Twój Słuch - Niedosłuch po Zapaleniu Ucha – Przyczyny i Sposoby Leczenia – Twój Słuch

Niedosłuch po zapaleniu ucha – jak sobie z nim poradzić?

Przechodziłeś zapalenie ucha i zauważyłeś niepokojące objawy dotyczące problemów z odbiorem dźwięków? Niedosłuch po zapaleniu ucha to częsty objaw pozostający po infekcji, ale istnieją sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Zapalenie ucha jest dolegliwością, która może się przytrafić każdemu niezależnie od wieku. Choć większość przypadków jest łagodna i samoistnie się goi, niektórzy pacjenci doświadczają niedosłuchu po przebytej chorobie. W tym artykule przyjrzymy się objawom zapalenia ucha, przyczynom niedosłuchu, czasowi trwania tej niedyspozycji oraz temu jak sobie z nią poradzić.

Niedosłuch i zapalenie ucha – objawy

Objawy zapalenia ucha obejmują dolegliwości bólowe, które nasilają się podczas ruchów głową, żuchwą czy pod dotykiem. Infekcja związana jest również z pojawieniem się i wyciekiem wydzieliny surowiczej lub ropnej z ucha, świądem, uczuciem zatkania ucha oraz pogorszeniem słuchu.

Niedosłuch pozostający po zapaleniu ucha może mieć różne nasilenie: od 20 do 60 dB. Związany jest z trudnościami w słyszeniu dźwięków o niskiej lub normalnej głośności, które objawiają się na przykład koniecznością zwiększenia głośności telewizora lub radia. Niedosłuch u dziecka po zapaleniu ucha można rozpoznać po izolowaniu się malucha od rówieśników, przekręcaniu słów, czy odwracaniu się uchem do źródła dźwięków, aby lepiej je słyszeć. Bardzo często chory ma trudność w zrozumieniu mowy w hałaśliwym otoczeniu. Dolegliwości bólowe towarzyszące infekcji zazwyczaj mijają, ale pozostaje uczucie zatkania czy zalegania wody w uchu.

Jakie są przyczyny niedosłuchu po zapaleniu ucha?

Niezależnie czy mówimy o niedosłuchu po zapaleniu ucha u dorosłych, czy u dzieci, przyczyny pozostają te same. W niektórych przypadkach zapalenia ucha może dojść do nadmiernego tworzenia się woskowiny, co może prowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Podczas infekcji dochodzi też do stanu zapalnego błony śluzowej w uchu, co prowadzi do jej obrzęku. To z kolei może utrudniać przewodzenie dźwięków i powoduje niedosłuch. Podobny efekt daje również gromadzący się podczas choroby płyn w jamie ucha środkowego.

Ile trwa niedosłuch po zapaleniu ucha?

To, jak długo trwa niedosłuch po zapaleniu ucha, jest kwestią indywidualną. Czas jego trwania może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stopień zapalenia, indywidualna reakcja organizmu i skuteczność leczenia. W większości przypadków niedosłuch jest przejściowy i ustępuje dość szybko. Jednakże, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas lub się nasila, zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą.

Jak poradzić sobie z niedosłuchem po zapaleniu ucha?

Ważne jest, aby unikać czynników, które mogą pogorszyć niedosłuch, takich jak hałas o dużym natężeniu, nadmierna ekspozycja na głośną muzykę, urządzenia emitujące wysokie dźwięki czy ruch uliczny na często uczęszczanych drogach. Warto przeprowadzić badanie słuchu online, aby zorientować się, jak duży jest niedosłuch oraz w celu kontroli postępów leczenia. Jeśli dolegliwość nie ustępuje lub się pogarsza, konieczna jest wizyta u specjalisty, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i zalecić właściwe leczenie. Wdrożone mogą być leki przeciwzapalne i antybiotyki. Specjalista usunie też zalegającą woskowinę, jeśli to ona jest przyczyną problemu. W niektórych przypadkach, jeśli niedosłuch jest znaczący, lekarz może zalecić pacjentom aparaty słuchowe, które dobiera i reguluje profesjonalnie wyłącznie wykwalifikowany protetyk słuchu. Mogą one pomóc we wzmacnianiu dźwięków i poprawie ich odbioru. Konieczna może być też terapia, gdzie dobrane do indywidualnego przypadku ćwiczenia i techniki, poprawiają jakość słyszenia.

Podsumowanie

Niedosłuch po zapaleniu ucha może być frustrującym doświadczeniem, ale z odpowiednią opieką medyczną i świadomością na temat mechanizmu działania tej dolegliwości można sobie z nim poradzić. Warto skonsultować się ze specjalistą oraz wykonać analizę słuchu w gabinecie protetyka słuchu, aby zidentyfikować przyczynę niedosłuchu, ocenić jego zaawansowanie i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy słuchu. Pamiętajmy, że każdy przypadek niedosłuchu jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet