Twój Słuch - Piekące Uszy – Przyczyny i Jak Sobie z Nimi Poradzić? – Twój Słuch

Piekące uszy – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?

Dolegliwości takie jak piekące uszy – przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo różne – mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wbrew pozorom jest to zjawisko, z którym wielu z nas ma styczność. Może być uciążliwe i czasami nawet uporczywe, warto więc zrozumieć przyczyny tego problemu, co może pomóc w skuteczniejszym radzeniu sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pieką uszy i jak sobie z tym poradzić.

Uszy pieką – co to znaczy?

Z pieczeniem uszu wiąże się wiele przesądów, przekazywanych nam przez babcie i mamy. Co to znaczy, jak uszy pieką? Między innymi to, że jest to efekt tego, że ktoś o nas myśli lub o nas mówi. Jednak jest to zjawisko, które może mieć także medyczne uzasadnienie. To dość charakterystyczne uczucie gorąca, które pojawia się nagle i utrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu minut. Może być efektem zmiany temperatury, gdy wchodzimy z zimnego dworu do ciepłego wnętrza lub odwrotnie, czy też jesteśmy ubrani nieodpowiednio do pogody. Kurczące się lub rozszerzające naczynia krwionośne powodują zaczerwienienie i pieczenie ucha. Taki objaw może być też związany z długim przebywaniem na słońcu lub być rezultatem ukąszenia owadów.

To nieprzyjemne odczucie jest to też często skutkiem niewygodnej pozycji podczas spania, gdy przyciśniemy sobie ucho lub ubierania za ciasnej czapki. Dla wielu osób zaczerwienione i piekące uszy to też objaw zaburzenia nerwicowego, stają się widocznym następstwem stresu lub innych silnych emocji: gniewu czy zażenowania.

Pieczenie uszu – przyczyny medyczne

Pieczenie uszu może mieć poważniejsze przyczyny, może być symptomem choroby lub efektem naszego działania. Lepiej nie lekceważyć tego objawu, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne symptomy jak bolesność, mrowienie czy obrzęk. Mogą przerodzić się w coś o wiele poważniejszego. Do najczęściej wymienianych przez pacjentów z tą dolegliwością przyczyn pieczenia uszu należą:

  • alergie – pieczenie może być reakcją na różne substancje, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt, niektóre pokarmy albo metal, z jakiego powstała noszona przez nas biżuteria. Taka reakcja alergiczna może powodować zapalenie skóry wokół uszu i wywołać uczucie swędzenia,
  • zapalenie lub podrażnienie skóry – wywołują uczucie pieczenia, spowodowane mogą być stosowaniem agresywnych kosmetyków, nieodpowiedniego szamponu do włosów czy farby,
  • infekcje grzybicze – pieczenie może być również efektem infekcji, która zaatakowała skórę wokół ucha,
  • zapalenie małżowiny usznej lub zewnętrznego przewodu słuchowego – bakterie mogą wywołać stan zapalny kończący się bólem i zaczerwienieniem,
  • zaburzenia neurologiczne – takie jak na przykład uszkodzenie splotu szyjnego, błędnika, nerwu trójdzielnego.

Uszy pieką – co to znaczy z medycznego punktu widzenia? Utrzymujące się oraz nasilające się objawy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, oraz wdrożenia przez niego leczenia. W przypadku podejrzenia problemów ze słuchem warto wykonać badanie słuchu online, które pomoże nam ocenić czy nie doszło do pogorszenia słyszenia.

Jak leczy się pieczenie uszu?

Sposób leczenia tej dolegliwości w dużej mierze zależy od jej przyczyn. Jeśli źródłem problemów jest stan zapalny, lekarz wprowadzi antybiotyk. W sytuacji, gdy jest to choroba neurologiczna, może zostać wdrożone specjalistyczne leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Gdy pieczenie uszu jest efektem nerwicy, warto rozważyć opcję psychoterapii, która pomoże lepiej zrozumieć emocje i znaleźć wyjście ze stresujących sytuacji. Problemy ze słuchem wymagają wizyty u specjalisty, który pomoże dobrać aparaty słuchowe. Poprawią one znacznie komfort funkcjonowania na co dzień.

Jeśli pieczenie uszu wynika z alergii, należy unikać substancji drażniących. Pomóc w tym może wizyta u alergologa, który pomoże zidentyfikować konkretne alergeny. Podrażnioną skórę wokół uszu złagodzi krem lub maść łagodząca, która pomoże wyeliminować swędzenie i zapalenie. Warto wybierać też biżuterię z bezpiecznych dla skóry materiałów. Gdy źródłem problemów jest stres, należy zidentyfikować jego źródło i podjąć kroki w celu jego redukcji. Przysłuży się to zdrowiu całego organizmu.

Podsumowanie

Pieczenie uszu to uciążliwa dolegliwość, której źródłem mogą być mniej lub bardziej poważne schorzenia. Jeśli jest ono uciążliwe, towarzyszą mu inny objaw, należy skonsultować się ze specjalistą. Przeprowadzi on dokładne badanie i zleci właściwe dla danej osoby leczenie. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co działa u jednej osoby, może nie zadziałać u innej. Jednak jest to objaw, którego lepiej nie lekceważyć, gdyż może być sygnałem poważnej choroby.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet