Twój Słuch - Jakie baterie do aparatów słuchowych? | Twój Słuch

Jakie baterie do aparatów słuchowych?

Aparaty słuchowe poprawiają komfort życia. Jednak by działały, potrzebują odpowiedniego źródła zasilania. Jakie baterie do aparatów słuchowych wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Gdzie kupić baterie do aparatu słuchowego, ile wytrzymują oraz jak często należy jej wymieniać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!

Jakie baterie do aparatów słuchowych wybrać?

Planujesz korzystać z aparatu słuchowego? Jedną z najistotniejszy rzeczy związaną z jego użytkowaniem jest wybór odpowiedniego źródła zasilania. Jakie baterie do aparatów słuchowych kupić? W znacznej mierze zależy to od typu urządzenia. Inne baterie wykorzystywane są w aparatach zausznych, a inne w wewnątrzusznych. Oznaczone są one przy pomocy kolorów. Producenci wykorzystują kolor żółty (10), pomarańczowy (13), brązowy (312) oraz niebieski (675). Baterie do aparatu słuchowego 13 przeznaczone są do urządzeń zausznych i wewnątrzusznych pełnomałżowinowych typu ITE, natomiast baterie do aparatów słuchowych 10 wykorzystywane są w urządzeniach wewnątrzkanałowych typu CIC i IIC. Co z pozostałymi oznaczeniami? Baterie do aparatów słuchowych 312 pasują zarówno do aparatów zausznych, jak i wewnątrzusznych. Dzięki temu są niezwykle uniwersalne. Natomiast baterie do aparatów słuchowych 675 wykorzystywane są do aparatów o dużej mocy pobierających większą ilość energii. Oznaczenia te wykorzystywane są przez wszystkich producentów, warto jednak pamiętać, że konkretny sposób oznakowania może się różnić. Do tych urządzeń używamy wyłącznie baterii suchych – Cynkowo powietrznych.

Przed zakupem warto także zwrócić uwagę na czas aktywacji baterii. Co to oznacza? Głównie to, że nowych baterii nie można od razu po kupieniu umieścić w aparacie. Muszą się one aktywować. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż minutę.

Na rynku jest wiele producentów tworzących baterie słuchowe. Dlatego podczas wyboru kieruj się nie tylko ich typem, ale także ilością sztuk w opakowaniu. Najlepsze baterie do aparatów słuchowych pakowane są w pakiety po 6 sztuk.

Ile wytrzymuje bateria w aparacie słuchowym?

Jednym z najistotniejszych pytań jest to, ile wytrzymuje bateria w aparacie słuchowym. Rozstrzygnięcie tej kwestii jest niezwykle ważne. Aparaty słuchowe to urządzenia, które nosi się na co dzień, a możliwość oszacowania wydajności baterii pozwala zakupić ją odpowiednio wcześnie. To, jak długo działa bateria w aparacie słuchowym zależy od jej pojemności. Wariant niebieski (675) może działać aż od 9 do 20 dni. Decydując się na typ 312, musisz założyć, że wytrzyma on między 4 a 8 dni, na co wyraźnie wskazuje jego rozmiar i pojemność. 6 do 14 dni funkcjonuje model 13. Natomiast najkrótszy czas działania ma bateria do aparatu słuchowego 10, której żywotność wynosi od 3 do 5 dni.

Czynniki wpływające na żywotność baterii

Poza typem na żywotność baterii wpływ mają także inne czynniki. Jednym z najistotniejszych jest temperatura. Przebywanie w chłodnym pomieszczeniu lub na zewnątrz w zimne dni sprawia, że obniżone zostaje napięcie w baterii. W wyniku tego działania dochodzi do spadku jej wydajności. Istotnym czynnikiem jest także wysokość, na której korzysta się z aparatu. Im użytkownik znajduje się wyżej, tym mniejsza jest ilość tlenu. To natomiast przekłada się na obniżenie napięcia baterii. Warto podkreślić także wpływ wilgotności na żywotność baterii. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgoć może spowodować szybsze wyładowywanie się baterii.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność baterii, jest także jej rozmiar. Najprościej mówiąc, im jest ona większa, tym jest bardziej pojemna, a to przekłada się na czas jej pracy. Szacując czas działania urządzenia, warto także zwrócić uwagę na funkcje, z których korzysta. Ich zaawansowanie wpływa na tempo wyczerpywania się baterii.

Jak często wymieniać baterie w aparacie słuchowym?

Jak często wymieniać baterie w aparacie słuchowym? Zależy to od wielu czynników i często trudno określić, kiedy będzie potrzebna kolejna wymiana. Dlatego warto mieć przy sobie zawsze zapasowe baterie, którymi w sytuacji awaryjnej łatwo mogą zastąpić te niedziałające.

Co ważne korzystając z aparatu słuchowego, można także w łatwy sposób kontrolować ilość zużywanej energii. Wystarczy wyłączać urządzenie, gdy jest nieużywane. Większość markowych aparatów słuchowych “informuje” użytkownika o zbliżającym się końcu baterii poprzez odpowiednio słyszalny sygnał emitowany przez urządzenie.

Baterie do aparatu słuchowego – podsumowanie

Zanim kupisz baterie do aparatu słuchowego, skontaktuj się z protetykiem. Nie tylko pomoże on dobrać odpowiednie urządzenie, ale także podpowie jakie źródło zasilania będzie najlepsze. Dzięki pomocy specjalisty aparaty słuchowe będą działały prawidłowo, a Ty usłyszysz wszystkie ważne rozmowy. Ważne, aby baterie kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych gabinetach protetycznych.

Sprawdź także badanie słuchu online dostępne na naszej stronie! Dzięki niemu dowiesz się, czy wizyta u protetyka słuchu jest konieczna.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet