Twój Słuch - Ile Wynosi Dofinansowanie do Aparatu Słuchowego? Sprawdź | Bezpłatne Badanie Słuchu

Kompletny przewodnik po dofinansowaniach na aparaty słuchowe

Chcesz wiedzieć, ile wynosi dofinansowanie do aparatu słuchowego? Przeczytaj nasz artykuł! Wyjaśnimy w nim, kto może ubiegać o dofinansowanie na aparat słuchowy oraz jakie warunki trzeba spełnić.

Dofinansowanie na aparat słuchowy – dla kogo?

Rozważasz zakup aparatu słuchowego, ale obawiasz się, że nie będzie Cię na niego stać? A może ktoś z Twoich bliskich go potrzebuje? Ratunkiem mogą okazać się dostępne dopłaty do aparatów słuchowych. W wielu przypadkach mogą one znacząco zmniejszyć koszty zakupu urządzenia, co przekłada się na jego większą dostępność, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ale jak zrozumieć wszystkie zawiłości procedur? Ten przewodnik pomoże Ci przetrwać proces ubiegania o dofinansowanie.

Na początku warto dowiedzieć się, do kogo skierowane jest dofinansowanie na aparaty słuchowe. Wśród głównych grup wymienia się:

  • osoby do 26. roku życia, których ubytek słuchu przekracza 30 dB HL,
  • osoby powyżej 26. roku życia z ubytkiem słuchu na poziomie co najmniej 40 dB HL,
  • inwalidów wojennych, wojskowych i osoby represjonowane, działaczy opozycji antykomunistycznej,
  • osoby posiadające grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności.

Źródeł dofinansowania jest kilka, ale wyróżniają się dwa główne: dofinansowanie NFZ oraz refundacja z PFRON.

NFZ – dofinansowanie aparatów słuchowych

W Polsce jednym z głównych źródłem dopłaty jest Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku NFZ dofinansowanie aparatów słuchowych zależy od wieku i stopnia ubytku słuchu. W przypadku osób do 26. roku życia ubytek słuchu musi przekraczać 30 dB HL, a wniosek o aparaty słuchowe można złożyć raz na trzy lata. Osoby powyżej 26. roku życia mogą otrzymać dopłatę do aparatu w przypadku wady na poziomej co najmniej 40 dB HL, a refundacja przysługuje raz na pięć lat. Warto zaznaczyć także, że w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie ma limitu czasowego, w którym można ubiegać się o dofinansowanie. Dopłata na aparat słuchowy jest zlecana zgodnie z zaleceniami lekarza.

To, ile wynosi dofinansowanie do aparatu słuchowego różni się w zależności od wieku osoby niedosłyszącej. Przykładowo w 2023 roku osobom do 26. roku życia przysługiwało dofinansowanie 3000 zł na aparat słuchowy (wewnątrz i zewnątrzuszny) na przewodnictwo powietrzne lub kostne, natomiast w przypadku osób powyżej 26. roku życia na aparat na przewodnictwo powietrzne otrzymać można było 1 050 zł, a aparat słuchowy na przewodnictwo kostne 2 100 zł.

Jak uzyskać dofinansowanie na NFZ? Pierwszym etapem zawsze jest zbadanie słuchu i otrzymanie zlecenia na aparat słuchowy. Następnie wniosek ten zostaje potwierdzony poprzez system informatyczny NFZ. Po potwierdzeniu pacjent otrzymuje informację o dofinansowaniu, co pozwala na realizację zlecenia u protetyka słuchu.

PFRON – dofinansowanie aparatów słuchowych

Wiesz już, jak załatwić aparat słuchowy na NFZ, a jak wygląda to w przypadku Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PEFRON). Przede wszystkim o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby posiadające grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności o miesięcznym dochodzie na osobę w rodzinie nieprzekraczającym 50% stawki przeciętnego wynagrodzenia (w przypadku osób samotnych jest to 65%). Wniosek o dofinansowanie do PEFRON mogą składać osoby, które wcześniej otrzymały zlecenie na dopłatę z NFZ (dopłaty można łączyć). W zależności od miejsca zamieszkania dofinansowanie z PFRON udzielane jest przez Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie (MOPR), Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS). Wysokość dofinansowania zależy od powiatu oraz okresu, w którym osoba niedosłysząca stara się o dofinansowanie

Podsumowanie

Proces ubiegania się o dofinansowanie na aparat słuchowy może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim przygotowaniem i odrobiną cierpliwości może stać się dużo prostszy. Bez względu na to, czy decydujesz się na dofinansowanie z NFZ, czy PEFRON, pamiętaj, że najważniejszym celem jest poprawa jakości Twojego życia poprzez poprawę Twojego słuchu. Nie zapomnij też o regularnych badaniach słuchu online, dzięki którym na bieżąco możesz zbadać Twój słuch.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet