem. Alergie i spowodowane nimi szumy w uszach mogą być sezonowe (jeśli jesteś uczulony na pyłki) lub całoroczne (kurz), mogą być wywołane także przez stosowanie niektórych kosmetyków i reakcje alergiczne na nie.

Leki a słuch – czy leki mogą spowodować niedosłuch?

Do wystąpienia szumu w uszach może przyczynić się stosowanie niektórych leków. Najczęściej są to:

 • niektóre antybiotyki,
 • leki przeciwnowotworowe,
 • leki moczopędne, nasenne, przeciwbólowe,
 • leki antydepresyjne, uspokajające, znieczulające,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym aspiryna.

W tych wypadkach dolegliwości związane z szumem w uszach mijają najczęściej po zakończeniu terapii lekowej. Warto jednak zawsze skonsultować ze specjalistą możliwość zastosowania innych leków – jeśli oczywiście jest to możliwe – by wyeliminować uciążliwości związane z szumem w uszach.

Szum w uszach – inne przyczyny

Najczęściej szumy w uszach mają różne przyczyny i wynikają z wielu czynników. Mogą być związane zarówno z dolegliwościami w obrębie samych uszu jak i infekcjami całego organizmu. Oprócz stresu, alergii i wpływu leków chorobą mającą wpływ na nasz słuch jest cukrzyca. Zwiększa ona ryzyko uszkodzenia narządu słuchu, z kolei szum w uszach jest często jej powikłaniem. Związek cukrzyca a niedosłuch jest dość częsty, ponieważ w Polsce z tą chorobą zmaga się około 3 milionów osób, a wiele z nich wciąż pozostaje bez diagnozy.

Szum w uszach mogą powodować także inne choroby i dolegliwości, między innymi:

 • nadciśnienie,
 • długie przebywanie w hałasie,
 • pogarszanie się słuchu związane z wiekiem,
 • przewlekłe zapalenie ucha środkowego,
 • guzy,
 • zaburzenia psychiczne,
 • miażdżyca,
 • ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Jak radzić sobie z szumem w uszach? Jak go zlikwidować? W pierwszej kolejności, poznaj przyczynę. Jeśli przyczyną szumu w uszach jest stres, staraj się go zredukować, poznaj też skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Unikaj hałasu. Naucz się, jak dbać o słuch, by jak najlepiej chronić go przed szkodliwym wpływem różnych czynników. Nigdy nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów. Zawsze konsultuj się ze specjalistą, który właściwie zdiagnozuje Twój problem i zaleci właściwy sposób postępowania.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet