Stopery do uszu mają wiele zastosowań. Chronią słuch w pracy, tłumią hałas z otoczenia podczas podróży i poprawiają komfort snu. Wiele osób nurtuje jednak pytanie, czy stopery do uszu są szkodliwe?
Czy stopery do uszu są bezpieczne?
Stopery cieszą się dużą popularnością – są przydatne zwłaszcza w miejscach pracy ze sporym natężeniem hałasu, a ten może powodować objawy niedosłuchu. Zatyczki są często zabierane w podróż, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i skoncentrować, np. w bibliotece, samolocie czy pociągu. Ułatwiają również zasypianie. Jednak czy stopery uszkadzają słuch? Odpowiednio dobrane zatyczki do uszu, używane zgodnie z instrukcją, przeznaczeniem i uwzględnieniem zasad higieny, powinny być bezpieczne.
Czy spanie z zatyczkami do uszu jest szkodliwe?
Wiele osób mających problem z zasypianiem (np. w nowych miejscach lub z chrapiącym współlokatorem u boku), odczuwa ulgę śpiąc w zatyczkach. Jednak często nurtuje ich pytanie, czy zatyczki do uszu są bezpieczne? Wszystko zależy od ich użytkowania. Stopery do uszu mogą bowiem powodować gromadzenie się w uszach woskowiny i wpychanie jej do głębi przewodu słuchowego. Na wielokrotnie używanych zatyczkach mogą kumulować się powodujące infekcje bakterie. Systematyczne i prawidłowe czyszczenie uszu, a także wymienianie zatyczek, niwelują jednak ten problem.
Rodzaje stoperów do uszu
Kiedy już przekonasz się, czy zatyczki do uszu są bezpiecznie, czas wybrać najlepszy model. Ze względu na rodzaj materiału, wyróżnia się następujące rodzaje stoperów do uszu:
- piankowe zatyczki do uszu – jedne z najpopularniejszych zatyczek do uszu, zwłaszcza do spania. Są miękkie, więc nie przeszkadzają podczas zmiany ułożenia ciała w trakcie snu. Idealnie dopasowują się do kształtu ucha;
- zatyczki z wosku – pod wpływem ciepła wosk staje się łatwiejszy w formowaniu,dzięki czemu idealnie dopasowuje się kształtów i rozmiarów małżowiny usznej;
- gumowe zatyczki – bardzo dobrze tłumią dźwięki otoczenia, jednak ich gumowy materiał nie jest zbyt wygodny przy kilkugodzinnym użytkowaniu;
- silikonowe zatyczki – nie do końca tłumią wszystkie dźwięki, ale są wyjątkowo elastyczne i komfortowe w użytkowaniu.
Zapalenie ucha od stoperów
Niektórzy zastanawiają się, czy zatyczki do uszu są bezpieczne, a zwłaszcza, czy można dostać zapalenia ucha od stoperów. Podpowiadamy, że jeśli będą one właściwie dopasowane oraz używane zgodnie z instrukcją, z pewnością nie powinno dojść do infekcji, a w konsekwencji zapalenia ucha od stoperów. Dla większej higieny zaleca się również codzienne czyszczenie stoperów do uszu oraz zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się woskowiny w uszach.
Zatyczki do uszu zdecydowanie mają więcej zalet niż wad. Zapewniają spokojny sen i chronią słuch przed nadmiernym hałasem. Są również bezpieczne, o ile przestrzega się zasad higieny i instrukcji użytkowania.