Twój Słuch - Objawy niedosłuchu - Jakie są przyczyny? Kiedy warto zbadać słuch? | Twój Słuch

Objawy niedosłuchu – Jakie są przyczyny? Kiedy warto zbadać słuch?

Objawy niedosłuchu - Jakie są przyczyny? Kiedy warto zbadać słuch?Ty lub ktoś z Twoich bliskich skarży się na problemy ze słuchem? Aż 77% osób po 60. roku życia ma problem z prawidłowym odbiorem częstotliwości dźwięków, a przyczyny niedosłuchu leżą często w naturalnych procesach starzenia się. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o pierwszych objawach niedosłuchu. Ich znajomość umożliwia zarówno rozpoznanie problemu, jak i uświadomienie sobie występujących zagrożeń.

Przyczyny niedosłuchu

Przyczyny niedosłuchu są różne – u niektórych pojawiają się wraz z wiekiem i czynnikami środowiskowymi, u innych – są one wrodzone. U starszych osób stopniowy niedosłuch pojawia się wskutek m.in. nadmiernego hałasu, działania leków ototoksycznych lub po wypadku. Według norm Unii Europejskiej granica szkodliwości wynosi 85 decybeli. Jej przekroczenie jest jednak łatwe i zawsze wpływa na stopniową utratę słuchu. Zwykły gwar na ulicy wielkich miast to już 110 db, a głośna muzyka – 120 dB.

Niedosłuch może być jednak wrodzony. Najczęściej występujące powody to choroby matki w czasie okresu ciąży (np.różyczka, ospa lub świnka). Stosowanie niektórych leków również może przyczynić się do niedosłuchu dziecka na etapie rozwoju płodowego. Inne przyczyny to wczesne urodzenie lub uraz dziecka doświadczony podczas porodu.

Kiedy warto zbadać słuch?

Jak rozpoznać niedosłuch? Zwróć uwagę, czy często:

  • prosisz o powtórzenie wypowiedzianych informacji w bezpośredniej rozmowie lub przez telefon?
  • musisz zwiększać głośność telewizora lub radia, a wybrany stopień głośności jest drażniący dla otoczenia?
  • masz problem ze zrozumieniem treści wypowiadanych szeptem?
  • inni ludzie zwracają Ci uwagę na to, że mówisz za głośno?
  • rozumiesz wypowiedzi dopiero po zlokalizowaniu osoby mówiącej?
  • nie słyszysz wysokich i cichych dźwięków – tj. np. mruczenie kotów?
  • odczuwasz dyskomfort podczas rozmowy w towarzystwie?
  • nie słyszysz dzwonka do drzwi?
  • nie odbierasz telefonu, ponieważ nie słyszysz, że dzwoni?

Jeśli wymienione sytuacje są codziennością Twoją lub kogoś z Twojej rodziny, istnieje duże prawdopodobieństwo występowania niedosłuchu. Swój stan warto skonsultować ze specjalistą – np. z naszego zespołu Twój Słuch. Skutecznie wykorzystujemy wiedzę, doświadczenie i pasję, by wspierać i pomagać pacjentom z niedosłuchem. Objawy niedosłuchu u dzieci rozpoznaje się bardzo podobnie – jeśli dziecko zaczyna regularnie zwiększać głośność telewizora w czasie oglądania bajki, trzeba zbadać słuch. Wskutek występowania niedosłuchu niektóre zachowania dzieci są źle interpretowane. Brak odpowiedzi na komunikaty nie musi wskazywać na buntowniczą postawę dziecka, ale świadczyć właśnie o jego problemach ze słyszeniem i rozpoznawaniem mowy.

Problemy z rozpoznawaniem dźwięku to nie jedyne objawy pogarszającego się słuchu. Dokuczać mogą również: zapalenie błędnika, szumy i woskowina uszna, zapalenie wyrostka sutkowego, a także zapalenie ucha węwnętrznego lub środkowego. U pacjentów z niedosłuchem może wystąpić również Choroba Ménière’a.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet