Twój Słuch - Stopnie niedosłuchu – ubytek lekki, średni i ciężki | Twój Słuch

Stopnie niedosłuchu – ubytek lekki, średni i ciężki

Jak dbać o słuch? Praktyczne porady jak chronić słuch przed uszkodzeniemIstnieją cztery stopnie niedosłuchu, które pozwalają określić ubytek słuchu u konkretnej osoby. Pomagają określić stopień jego zaawansowania. Jeśli zauważasz u swojego dziecka symptomy świadczące o tym, że być może nie słyszy ono prawidłowo, zapoznaj się z naszym artykułem. Charakteryzujemy w nim stopnie ubytku słuchu i podpowiadamy, co może pomóc Twojemu dziecku.

Poznaj stopnie niedosłuchu

Wyróżnia się cztery stopnie niedosłuchu: lekki, średni, ciężki oraz głęboki. Pomagają one w prosty sposób określić, jak zaawansowany jest problem u Twojego dziecka. Zdrowy człowiek powinien być w stanie usłyszeć dźwięki do 20 dB, takie jak szum liści lub tykanie zegara. W przypadku niedosłuchu, w zależności od jego stopnia, problemem może być usłyszenie nawet dość głośnych dźwięków.

Charakterystykę kolejnych stopni znajdziesz poniżej:

  • niedosłuch lekki – dziecko ma trudności z usłyszeniem cichych dźwięków, np. szeptu lub pstryknięcia palcami (20-45 dB), nie ma konieczności stosowania aparatów słuchowych, jednak maluchowi może przydać się pomoc w szkole;
  • niedosłuch średni – występują problemy z usłyszeniem dźwięków pomiędzy 45-75 dB, np. normalnej lub głośnej rozmowy, dzwonka do drzwi. Pojawia się konieczność stosowania aparatów słuchowych, warto także, aby dziecko miało pomoc w szkole, siedziało na przedzie klasy itp.;
  • niedosłuch ciężki – pojawiają się trudności z usłyszeniem dźwięków z zakresu 75-90 dB (dzwonek telefonu, grzmot, płacz dziecka). Głośniejsze dźwięki mogą być słyszalne, jednak prawidłowe funkcjonowanie wymaga stosowania aparatu słuchowego;
  • niedosłuch głęboki – dziecko nie słyszy nawet głośnych dźwięków, takich jak hałas przejeżdżającej ciężarówki lub pracującej piły łańcuchowej (powyżej 90 dB). Konieczne jest wzmocnienie słuchu aparatem lub implantem ślimakowym.

Strach o zdrowie własnego dziecka jest czymś naturalnym, dlatego, gdy zauważasz pierwsze oznaki niedosłuchu, skontaktuj się ze specjalistą. On doskonale zna stopnie uszkodzenia słuchu i będzie w stanie pomóc Twojemu maluchowi.

Kto może Ci pomóc?

Warto umówić wizytę u audiologa lub protetyka słuchu, którzy będą w stanie określić stopień niedosłuchu u dziecka oraz zaproponować optymalne rozwiązanie tego problemu. Możesz na przykład umówić wizytę w salonie partnerskim Twój Słuch.

 

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet