Leczenie niedosłuchu każdorazowo powinniśmy zostawić specjalistom. Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich problemy ze słuchem, umów wizytę u laryngologa lub audiologa. A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat przed wizytą u specjalisty, zapoznaj się z tym wpisem. Dowiesz się z niego między innymi, jak leczyć niedosłuch oraz jakie mogą być jego przyczyny.
Przyczyny niedosłuchu
Zanim zajmiemy się leczeniem niedosłuchu, warto najpierw przyjrzeć się jego przyczynom. Należy pamiętać, że taki stan może być wynikiem wielu czynników. Po pierwsze naturalnym procesem jest pogarszanie się słuchu wraz z wiekiem – z problemem tym boryka się wielu seniorów. U osób młodszych przyczynami niedosłuchu mogą być między innymi:
- przebyte infekcje i choroby,
- choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży,
- zaczopowanie kanału słuchowego woskiem,
- predyspozycje genetyczne.
Niedosłuch – jak leczyć?
Jak już wspominaliśmy, leczenie niedosłuchu każdorazowo powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty (laryngologa lub audiologa). Fachowcy będą w stanie dobrać rozwiązanie odpowiednie do potrzeb pacjenta. Jak leczyć niedosłuch? Każdorazowo należy wybrać terapię dopasowaną do przyczyny problemu – dlatego nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę. Niechcący można pogorszyć sytuację. Współcześnie w leczeniu niedosłuchu wykorzystuje się:
- operacje i zabiegi,
- wszczepy ślimakowe, implanty i aparaty słuchowe,
- leczenie farmakologiczne.
Bardzo często nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić, co jest przyczyną niedosłuchu. Dlatego tak ważne jest odwiedzenie doświadczonego specjalisty!
Rodzaje aparatów słuchowych
Wspominaliśmy, że do leczenia niedosłuchu wykorzystuje się aparaty słuchowe i implanty. Poniżej prezentujemy różne rodzaje implantów, które stosuje się współcześnie:
- implanty słuchowe wszczepiane do pnia mózgu,
- implanty ślimakowe,
- system Baha,
- implanty miniaturowe.