Rodzaje badań
Czy badanie słuchu boli? Nie!
Czy może zmienić Twoje życie? Tak!
Audiologia
Dziedzina nauki zajmująca się słuchem, rozwija się bardzo szybko. Dzięki temu pojawiają się coraz to nowsze możliwości diagnozowania i leczenia problemów związanych ze słuchem. Istnieje cały szereg badań, które mają za zadanie szczegółowe określenie stopnia i rodzaju niedosłuchu oraz zlokalizowanie jest źródła. Jakie badania są niezbędne by sprawdzić, czy masz problemy ze słuchem? Na szczęście nie trzeba wykonywać od razu wszystkich. Wystarczy kilka podstawowych. Poniżej opiszemy podstawowe badania diagnostyczne wykonywane u osób dorosłych.
Audiometria tonalna
Jest to kluczowe badanie w diagnostyce słuchu. Zadaniem pacjenta, który bierze aktywny udział w badaniu, jest reagowanie na usłyszany dźwięk poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku. W czasie jego trwania pacjent znajduje się w tzw. „kabinie ciszy”, czyli wytłumionym akustycznie pomieszczeniu. Zakładane są dwa rodzaje słuchawek – nauszne oraz specjalna słuchawka na tzw. przewodnictwo kostne. Dźwięki o różnej głośności i wysokości są podawane osobno do ucha lewego i prawego. Badanie wymaga pewnego skupienia od pacjenta, równie ważne jest zachowanie spokoju – stres jest zdecydowanie zbędny.
Badanie trwa około 15 minut. Na jego podstawie można określić tzw. progi słyszenia pacjenta, czyli najcichsze dźwięki, jakie jest on w stanie usłyszeć. Mieszczą się one w przedziale 125 Hz – 80000 H. Dzięki badaniu można stwierdzić, czy występuje niedosłuch, jakiego zakresu dotyczy oraz jaki jest jego charakter. Kształt krzywej może dawać także pierwsze informacje na temat potencjalnych przyczyn problemów.
Audiometria mowy
Audiometria mowy jest uzupełnieniem audiometrii tonalnej – ocenia nie tylko poziom słyszenia, ale także rozumienia słów. Dzięki temu można sprawdzić poziom rozumienia mowy przez pacjenta. Badanie obywa się w identycznych warunkach jak audiometria tonalna. Zadaniem osoby badanej jest powtarzanie za lektorem krótkich słów.
Audiometria impedancyjna
To badanie nie wymaga udziału pacjenta. W uchu pacjenta umieszczana jest specjalna sonda, która wytwarza zmiany ciśnienia i jednocześnie podaje dźwięki. Urządzenie rejestruje zachowania struktur ucha względem tych zmiennych. Podczas badania pacjent powinien siedzieć nieruchomo, nie mówić i nie przełykać śliny – chyba, że zostanie o to poproszony. Wynik daje informacje o funkcjonowaniu ucha środkowego: błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i trąbki słuchowej. Badanie jest w stanie wykryć nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.
Dzięki tym badaniom można uzyskać wiele cennych informacji o funkcjonowaniu słuchu. Aby stwierdzić, czy występuje niedosłuch, wystarczy jedynie audiometria tonalna. W razie konieczności wykonuje się także inne badania, diagnozujące kolejne piętra drogi słuchowej. Zatem w przypadku obaw o stan swojego słuchu nie należy czekać – badania nie są skomplikowane a dają szereg cennych informacji na temat słuchu i decydują o dalszych krokach, które należy podjąć.