Twój Słuch - Jakie są zalety korzystania z aparatu słuchowego? Twój Słuch

Jakie są zalety korzystania z aparatu słuchowego?

Masz coraz większe problemy ze słuchem? Zastanawiasz się, jakie są zalety korzystania z aparatu słuchowego? Jeszcze przed konsultacją ze specjalistą, dowiedz się o korzyściach używania aparatów słuchowych. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat.

Aparat słuchowy – dla kogo?

Zacznijmy od tego, komu jest potrzebny aparat wzmacniający słuch. Specjaliści szacują, że nawet co trzeci Polak może mieć problemy ze słuchem. Jednak nie każda z tych osób zastanawia się, jak poprawić słuch. Wiele z nich nie zgłasza się nigdy po pomoc. Słuch może pogarszać hałas, czy nieodpowiednie czyszczenie uszu. Może być to także spowodowane wypadkiem lub chorobą. Aparaty słuchowe mogą też być konieczne ze względu na uwarunkowania genetyczne.

Najbardziej narażoną grupą na problemy ze słuchem są osoby starsze. Wraz z wiekiem słuch ulega osłabieniu. Często osoby starsze lekceważą pierwsze objawy niedosłuchu i nie decydują się na wzmacniacze słuchu. Powoduje to stopniowe pogłębianie się problemu. Osoby starsze często zbyt późno zadają sobie pytanie, jak poprawić słuch. Zwracają się po pomoc do specjalisty dopiero wtedy, kiedy niemożliwe staje się normalne funkcjonowanie.

Aparat słuchowy nie tylko wzmacnia słuch, ale także pełni funkcję rehabilitacyjną. Stąd zastosowanie go jak najwcześniej, może mieć kluczowe znaczenie w procesie leczenia i tym samym wpłynąć na poprawę słuchu. Także wiele dzieci i osób w wieku nastoletnim ma problemy ze słuchem. Często wynikają one z nieodpowiedniego leczenia infekcji dróg oddechowych. Innym czynnikiem pogarszającym dobry słuch jest hałas. Często doświadczają go osoby młode: w szkole, podczas słuchania głośnej muzyki przez słuchawki, czy zabaw szkolnych. W przypadku małych dzieci szybkie leczenie jest istotne, gdyż problemy ze słuchem mogą wpłynąć na mowę, a także tempo i sposób przyswajania wiedzy.

Dlaczego używanie aparatu słuchowego nie jest powszechne?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób nie korzysta z aparatu słuchowego, mimo że powinna. Z czego to wynika? Bardzo często przyczyną jest wstyd. Problemy ze słuchem traktowane są jako słabość. Boimy się przyznać, że potrzebujemy pomocy, bo nasz organizm zaczyna gorzej funkcjonować. Innym powodem jest umniejszanie problemu niedosłuchu. Na początku wydaje się, że to inni zaczęli mówić ciszej. Problem się jednak pogłębia i staje się coraz większy.

Nie ma jednak powodu, by odczuwać wstyd. Niedosłuch jest schorzeniem, jak każde inne. Aparaty wzmacniające słuch są coraz mniejsze i są niemal niezauważalne. Jeśli zauważysz, że Twój słuch zaczyna się pogarszać, nie wahaj się i zwróć się o pomoc do specjalisty!

Jakie korzyści daje używanie aparatów słuchowych?

Oczywistą korzyścią wynikającą z używania aparatów słuchowych wydaje się poprawa słuchu. Ale słyszeć to także dobrze funkcjonować w społeczeństwie, być częścią wspólnoty. Zakup aparatu słuchowego umożliwia powrót do dawnego życia lub nawet odzyskanie go.

Jakie zatem są zalety korzystania z aparatu słuchowego? Najważniejsze z nich to:

  • poprawa jakości życia,
  • normalne funkcjonowanie (możliwość powrotu do pracy),
  • niepogarszanie się wady słuchu,
  • zmniejszenie natężenia szumów usznych,
  • możliwość brania udziału w życiu społecznym,
  • samodzielność (bezpieczne poruszanie się po ulicy),
  • możliwość kontaktu z bliskimi (rozmowy telefoniczne),
  • niezakłócanie spokoju innym (ciszy telewizor),
  • zapobieganie depresji.

To tylko kilka korzyści używania aparatu słuchowego. Decydując się na jego zakup, możesz być pewien/pewna, że nie będziesz żałować podjętej decyzji.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem aparatu słuchowego?

Wszystkie aparaty słuchowe to urządzenia techniczne wspomagające słuch, Nie każdy jest jednak dobry dla każdego. Dlatego warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu słuchowego. Każdą tego typu decyzję należy wcześniej skonsultować ze specjalistą.

Jak dobrać aparat słuchowy? Na początek warto zdecydować, jaki typ aparatu słuchowego nas interesuje. Obecnie standardem stały się aparaty cyfrowe, które przekształcają dźwięk w informacje elektronicznie. Mogą też redukować hałas. Aparaty analogowe natomiast odbierały sygnał i wzmacniały go przez głośnik.

Innym podziałem są aparaty słuchowe wewnętrzne i zauszne. Wewnętrzne aparaty słuchowe są bardzo dyskretne i odpowiednie dla osób noszących okulary. Ich koszt jest wyższy, ale są dedykowane osobom z większymi wadami słuchu. Przy ich użyciu należy odpowiednio czyścić małżowinę uszną i uważać na wilgoć. Zauszne aparaty słuchowe nie mają z tym problemów. Są tańsze, łatwiejsze w obsłudze i często mają dłużej działające baterie. Są jednak bardziej widoczne.

Aparat słuchowy – dobry wybór

Nie należy się bać aparatów słuchowych. Są one użytecznym urządzeniem, które poprawi jakość Twojego życia. Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie są zalety korzystania z aparatu słuchowego, skontaktuj się ze specjalistą. Rozwieje on wszystkie Twoje wątpliwości. Jak zatem odzyskać słuch? Wystarczy zdecydować się na pierwszy krok i zapytać.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet