Twój Słuch - Przytłumiony słuch w jednym uchu - przyczyny | Poradnik Twój Słuch

Przytłumiony słuch w jednym uchu – przyczyny

Słuch to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Pozwala na komunikację i chroni przed niebezpieczeństwem. Przytłumiony słuch w jednym uchu jest nie tylko przypadłością powodującą dyskomfort, ale bardzo często może wskazywać na początek rozwijającej się choroby. Choć to dość częste zjawisko, nie należy go lekceważyć, gdyż przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Gorszy słuch w jednym uchu to niewątpliwie powód do diagnostyki, a w razie potrzeby wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Przytłumiony słuch w jednym uchu – przyczyny

Chwilowa utrata słuchu w jednym uchu związana może być zarówno z sytuacjami, w których się znajdujemy, jak i zwiastować problemy, które należy zdiagnozować. Do lekarza niewątpliwie należy udać się zwłaszcza wtedy, kiedy wrażenie przytłumionego ucha utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo tego, że nie występują żadne powody, które mogłyby mieć wpływ na taki stan rzeczy. Mowa tu, chociażby o zmianach ciśnienia, z którymi można mieć do czynienia podczas podróży w góry, startu czy lądowania samolotu, a także intensywnego wydmuchiwania nosa.

Jeśli więc nagła utrata słuchu w jednym uchu utrzymuje się nienaturalnie długo, należy udać się do lekarza, żeby wykluczyć:

  • zapalenie ucha środkowego – czyli jedna z najczęstszych przyczyn, którą powodują infekcje bakteryjne lub wirusowe. Dzieje się tak, gdyż dolegliwość ta powoduje obrzęk błony bębenkowej, co z kolei może prowadzić do zaniku słuchu w jednym uchu;
  • skrzep krwi lub guz – rozwój skrzepów prowadzić może do blokady krwi do ucha wewnętrznego. Guzy natomiast uciskać mogą na narządy słuchu. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji wystąpić może częściowa utrata słuchu w jednym uchu;
  • uszkodzenie nerwu słuchowego – zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku urazu, zmian zwyrodnieniowych czy też chorób autoimmunologicznych;
  • powikłania w związku z przyjmowaniem niektórych leków – przytłumiony dźwięk w uchu może być spowodowany działaniem środków farmakologicznych, szczególnie tych, które działają na układ słuchowy.

Trwała utrata słuchu w jednym uchu – jak wrócić do sprawności?

Zdarza się, że przyczyny niedosłuchu są na tyle poważne, że pacjentowi nie udaje się odzyskać zdolności odpowiedniego słyszenia nawet po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z dotychczasowych aktywności. Aparaty słuchowe to dyskretne, a przede wszystkim skuteczne urządzenia, które pozwolą Ci na powrót do sprawności. Dostępne na rynku modele są na tyle zaawansowane technologicznie i dopasowane pod kątem anatomicznym, że korzystanie z nich nie powoduje dyskomfortu, a Ty słyszysz dobrze wszystko to, co mówią najbliżsi w Twoim otoczeniu, niezależnie od tonu i głośności.

Twój Słuch to miejsce, w którym skorzystasz z kompleksowej pomocy w zakresie doboru do potrzeb odpowiedniego urządzenia. Nasi wykwalifikowani pracownicy z przyjemnością odpowiedzą na nurtujące Cię pytania, a badanie słuchu online pozwoli Ci na samodzielną weryfikację, czy z Twoim narządem jest wszystko w porządku. Popraw komfort swojego słyszenia i wybierz wygodne rozwiązania najwyższej jakości.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet