Twój Słuch - Nie słyszę na jedno ucho, nagła głuchota – co zrobić | Twój Słuch

Nie słyszę na jedno ucho, nagła głuchota – co zrobić

Niespodziewanie przestajesz słyszeć na jedno ucho? Nagła głuchota to bardzo rzadkie schorzenie. Nie wolno go jednak lekceważyć, gdyż nieleczone może prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. Szybka diagnoza uratuje Ci słuch. Bliska Ci osoba powiedziała: “nie słyszę na jedno ucho”? Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia nagłej głuchoty

Przyczyny nagłej głuchoty na jedno ucho

To normalne, że wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego pogarszania się słuchu. Spowodowane jest to powolnym zanikiem komórek słuchowych. Pierwsze objawy tego procesu mogą pojawić się już w 30 roku życia. Jednak nagła głuchota u wielu osób wywołuje niepokój. Z lękiem uświadamiają sobie: nie słyszę na jedno ucho i zastanawiają się: co robić? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie. Najpierw jednak przybliżymy Ci, jakie są przyczyny nagłej głuchoty idiopatycznej.

Źródła tego schorzenia nie są do końca wyjaśnione. Istnieje jednak kilka teorii, które próbują wyjaśnić przyczynę tej chory. Nagła głuchota idiopatyczna bywa też nazywana zawałem ucha środkowego. Dzieje się tak, gdyż naukowcy podejrzewają, że jej przyczyną jest zaburzenie krążenia krwi w najmniejszych naczyniach krwionośnych ucha wewnętrznego. Inni lekarze zwracają się bardziej ku teorii, że za nagłe pogorszenie słuchu odpowiadają stany zapalne, które sprawiają, że tkanki wokół ucha puchną. Ciekawym wyjaśnieniem tego stanu jest też podejście, które odwołuje się do ataku wirusów np. grypy, opryszczki, cytomegalii. Mogą one uszkadzać nerwy i powodować zaburzenia w procesie odbierania dźwięków. Zakażenie może także przyczynić się do upośledzenia mikrokrążenia w uchu wewnętrznym. Ostatnia teoria dotycząca nagłej głuchoty przyczyn tego stanu szuka w zaburzeniach immunologicznych. Występują wtedy, gdy ciało produkuje przeciwciała przeciwko komórkom ucha.

Czynniki sprzyjające pojawieniu się nagłej głuchoty

Istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się nagłej głuchoty. Pogorszenie słuchu może być spowodowane stresem. Nie wiadomo czy wywołuje on chorobę, ale na pewno sprzyja jej rozwojowi. Wiele osób opisując sytuację, w której nastąpiła nagła głuchota, wspomina, że miało to miejsce w bardzo nerwowej chwili w życiu.

Częściowa utrata słuchu jest też powiązana z chorobami ogólnoustrojowymi. Takie dolegliwości, jak cukrzyca, schorzenia układu krążenia oraz nerwowego powodują uszkodzenia naczyń.

Nie bez znaczenia są też choroby uszu. Przewlekłe stany zapalne czy otoskleroza poważnie nadwyrężają narząd słuchu. Gorsze odbieranie dźwięków pojawić się może także w wyniku długotrwałego przebywania w hałasie.

Inne czynniki ryzyka to:

  • niedosłuch o podłożu genetycznym,
  • mechaniczny uraz głowy,
  • uderzenie pioruna,
  • uraz akustyczny,
  • zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy),
  • choroby hematologiczne (białaczka, skazy krwotoczne)
  • choroby neurologiczne (nowotwory, stwardnienie rozsiane, zaburzenia krążenia mózgowego),
  • leki ototoksyczne.

Objawy nagłej utraty słuchu

Zaczynasz słabo słyszeć na jedno ucho? Może to świadczyć o nagły niedosłuchu. Lista objawów towarzysząca tej chorobie jest długa. Najczęściej występujące to:

  • nagłe, jednostronne upośledzenie słuchu – nagła głuchota zazwyczaj dotyczy tylko jednego ucha. Tylko w około 4,0-4,9% przypadków choroba występuje obustronnie,
  • uczucie rozpierania w przewodzie słuchowym – pełność w uchu,
  • uczucie obecności ciała obcego w uchu,
  • przytłumione ucho,
  • niewłaściwe słyszenie dźwięków – głosy ludzi i te pochodzące z otoczenia brzmią inaczej niż zwykle,
  • podwójne słyszenie dźwięków,
  • szumy uszne lub dzwonienie w uchu,
  • zanik umiejętności rozpoznania skąd pochodzi dźwięk,
  • słyszenie przez “watę” – uczucie zatkania ucha,
  • brak czucia w uchu,
  • uczucie drętwienia w okolicy małżowiny usznej,
  • zaburzenia równowagi,
  • zawroty głowy.

Jeśli występują u Ciebie takie objawy, nie zwlekaj. Gabinety laryngologiczne pozwolą Ci uporać się z tą dolegliwością. Dzięki nim uchronisz się przed całkowitą głuchotą.

Nagła głuchota idiopatyczna – co to?

Nagła głuchota idiopatyczna (nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy, SSNHL – sudden sensorineural hearing loss) to odbiorcze upośledzenie słuchu, które pojawia się bez widocznej zewnętrznej przyczyny (“idiopatyczna” wskazuje właśnie na nieznaną przyczynę schorzenia). Dźwięki przestają być przekształcane w impulsy nerwowe dla mózgu, w wyniku czego przestaje się słyszeć poprawnie. Początkowe delikatne objawy z czasem narastają coraz bardziej. W ciągu kilku godzin lub maksymalnie 3 dni ubytek słuchu może wynieść powyżej 30 dB. Niedosłuch zazwyczaj jest jednostronny – utrata słuchu następuje w lewym lub prawym uchu. Na chwilową utratę słuchu najbardziej narażone są osoby między czterdziesty a sześćdziesiątym rokiem życia. Może wystąpić jednak także u osób znacznie młodszych lub starszych.

Nagła głuchota na jedno ucho dotyczy od 5 do 20 osób na 100 tysięcy rocznie. To naprawdę niepokojąca statystyka. Dodatkowo może nie oddawać w pełni skali tego zjawiska. Często, bo aż w 65% nagła głuchota ucha ustępuje samoistnie. Brak objawów sprawia, że wiele osób nie udaje się do laryngologa. Jest o oczywisty błąd. Jeśli przyczyna pogorszenie słuchu nie zostanie rozpoznana, może ponownie wywołać głuchotę. Takie nawroty osłabiają narząd słuchu i są dużym utrudnieniem.

Zatkane ucho

Zastanawiasz się: co zrobić, jak nie słyszysz na jedno ucho? Być może przyczyna jest znacznie prostsza, niż Ci się wydaje. Utrata słuchu może wynikać z występowania korka woszczynowego. Jeśli woskowina zalega długo, staje się twarda i utrudnia odbieranie dźwięków. Jeśli więc posiadasz zatkane jedno np. lewe ucho, spróbuj usunąć zalegającą wydzielinę gruczołów łojowych. Zrobić to można, kupując specjalny preparat dostępny w aptece. Udrażnia on przewód słuchowy, rozpuszczając zalegającą woskowinę. Pamiętaj, by nie używać w tym celu tak zwanych patyczków do uszu. Korzystając z nich, zamiast wydobywać substancję łojową, wpychasz ją głębiej. Dodatkowo możesz uszkodzić słuch. Natomiast jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie pozbyć się wydzieliny, zwróć się o pomoc do lekarza.

Nagła głuchota – wizyta u lekarza

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, zwróć się do laryngologa. Pomoże on Ci ustalić przyczynę nagłego niedosłuchu i zaproponuje skuteczne leczenie. Jak wygląda wizyta u tego lekarza? W początkowym etapie przeprowadzany jest dokładny wywiad, w którym pacjent opisuje moment pojawienia się problemu, rodzaj dolegliwości i szybkość narastania objawów. Następnie lekarz wykonuje badanie otoskopowe. Polega ono na dokładnym obejrzeniu narządu słuchu i ma na celu znalezienie uszkodzeń i niepokojących zmian.

Zanim zdiagnozowana zostanie nagła głuchota i lekarz zaproponuje leczenie, wykonuje badanie audiologiczne (audiometria totalna oraz impedancyjna). Stwierdza ono obecność niedosłuchu odbiorczego. Punktem odniesienia jest tutaj zdrowe ucho, a gdy niedosłuch jest obustronny wynik porównuje się ze średnią charakterystyczną dla wieku badanej osoby.

Ważne jest także to, by stwierdzić czy nagła głuchota nie jest związana z inną chorobą. W tym celu wykonuje się badania obrazowe (USG, EEG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa), badania laboratoryjnych (morfologia, lipidogram), a nawet badania okulistyczne.

Nagła głuchota – leczenie

Nagła głuchota idiopatyczna to nadal bardzo zagadkowe schorzenie. Trudno je zdiagnozować i odkryć jego przyczynę. Dlatego wciąż nie ma jednego sprawdzonego sposobu leczenia. Lekarz może zapisać środki farmakologiczne np.:

  • leki przeciwwirusowe,
  • leki poprawiające mikrokrążenie,
  • leki zmniejszające agregację płytek krwi,
  • leki przeciwobrzękowe,
  • leki przeciwzakrzepowe.

Wielu specjalistów zaleca również leczenie tlenem hiperbarycznym. Zwiększa on ciśnienie parcjalne w płynach ucha wewnętrznego, co przeciwdziała niedosłuchowi. Leczenie nagłej głuchoty zajmuje zazwyczaj od 10 do 15 dni. Po tym czasie należy przyjść na wizytę kontrolną do laryngologa.

Pogorszenie słuchu może mieć wiele przyczyn. Dlatego, jeśli chodzi o ucho i choroby z nim związane, warto poradzić się specjalisty. Może się okazać, że Twoje objawy to początek głuchoty i konieczne okażą się aparaty słuchowe.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet