Twój Słuch - Porady dla osób noszących aparat słuchowy | Twój Słuch

Porady dla osób noszących aparat słuchowy

Zmagasz się z problemem niedosłuchu? W tym wpisie zebraliśmy porady dla osób noszących aparat słuchowy. Szczególnie polecamy zapoznanie się z nim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatami. Pamiętaj, że to urządzenie, które ma Ci pomóc i zapewnić komfort.

Aparat słuchowy – na co zwracać uwagę?

Na początek kilka ogólnych porad, które z pewnością sprawdzą się u każdego posiadacza aparatu słuchowego. O tych rzeczach nie powinieneś zapominać, niezależnie od tego, czy nosisz aparat od wielu lat, czy nakładasz go po raz pierwszy w życiu.

  • Nie wstydź się tego, że gorzej słyszysz. Aparat słuchowy ma Ci pomóc w pełnym doświadczaniu świata oraz komunikowaniu się z różnymi ludźmi. Nie ma powodu do wstydu – każdy z nas czasem potrzebuje pomocy. Większość ludzi, gdy dowie się o Twoim problemie, zacznie mówić wyraźniej itp.
  • Dbaj o odpowiednią higienę uszu. Nagromadzenie woskowiny usznej może prowadzić do tymczasowego pogorszenia słuchu, a także do zabrudzenia aparatu i zatkania dźwiękowodu.
  • Zrób sobie przerwę. Czasem zbyt długie używanie aparatu może być męczące (np. na imprezach). Jeżeli tylko czujesz taką potrzebę, zdejmij aparat i chwilę odpocznij.
  • Wsłuchuj się w dźwięki, których nie możesz usłyszeć bez aparatu (szum wody, bzyczenie owadów, szelest liści). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój sprzęt działa tak, jak powinien.

Jeżeli będziesz pamiętać o tych rzeczach, nosząc aparat słuchowy, z pewnością jego używanie stanie się dużo bardziej komfortowe.

Aparat słuchowy – porady praktyczne

Wiesz, jak nosić aparat słuchowy, a także jak dbać o słuch? Mamy nadzieję, że pomimo dużej wiedzy przydadzą Ci się nasze praktyczne wskazówki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zajęcie konkretnego miejsca w restauracji czy na wykładzie może poprawić komfort słyszenia.

  • W pomieszczeniach, np. kawiarniach, siadaj plecami do ściany. W ten sposób zapobiegniesz hałasowi tła.
  • Na wykładach i seminariach wybieraj pierwszy rząd.
  • Kup aparat niwelujący hałas otoczenia – łatwiej będzie Ci się skupić na tych dźwiękach, które chcesz słyszeć.

O czym pamiętać – kilka słów do początkujących

O czym pamiętać nosząc aparat słuchowy, jeżeli jesteś osobą początkującą?

  • Noś aparat przez większość dnia. Daj sobie czas, aby się z nim zaprzyjaźnić. Twój mózg musi na nowo nauczyć się ignorować dźwięki tła.
  • Testuj sprzęt w niezbyt głośnym otoczeniu oraz w rozmowie z jedną osobą. Następnie naucz się z niego korzystać na ulicy. Dzięki temu wychwycisz niedoskonałości, które poprawisz na następnej wizycie u protetyka.
  • Naucz się go używać podczas rozmów przez telefon. Trzymanie komórki pod odpowiednim kątem sprawi, że aparat nie będzie piszczał.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze konsultuj je z protetykiem lub lekarzem. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym blogiem – znajdziesz tu wiele ciekawych artykułów, np. o przyczynach niedosłuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet