Twój Słuch - Problemy Ze Słuchem, a Demencja? | Twój Słuch

Problemy ze słuchem, a demencja?

Według danych WHO 360 milionów ludzi na świecie ma problem z niedosłuchem, a 50 milionów cierpi na demencję. Utrata słuchu a rozwój demencji – czy rzeczywiście istnieje powiązanie między tymi dwoma schorzeniami? Obecnie demencja stanowi wyzwanie dla zdrowia publicznego, a problem będzie się tylko powiększał ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa. Warto tu zaznaczyć, że choroby otępienne nie są naturalnym etapem starzenia się, a odpowiednia profilaktyka jest w stanie zapobiec wielu schorzeniom, na które narażone są starsze osoby. Dowiedz się, czy utrata słuchu i rozwój demencji może dotknąć Ciebie lub Twoich bliskich.

Przyczyny i skutki niedosłuchu

W zależności od uwarunkowań genetycznych, stylu życia i stosowanej profilaktyki powolna utrata słuchu może postępować już po 40. roku życia. Problemy ze słuchem to sygnał ostrzegawczy – nie bagatelizuj go! Warto więc uzmysłowić sobie, jak to wygląda od strony medycznej. Część odbiorcza ucha składa się ze ślimaka, nerwu słuchowego oraz kory słuchowej. Przyczyny niedosłuchu takie jak nadmierny hałas mogą skutkować ubytkiem w jednym, kilku lub wszystkich tych elementach. Ze względu na różne typy, leczenie niedosłuchu będzie się różnić. Kluczowe jest jednak podjęcie odpowiedniej terapii i regularne wizyty lekarskie.

Według badań utrata słuchu może mieć poważny i negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Prowadzi to do pewnego upośledzenia poznawczego, ponieważ niektóre obszary mózgu są rzadziej używane, gdy słuch nie działa tak, jak powinien. Niesie to ze sobą ryzyko izolacji społecznej, która tylko pogłębia problem. Pewnie zastanawiasz się teraz, czy istnieje jednoznaczne powiązanie między niedosłuchem a demencją. W dalszej części artykułu odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości.

Niedosłuch a demencja – czy istnieje związek?

Jeśli zastanawiasz się, czy pogarszający się słuch ma związek z demencją, to nie mamy dobrych wiadomości. Naukowcy są jednogłośni – istnieją przesłanki, które pozwalają stwierdzić, że występuje powiązanie między utratą słuchu a rozwojem demencji. Niedosłuch to jeden z największych czynników, które mają wpływ na rozwój chorób otępiennych, w tym demencji. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Badacze podkreślają, że utrata słuchu jest czynnikiem stosunkowo łatwym w modyfikacji. Jak więc zapobiec utracie słuchu i uniknąć wykluczenia społecznego?

Profilaktyka słuchu

To, jak ważna jest profilaktyka i częste odwiedzanie lekarza wiadomo nie od dziś. Dzięki profilaktyce można uniknąć choroby lub wykryć ją na wczesnym etapie, zwiększając tym samym swoje szanse na wyzdrowienie. Warto zadbać o słuch i leczyć potencjalne ubytki, zanim zmiany staną się nieodwracalne. Zastanawiasz się, jak polepszyć słuch? Najważniejsze działania prewencyjne to:

  • badanie słuchu – lekarze od długiego czasu apelują o regularne wykonywanie badań przesiewowych słuchu w ramach programu wykrywania i leczenia wad słuchu. Odwiedź swoją przychodnię zdrowia i spytaj o dostępne badania słuchu,
  • korzystanie z aparatów słuchowych – prawidłowo dobrany sprzęt może zdziałać cuda. Aparaty słuchowe zastosowane we wczesnym etapie choroby mogą znacznie przeciwdziałać jej pogłębieniu. Zmniejsza się także ryzyko wykluczenia społecznego, a mózg otrzymuje stałą stymulację. Zakup aparatu słuchowego nie musi być trudny – nie zwlekaj z decyzją!

 

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko demencji?

Związek między demencją a słabym słuchem jest niepodważalny. Oprócz właściwej profilaktyki zaleca się również codzienne dbanie o styl życia i samopoczucie. Jak dodatkowo możesz zmniejszyć ryzyko demencji?

  • Ucz się – systematyczna stymulacja mózgu jest bardzo ważna na każdym etapie życia. Kurs obsługi komputera czy nauka rysunku utrzymają Twoją głowę w dłuższym zdrowiu, będą też świetnym tematem do rozmowy z wnukami.
  • Nie pal – palenie tytoniu niesie ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Jedna choroba wpływa na drugą i tak oto możemy zaszkodzić sobie na wiele różnych sposobów. Rzucenie palenia pozytywnie odbije się na Twojej kondycji i ogólnym samopoczuciu.
  • Lecz depresję – wszystkie nieleczone choroby są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, to niezwłocznie zadzwoń do swojego lekarza rodzinnego – skieruje Cię do specjalisty.
  • Utrzymuj kontakty towarzyskie – izolacja społeczna wśród starszych osób to poważny problem, który stanowi zagrożenie dla rozwoju demencji. Odwiedzaj lub dzwoń do swoich przyjaciół i rodziny tak często, jak możesz.

Podsumowanie

Identyfikacja czynników ryzyka jest bardzo ważna dla rozwoju każdej choroby. Aby zmniejszyć szansę zachorowania na demencję regularnie badaj słuch i stosuj się do zaleceń lekarza. Aparaty słuchowe są nieocenioną pomocą w leczeniu niedosłuchu i zapobiegają wykluczeniu komunikacyjnemu. Oprócz tego warto prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o życie towarzyskie.

Pamiętaj – zawsze opłaca się zapobiegać zamiast leczyć.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet