Twój Słuch - Jak zmieni się Twoje życie, gdy zaczniesz nosić aparat słuchowy? | Twój Słuch

Jak zmieni się Twoje życie, gdy zaczniesz nosić aparat słuchowy?

Zastanawiasz się, jak wygląda życie z aparatem słuchu? Jest to zmiana, do której można przyzwyczaić, jednak wymaga to trochę czasu. Jeśli przez dłuższy okres funkcjonowałeś z osłabionym słuchem, to z początku wielość bodźców może Cię przytłaczać. Nie należy się jednak zniechęcać – dowiedz się, jak postępować, by łatwiej było Ci wrócić do pełnej sprawności.

Co czeka Cię w pierwszych tygodniach z aparatem słuchowym?

Po tym jak zaczniesz nosić aparat słuchu, Twoje życie z pewnością się zmieni. Na samym początku słyszane z otoczenia odgłosy mogą być dla Ciebie bardzo głośne, nawet Twój głos może wydawać Ci się inny. Jest to zupełnie naturalne. Na przyzwyczajenie się do życia z aparatem słuchu składają się wrażenia fizyczne oraz słuchowe. Do tego, że nosisz aparat muszą przyzwyczaić się Twoje uszy oraz mózg, który nagle musi zajmować się przetwarzaniem wielu bodźców. Zapewne słyszysz teraz szerokie spektrum dźwięków. Ponadto hałasy pojawiające się w tle, które inni potrafią ignorować, mogą wydawać Ci się nowe i z początku trudno nie zwracać na nie uwagi.

Jak dbać o słuch na samym początku noszenia aparatu? Powinieneś dać sobie czas, by Twój mózg nauczył się koncentrować na ważnych dźwiękach i pomijać te nieistotne. Należy uzbroić się w cierpliwość, by po jakimś czasie, móc zapomnieć o założonym aparacie.

Na co zwrócić uwagę na etapie przyzwyczajania się do aparatu?

Na co należy zwrócić uwagę, gdy przyzwyczajamy się do życia z aparatem słuchu? Przedstawiamy wskazówki, które pomogą Wam oswoić się z nową sytuacją.

Daj sobie czas

Gdy nasz słuch działa poprawnie, zwykle ignorujemy dźwięki takie jak szelest liści, czy stukanie w klawiaturę komputera. Jednak, gdy przestajemy je słyszeć, nasz mózg zapomina, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Wówczas musi na na nowo nauczyć się filtrować dźwięki.

Naucz się prawidłowej obsługi aparatu

Protetyk powinien dokładnie wyjaśnić Ci, jak wkładać i wyjmować aparat. Zasięgnij też rzetelnej informacji na temat jego pielęgnacji, konserwacji oraz czyszczenia. Wypróbuj różne ustawienia w aparacie.

Na początku korzystaj z aparatu w domu

Zacznij używanie aparatu w domu. Spokojne otoczenie bez dźwięków ulicznych, sprawi, że łatwiej będzie Ci je rozpoznawać.

Stopniowo rozpocznij korzystanie z urządzeń technicznych

Załóż aparat słuchowy w trakcie oglądania telewizji albo słuchania radia. W tym przypadku dobrze sprawdzą się programy informacyjne, ponieważ prowadzący mówią w nich głośno i wyraźnie. Ponadto występuje tam niewiele dźwięków w tle, które mogłyby utrudnić zrozumienie treści.

Weź udział w rozmowach

Pierwsze takie rozmowy powinny odbywać się w przyjaznej, swobodnej atmosferze z osobami, którym możesz zaufać. Najlepiej poprowadzić kowersację z jednym albo dwoma rozmówcami bez zakłócających hałasów, jak dźwięki urządzeń elektronicznych.

Głośne otoczenie

Ostatnim etapem jest próba odnalezienia się w głośnym otoczeniu, przykładowo na ulicy albo w restauracji. Wówczas możesz przetestować, na ile jesteś w stanie poradzić sobie z konwersacją z hałasem w tle.

Aparat słuchowy – jak dobrze słyszeć? (rady)

Przedstawiamy kilka rad, które pomogą Ci lepiej słyszeć:

  • Wykonuj ćwiczenia każdego dnia, a nie raz na jakiś czas;
  • Codziennie wydłuż trochę czas trwania ćwiczeń;
  • Staraj się nie przemęczać i nie zmuszać do słyszenia w aparacie, od czasu do czasu rób sobie przerwy, by móc odpocząć;
  • Ćwicz świadomie, nauka słyszenia nie dzieje się przypadkiem;
  • Powoli zwiększaj poziom trudności ćwiczeń.

Wiele osób zastanawia się, jak aparat słuchu wpływa na funkcjonowanie. Początki nie są łatwe, ale dzięki regularnemu treningowi znów będziesz umiał rozpoznawać dźwięki i zaakceptować ich głośność.

Ćwiczenia dla początkujących (z aparatem, jak poprawić rozumienie)

Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby oswoić się z noszeniem aparatu słuchowego?

  • Spróbuj skupić się na samym wsłuchiwaniu. Posłuchaj swojego głosu, przykładowo czytając coś na głos. Później wsłuchuj się w dźwięki płynące z otoczenia – odgłos kroków, szelest papieru, szum wody;
  • Słuchaj świadomie jak największej ilości dźwięków. Dobrym sposobem jest opisywanie ich w myślach (wysoki, niski, krótki itp.) – próbuj dopasować wybrany dźwięk do sytuacji;
  • Postaraj się oceniać dźwięki (przyjemne/nieprzyjemne; znane/obce). To metoda, która umożliwia lepsze ich zapamiętywanie oraz kojarzenie z konkretnymi sytuacjami.

Jak aparat słuchowy wpłynie na dalsze Twoje życie?

Przyczyny niedosłuchu oraz innych zaburzeń związanych ze słyszeniem są różne i mogą dotknąć każdego. Zastanawiasz się, jak zmieni się Twoje życie, gdy zaczniesz nosić aparat słuchu? To z pewnością duża zmiana, jednak jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, będzie Ci znacznie łatwiej. Warto mieć świadomość, że potrzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do noszenia aparatu. Wsparcie bliskich osób, konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń oraz pozytywne nastawienie z pewnością pomogą Ci oswoić się z nową sytuacją, jaką jest życie z aparatem słuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet