Twój Słuch - Jak zakładać i zdejmować aparat słuchowy? | Twój Słuch

Jak zakładać i zdejmować aparat słuchowy?

Zakładanie aparatu słuchowego może z początku wydawać się skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które mają z tym styczność po raz pierwszy. Niezwykle istotną kwestią jest także prawidłowe zdejmowanie aparatu słuchowego oraz jego odpowiednia pielęgnacja. Jak zakładać aparat słuchowy oraz jak poprawnie go zdejmować?

Jak zakładać aparat słuchowy?

Po zweryfikowaniu przyczyny niedosłuchu dobierany jest aparat słuchowy, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. Zakładanie aparatu słuchowego zależy przede wszystkim od jego typu. Aparaty słuchowe różnią się od siebie budową i wyglądem zewnętrznym, jednakże możemy wyróżnić trzy podstawowe typy:

  • aparat słuchowy typu RIC,
  • aparat słuchowy zauszny,
  • aparat słuchowy wewnątrzuszny.

Jak zakładać aparat słuchowy typu RIC?

Zakładając aparat na prawe ucho, wkładkę należy wkładać prawą ręką, a w przypadku lewego ucha – lewą. Wkładkę należy wkładać z zamkniętą kieszenią baterii. Przednią część wkładki należy wsunąć do kanału słuchowego i umieścić wkładkę w przewodzie słuchowym. Następnie należy przełożyć aparat nad małżowiną uszną, uważając aby nie przekręcić wężyka, który łączy wkładkę i aparat słuchowy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opuszkiem palca, czy wkładka znajduje się w przewodzie słuchowym i ocenienie komfortu noszenia.

Jak zakładać aparat słuchowy zauszny?

W przypadku aparatu słuchowego zausznego należy przednią część wkładki wsunąć do przewodu słuchowego, jednocześnie lekko przesuwając aparatu słuchowy do tyłu. Drugą ręką należy należy delikatnie naciągnąć małżowinę uszną do tyłu i wcisnąć wkładkę do przewodu słuchowego. Ważne, aby upewnić się czy górna część wkładki odpowiednio przylega do małżowiny usznej.

Jak zakładać aparat słuchowy wewnątrzuszny?

Kciukiem i palcem wskazującym należy złapać aparat tak, aby kieszeń baterii była skierowana w stronę dłoni. Następnie należy wsunąć cienką część aparatu w przewód słuchowy i lekko przekręcić go w stronę twarzy, łagodnie wciskając aparat w małżowinę uszną. Drugą ręką należy lekko naciągnąć małżowinę uszną do tyłu, dociskając aparat słuchowy.

Jak zdejmować aparat słuchowy?

Zdejmując aparat słuchowy należy pamiętać, aby chwytać za wkładkę uszną- chcąc zadbać o prawidłowe działanie urządzenia, nie należy ciągnąć aparatu za dźwiękowód. W zdejmowaniu aparatu słuchowego niezwykle ważna jest pielęgnacja – odpowiedni zestaw pielęgnacyjny jest niezbędny, aby aparaty słuchowe funkcjonowały prawidłowo i umożliwiły długotrwałe użytkowanie.

Twój Słuch – dopasuj odpowiedni aparat słuchowy

Jak czyścić aparat słuchowy? Czy aparat słuchowy może się zepsuć? Te pytanie są często zadawane przez osoby, którym po raz pierwszy zalecone zostało stosowanie aparatów słuchowych. Chcąc zadbać o prawidłowy słuch naszych klientów zgromadziliśmy na naszej stronie internetowej szereg artykułów poradnikowych, które tworzone są przez specjalistów i dostarczają cennych i wartościowych informacji na temat użytkowania aparatów słuchowych.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet