Twój Słuch - Jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu słuchowego? - porady | Twój Słuch

Jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu słuchowego?

Objawy niedosłuchu - Jakie są przyczyny? Kiedy warto zbadać słuch?

Ubytek słuchu to problem, który dotyka osób w każdym wieku, również tych najmłodszych. Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu słuchowego? Podpowiadamy!

Aparat słuchowy – dlaczego się go wstydzimy

Jest kilka powodów, dlaczego wstydzimy się nosić aparat słuchowy. Maluchy wyjmują go sobie często z ucha z naturalnej ciekawości lub faktu, że coś im przeszkadza. Z kolei starsze dzieci zauważają, że aparat różni ich od kolegów i koleżanek. Nie chcą go nosić, obawiając się reakcji rówieśników w szkole lub na podwórku. Poza wstydliwością niektóre dzieci ściągają aparat, bo źle się z nim czują. Zwykle okazuje się, że jest nieodpowiednio dopasowany do budowy ucha. Tym samym uwiera, a nawet wywołuje infekcje wirusowe. Źle ustawiony aparat może powodować docieranie z otoczenia zbyt silnych dźwięków, które mogą wywoływać u dziecka niepokój, bóle ucha lub głowy.

Jak sprawić, żeby dziecko nie wyjmowało aparatu z ucha?

Aparat słuchowy czasem jest konieczny już u niemowląt, mających niedosłuch wrodzony. Dzięki niemu maluszek może poznawać świat. Jak zachęcić dziecko, by go nie zdejmowało?

  • Załóż aparat prawidłowo i właściwie ustaw dźwięki. Dzięki temu będzie dla dziecka ważnym elementem łączności ze światem – będzie lepiej słyszeć dźwięki, a tym samym kojarzyć je z ich znaczeniami. Są różne metody badania słuchu u dzieci, po których kompleksowo dobiera się aparat słuchowy do ubytku słuchu.
  • Wyrób u dziecka nawyk noszenia aparatu – zakładaj go o stałej porze rano i zdejmuj wieczorem. U dzieci do lat 3. aparat może być kluczem w rozpoznawaniu głosu rodzica i elementem wzmacniającym więzi.
  • Pozwól, by starsze dzieci samodzielnie wybrały wygląd aparatu słuchowego. Są w wielu kolorach i wzorach (np. z ulubionymi superbohaterami dziecka). Tym samym staną się atrakcyjnymi gadżetami i zachęcą do ich noszenia. Dziecko może również wybrać etui do aparatu, a nawet naklejki do jego ozdobienia.

Jak zachęcić dziecko do noszenia aparatu w szkole?

Dzieci w wieku szkolnym warto uświadomić o tym, jak ważne jest noszenie aparatu słuchowego w odbieraniu dźwięków z otoczenia oraz zapewnienia bezpieczeństwa (np. na drodze). W tym celu warto:

  • porozmawiać z rówieśnikami dziecka na temat specyfiki i istotności noszenia aparatu słuchowego (można poprosić o to wychowawcę, który przekona dzieci, że aparat nie jest czymś złym, a wręcz odwrotnie),
  • zapewnij dziecko, że aparat słuchowy nie jest przeszkodą w zdobywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami, a jego noszenie pozwoli ich rozumieć,
  • przekonaj dziecko, że aparat słuchowy pomoże ich osiągnąć sukcesy. Lepiej będą słyszeć nauczycieli (np. podczas sprawdzianu) i więcej zapamiętają z lekcji.

Istotne, by dziecko nosiło aparat słuchowy, który od najmłodszych lat pozwala w odbieraniu i rozpoznawaniu dźwięków otoczenia oraz rozwijaniu mowy. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko go nie potrzebuje, dowiedz się jak rozpoznać niedosłuch u dziecka i zgłoś się do specjalistycznej poradni badania słuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet