Twój Słuch - Nadwrażliwość Słuchowa co Warto Wiedzieć? | Twój Słuch

Nadwrażliwość słuchowa co warto wiedzieć?

Nadwrażliwość słuchowa jest bardzo uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenie to sprawia, że zwykłe dźwięki takie jak: szczekanie psa, śmiech dzieci na placu zabaw, czy tykanie zegarka stają się trudne do zniesienia. W skrajnych przypadkach sprawiają nawet ból. Co to zatem jest hiperakuzja, jakie są jej objawy i czy można ją wyleczyć?

Nadwrażliwość słuchowa – objawy

Wiele osób cierpiących na nadwrażliwość słuchową ma całkowicie sprawne uszy. Dzieje się tak, gdyż przyczyny hiperakuzji związane są z układem nerwowym. Istniejące w nim mechanizmy kompensacyjne zaczynają zwiększać wrażliwość narządu, gdy otrzymują za mało informacji akustycznych. Sprawia to, że receptory i neurony centralne są coraz bardziej aktywne, co powoduje obniżenie progu dyskomfortu słyszenia.

Wiesz już, jakie są przyczyny nadwrażliwość słuchowej. A jakie są jej objawy? Są one związane głównie z nietolerancją na dźwięki o niskiej i średniej częstotliwości. W praktyce oznacza to, że osoba cierpiąca na hiperakuzję:

  • unika głośnych miejsc (festyny, koncert),
  • ma problemy z koncentracją,
  • jest wyczulona na dźwięki (słyszy nawet ciche odgłosy),
  • ma problemy z zasypianiem,
  • jest podenerwowana, gdy jest głośno,
  • męczy się, przebywając w gwarnych miejscach,
  • często nosi słuchawki,
  • zatyka uszy,
  • potrafi się “wyłączyć” i nie reaguje wtedy na próby kontaktu.

Wszystkie te objawy mogą prowadzić do izolacji społecznej. Osoba z nadwrażliwością słuchową zaczyna się oddalać, by ograniczyć ilość bodźców dźwiękowych. W skrajnych przypadkach pojawiają się też: ataki paniki, agresja, a nawet myśli samobójcze.

Rodzaje nadwrażliwości słuchowej

Nadwrażliwość słuchowa nie jest jednorodnym zaburzeniem. Hiperakuzja może być:

  • centralna – wynika z niedoboru lub nadmiaru serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Modyfikuje ona przekaźniki czuciowe i bólowe oraz wpływa na przysadkę mózgową i podgórze. Jej nieprawidłowa ilość nie tylko powoduje problemy z odbieraniem dźwięków, ale również migrenowe bóle głowy, depresję i zespół chronicznego zmęczenia,
  • obwodowa – powstaje, gdy mięsień strzemiączkowy nie reaguje na głośne dźwięki. Gdy ten mechanizm chroniący ucho wewnętrzne nie działa, do ślimaka napływa za dużo energii akustycznej. W wyniku tego procesu odbierane odgłosy stają drażniące i za głośne,
  • obwodowo-centralna (mieszana) – dla tego rodzaju nadwrażliwości przyczyny niedosłuchu oraz hiperakuzji są identyczne. Występuje on, gdy doszło do uszkodzenia części ucha wewnętrznego (ślimaka). Powoduje to pojawienie się zjawiska zmierzającego do wyrównania głośności. Chory jednych dźwięków nie słyszy, a inne słyszy za wyraźnie. Przyczynia się to do powstawania szumów usznych, na które jedyną receptą są aparaty słuchowe.

Nadwrażliwość słuchowa – leczenie

Wiele osób zastanawia się: nadwrażliwość słuchowa jak leczyć? Wybór terapii zależy od tego, jak pacjent reaguje na dźwięk. Najpierw lekarz ustala, jakie odgłosy są szczególnie uciążliwe, a jaka częstotliwość nie przeszkadza badanemu. Wykonywany jest wywiad, a następnie określana się poziom niekomfortowego słyszenia (UCL) oraz wykonuje audiometrię tonalną (PTA).

Najpopularniejszą metodą leczenia nadwrażliwości słuchowej jest metoda Tinnitus Retraining Therapy (TRT). Jest to terapia oparta na dźwięku, która używa generatorów szumu szerokopasmowego. Często nazywana jest odczulaniem na dźwięki, gdyż polega na wywołaniu przyjemnych skojarzeń względem słyszanych uciążliwych odgłosów. Początkowo ustawia się częstotliwość na poziomie słyszalności, by z czasem ją zwiększyć. Dzięki temu pacjent zaczyna tolerować coraz większe decybele.

Co powinniśmy wiedzieć o hiperakuzji?

Nadwrażliwość słuchowa często mylona jest z mizofonią lub fonofobią. Są to jednak zupełnie różne schorzenia. W odróżnieniu od hiperakuzji te dwa zaburzenia działają wybiórczo. Mizofonia to wstręt do niektórych powtarzających się dźwięków, takich jak: kapanie wody z kranu, czy tykanie zegara. Natomiast fonofobia to silna reakcja emocjonalna na określone odgłosy.

Hiperakuzja jest niezwykle uciążliwa ze względu na to, że dotyczy dźwięków, które występują na co dzień. Wiązać się może z niedosłuchem, a także szumami usznymi, co dodatkowo utrudnia normalne funkcjonowanie. Jednocześnie nie ma metody, która zadziałałaby natychmiastowo, przynosząc ulgę. Stosowanie zatyczek do uszu może wręcz pogłębić objawy, gdyż podczas ciszy dochodzi do wyostrzenia słuchu. Są jednak skuteczne terapie, które mogą Ci pomóc! Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania i zarekomendujemy sposób leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Na stronie Twojsłuch.com.pl znajdziesz także porady dla niesłyszących. Zachęcamy do zapoznania się z blogiem i skorzystania z naszych usług.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet