Twój Słuch - Kim Jest Protetyk Słuchu - Specjalista Od Aparatów Słuchowych | Twój Słuch

Kim jest protetyk słuchu – specjalista od aparatów słuchowych

Prawidłowe dopasowanie i wykonanie aparatu słuchowego to sztuka. Na podstawie wykonanych badań, które w pierwszej kolejności należy zinterpretować, trzeba następnie dopasować odpowiednie urządzenie do stopnia niedosłuchu, budowy ucha i przyczyny niedosłuchu. Zastanawiasz się, kim jest protetyk słuchu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym dokładnie opiszemy kulisy tego zawodu.

Protetyk słuchu – kto to jest?

Protetyk słuchu, nazywany przez pacjentów potocznie lekarzem od słuchu to specjalista, bez którego ciężko sobie wyobrazić życie współczesnych niedosłyszących. Dawniej pierwsze aparaty słuchowe dopasowywane „na oko”. Aktualnie w Polsce, ale też na całym świecie sprzedażą aparatów słuchowych zajmują się protetycy słuchu, czyli osoby z uprawnieniami do badania słuchu i z dokładną znajomością budowy aparatów słuchowych.

Jakie wykształcenie i kompetencje musi posiadać protetyk słuchu?

Aby zostać protetykiem z uprawnieniami do wykonywania zawodu w Polsce, można zdobyć tytuł mistrza w zawodzie protetyk słuchu, opcjonalnie skończyć studia, lub szkołę policealną w tym kierunku. Protetycy słuchu to specjaliści z wykształceniem kierunkowym i doskonałą znajomością dziedzin takich jak akustyka, patologia i fizjologia słuchu i elektronika. Warto również wspomnieć o tym, że współczesny protetyk słuchu musi znać również najnowocześniejsze sposoby badania słuchu, sprawnie obsługiwać urządzenia do badania słuchu i dokładnie odczytywać i analizować ich wyniki.

Beltone generic HCP office woman clinic fitting RIE

Czym zajmuje się protetyk słuchu?

Skoro już wiesz, kim jest protetyk słuchu, warto również dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się w ciągu dnia pracy. Lekarz od słuchu przyjmuje pacjentów, wykonuje badania słuchu i na ich podstawie projektuje aparaty słuchowe, a także inne nowoczesne akcesoria poprawiające słyszenie. Aby stworzyć „szyty na miarę” aparat, protetyk słuchu robi odlewy gipsowe ucha, które pomogą mu w jeszcze lepszym zaprojektowaniu urządzenia. Protetyk słuchu naprawia również aparaty, sprawuje opiekę profilaktyczną u dzieci i dorosłych i edukuje osoby niedosłyszące o aktualnych możliwościach technologicznych z zakresu protetyki słuchu. Kto to protetyk słuchu? W dużym skrócie i uproszczeniu to specjalista od aparatów słuchowych.

Jak wygląda i ile trwa wizyta u protetyka słuchu?

Wizyta u protetyka słuchu nie należy do bardzo czasochłonnych i wyczerpujących. Pierwsze spotkanie w gabinecie to zazwyczaj około 30 minut. Konsultacja składa się z zebrania wywiadu, badania poglądowego i badania audiometrycznego. Po otrzymaniu wyników specjalista może ocenić już wadę słuchu i zaplanować dalsze możliwe kroki. Protetyk może również zalecić zakup aparatu słuchowego i zaprosić na kolejną wizytę celem zaprezentowania aktualnych możliwości technologicznych, a nawet przetestowania działania przykładowych aparatów. Aby zbadać przyczynę uszkodzenia słuchu, protetyk może zalecić również w pierwszej kolejności wizytę w poradni audiologicznej. Czym się zajmuje taka placówka? Jest to miejsce, w którym lekarz audiolog dokładnie diagnozuje przyczyny niedosłuchu, określa stopnie niedosłuchu i leczy zaburzenia słuchu. Do protetyków słuchu najczęściej trafiają właśnie pacjenci z takiej poradni.

Leczenie niedosłuchu nie musi wiązać się z wysokim nakładem czasu i środków. Zakup aparatu słuchowego może być refundowanym, jednak najlepsze urządzenia kosztują nieco więcej niż zakładany przez NFZ limit dofinansowania. Na słuchu nie warto jednak oszczędzać i jeśli to możliwe, najlepiej jest wybrać nowoczesne, bardzo dyskretne i niezwykle skuteczne urządzenie.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet