Twój Słuch - Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby? Twój Słuch

Jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby?

Zastanawiasz się, jaki aparat słuchowy dla starszej osoby wybrać? Wielość dostępnych możliwości może Cię przytłoczyć. Warto więc skupić się na tym, jakie funkcje powinien posiadać, a jakie są Ci lub osobie Ci najbliższej zbędne. Wybierając aparat słuchowy dla seniora, istotna jest także cena, poziom trudności obsługi oraz jego budowa.

Doradzimy Ci jak dobrać aparat słuchowy, by spełniał wszystkie Twoje oczekiwania. Nawet przy dużym niedosłuchu możesz w pełni korzystać z życia. Zakup aparatu słuchowego Ci to umożliwi.

Czym jest niedosłuch starczy?

Niedosłuch starczy to choroba, która dotyczy przede wszystkim seniorów. Jej pierwsze objawy mogą się jednak zacząć pojawiać dużo wcześniej. Głuchota starcza (presbyacusis) to stopniowe zanikanie komórek słuchowych. Z wiekiem jest ich coraz mniej, co powoduje problemy z odbieraniem dźwięków. Początkowo gorzej słyszalne są tylko tony niskie, z czasem jednak dolegliwość ta się pogłębia. Głuchota starcza występuje obustronnie.

Można wymienić trzy typu niedosłuchu: przewodzeniowy (problemy z przewodem słuchowym zewnętrznym i kosteczkami słuchowymi), odbiorczy (część ucha odbierająca dźwięki nie działa prawidłowo) i mieszany (łączy dwa wcześniejsze typy).

Jest kilka powodów występowania niedosłuchu starczego. Najczęściej wymieniane przyczyny to:

  • starzenie się,
  • długotrwałe przebywanie w hałasie,
  • czynniki genetyczne,
  • otyłość,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie leków ototoksycznych,
  • uraz ucha.

Objawem głuchoty starczej są głównie problemy komunikacyjne. Pojawiają się więc poważne trudności w rozumieniu mowy i sensu poszczególnych słów. Osoba z niedosłuchem często prosi o powtórzenie wypowiedzi, co jest szczególnie zauważalne podczas rozmów telefonicznych. Ten stan często przyczynia się do wycofania się z życia społecznego, a nawet depresji. Wraz z głuchotą starczą mogą pojawić się także szumy uszne i bóle głowy.

Niedosłuch starczy jest nieuleczalny. Jedynym sposobem na powrót do normalnego życia są leki zwalniające starzenie i poprawiające krążenie krwi w uchu oraz aparaty słuchowe dla seniorów.

Jaki aparat dla seniora będzie najlepszy?

Głuchota starcza rozwija się przez długi czas. Szybkie dostrzeżenie pierwszych objawów zahamuje rozwój tej choroby. Dobrze dobrane aparaty słuchowe pełnią funkcję rehabilitacyjną i zmniejszają pogłębianie się choroby.

Aparat słuchowy dla seniora powinien być dobrany do jego oczekiwań i potrzeb. Nie warto więc wybierać nowoczesnych modeli połączonych z aplikacją w telefonie, które będą dodatkowym problemem. Zatem, jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby? Powinno to być przede wszystkim urządzenie manualne. Dla seniorów polecane są zwłaszcza aparaty zauszne. Jest do nich łatwy dostęp, a ich obsługa i czyszczenie jest proste. Włożenie wkładki, czy zmiana baterii nie powinny być problemem. Dodatkowo są niezwykle komfortowe do noszenia, co dla wielu starszych osób jest bardzo ważne.

Warto także upewnić się, że wzmacniacz słuchu dla seniora zawiera funkcję redukcji szumu i mikrofon kierunkowy. Przy niedosłuchu starczym dźwięki z otoczenia wydają się jeszcze głośniejsze, niż są normalnie, zastosowanie tego typu udogodnień ułatwi więc rozmowę.

Refundacja aparatu słuchowego

Wiedząc już, jaki aparat słuchowy dla starszej osoby wybrać, należy dowiedzieć się, jaki jest jego koszt. Warto pamiętać o refundacji aparatu słuchowego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 26. roku życia, co 5 lat można ubiegać się o zmniejszenie kosztów zakupu tego urządzenia. Aparat słuchowy dla starszej osoby nie musi więc być drogi i nieosiągalny.

Wybierz odpowiedni aparat słuchowy dla seniora

Pamiętaj, jeśli potrzebujesz aparatu słuchowego, przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem, który ustali poziom niedosłuchu starczego. Doradzi Ci też odpowiedni typ wzmacniacza słuchu i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

Bez względu na to, jaki model aparatu słuchowego dla seniora wybierzesz, pozwoli on Tobie albo bliskiej Ci osobie żyć aktywnie i być częścią rodzinnych wydarzeń.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet