Twój Słuch - Rodzaje aparatów słuchowych: zauszne, typu RIC, wewnątrzuszne i kostne | Twój Słuch | Twój Słuch

Rodzaje aparatów słuchowych: zauszne, typu RIC, wewnątrzuszne i kostne

Rodzaje aparatów słuchowych: zauszne, typu RIC, wewnątrzuszne i kostne Aparaty słuchowe mogą mieć bardzo różne rodzaje. Wymienić można choćby modele cyfrowe, analogowe, umieszczane wewnątrz ucha lub za małżowiną uszną. Dzięki rozwojowi techniki możliwe jest dopasowanie urządzenia do potrzeb każdego pacjenta. Ponadto, współczesne aparaty zwykle są bardzo dyskretne, a przy tym eleganckie. Ich noszenie nie musi więc wywoływać poczucia wstydu. Jeśli chcesz poznać rodzaje aparatów słuchowych, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Typy aparatów słuchowych

Poniżej krótko charakteryzujemy różne rodzaje aparatów słuchowych, jakie może Ci zaproponować protetyk słuchu. Nie musisz się o nic obawiać – specjalista z pewnością dobierze rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, abyś mógł uczestniczyć w życiu za pośrednictwem wszystkich zmysłów.

Aparaty zauszne (BTE)

Jak sama nazwa wskazuje są umieszczane za uchem (BTE – Behind The Ear), a konkretnie za małżowiną uszną. Ich kształt zawsze jest indywidualnie dopasowany do anatomii pacjenta. Dźwięki doprowadzają wkładka uszna oraz specjalny dźwiękowód. Są dość dyskretne i nie rzucają się w oczy. Ich obudowy są dostępne w różnych kolorach.

Aparaty RIC

Aparaty RIC (Receiver In Canal) są mniejszymi modelami zausznymi. Dzięki niewielkim rozmiarom są jeszcze bardziej dyskretne. Są one wyposażone w zewnętrzne słuchawki, za pośrednictwem których dźwięk doprowadzany jest do ucha osoby niedosłyszącej. Często posiadają funkcje bezprzewodowe.

Aparaty wewnątrzuszne (ITE)

Najmniejsze i chyba najbardziej dyskretne z przedstawianych modeli. W przypadku aparatów ITE (In The Ear) cała elektronika zamknięta jest w jednej, niewielkiej obudowie, umieszczanej w uchu pacjenta. Każdorazowo są indywidualnie dopasowywane do anatomii osoby, która będzie je nosić – dzięki temu są bardzo wygodne. W tej kategorii wyróżnia się modele ITC (In The Canal – w przewodzie słuchowym) oraz CIC (Complete in Canal – całkowicie wewnątrzkanałowe).

Porównanie

Kiedy znasz już aparaty słuchowe i ich rodzaje możesz razem z nami porównać poszczególne modele. Aparaty wewnątrzuszne są zwykle droższe, mają słabsze baterie i nie nadają się dla osób z dużym ubytkiem słuchu. Z drugiej jednak strony są bardzo dyskretne i można ich używać z okularami. Z kolei modele zauszne idealnie nadają się nawet dla osób o dużym ubytku słuchu. Ponieważ są większe, łatwiej będzie je obsłużyć osobom starszym oraz niedowidzącym. Zazwyczaj są też tańsze, pozostając przy tym dość dyskretnymi.

Aparaty kostne

Aparaty kostne to zupełnie inny typ aparatów słuchowych. Działają one dzięki wibratorowi, nakładanemu na kość za małżowiną uszną, który stymuluje receptory słuchu w uchu wewnętrznym. Ten rodzaj najczęściej stosuje się u osób z wadami wrodzonymi np. zniekształconą małżowiną uszną, wadami ucha środkowego itp. Zwykle przybiera on formę okularów lub specjalnej opaski.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet