Twój Słuch - Jak wyregulować aparat słuchowy? | Twój Słuch

Jak wyregulować aparat słuchowy?

Wizyta u protetyka słuchu i zakup aparatu to dopiero początek. Teraz musisz dowiedzieć się, jak wyregulować aparat słuchowy i w jaki sposób o niego dbać. Każda osoba, która przez dłuższy czas funkcjonowała z osłabionym słuchem będzie zaskoczona nowymi dźwiękami, które usłyszy podczas pierwszego założenia aparatu. Niektóre odgłosy mogą wydać się za głośne, inne dziwne i obce. Musi minąć trochę czasu, zanim mózg nauczy się, które dźwięki ściszyć, a które są ważne. Gdy to nastąpi, warto skupić się na tym, czy aparat słuchowy działa poprawnie. Słyszysz piski, trzeszczenie albo szum? Może to oznaczać, że aparat wymaga wyregulowania. Dzięki nam dowiesz się, jak dbać o aparat słuchowy, jak działa i z jakich elementów się składa. Zapraszamy do lektury!

Co to aparat słuchowy i jak działa?

Na początku musimy podkreślić ważny fakt: niedosłuch jest nieuleczalny. Gdy element ucha zostaje uszkodzony, nie może sam się zregenerować. Nie jesteśmy też w stanie go naprawić. Poprawa słuchu jest jednak możliwa. Jak ją osiągnąć? Przede wszystkim warto zadbać o to, by słuch się nie pogarszał. By to zrobić, wystarczy udać się do protetyka, który najpierw przeprowadzi odpowiednie badanie słuchu. Specjalista może określić wielkość ubytku słuchu oraz jego przyczynę wykorzystując audiometrię tonalną i otoskopię, a także gdy to konieczne: otoemisję, tympanometrię oraz audiometrię słowną. Następnie zleca i dobiera odpowiedni aparat słuchowy. Co to za urządzenie? Aparat słuchowy poprawia jakość słyszenia. Pełni więc funkcję rehabilitacyjno-wspomagającą, pomagając osobom, u których stwierdzono ubytki słuchu.

Aparat słuchowy – jak działa?

Zastanawiasz się: aparat słuchowy – jak działa? Bardzo ogólnie można powiedzieć, że zbiera on dźwięki przy pomocy niezwykle czułego mikrofonu, który zmienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny. Kolejnym etapem jest wzmocnienie dźwięku oraz redukcja szumu pochodzącego z otoczenia. Sygnał akustyczny (przy pomocy procesora komputerowego i wzmacniacza dźwięku) zamieniany jest wtedy w kod cyfrowy, który dostosowany jest do poziomu ubytku słuchu. Następnie tak wzmocnione dźwięki trafiają w pobliże błony bębenkowej. Dzięki temu osoba z niedosłuchem zaczyna prawidłowo słyszeć. Nowoczesne aparaty słuchowe nie tylko są w stanie wychwycić i wzmocnić mowę, ale także zredukować hałasy.

Z czego składa się aparat słuchowy i jakie są jego rodzaje?

Aparaty słuchowe bez względu na rodzaj składają się z:

  • mikrofonu – zbiera on dźwięki z otoczenia, przekształca je w sygnał elektroakustyczny i przekazuje do wzmacniacza,
  • wzmacniacza i procesora dźwięku – wzmacnia dźwięki, a w nowoczesnych aparatach słuchowych odpowiada także za odfiltrowanie szumu z otoczenia oraz redukcję hałasu i filtrowanie mowy,
  • słuchawki – przekazuje dźwięk do ucha,
  • obudowy – zabezpiecza cały mechanizm. Może być wykonana seryjnie lub indywidualnie,
  • komory baterii – umieszcza się w nich baterie lub akumulatory,
  • regulatorów (nie występują w każdym aparacie) – umożliwiają zmianę programów w aparacie.

Rodzaje aparatów słuchowych

Na rynku można znaleźć wiele typów aparatów słuchowych. Ta różnorodność wynika nie tylko z indywidualnych potrzeb pacjentów, ale także z ich oczekiwań. Aparaty słuchowe powinny być dostosowane do osób z niedosłuchem. To urządzenia, które są noszone na co dzień, więc muszą być komfortowe. Wyróżnić można kilka grup aparatów słuchowych.

  • Zauszne aparaty słuchowe BTE (Behind The Ear) – umieszczane są w małżowinie usznej. Ich najważniejszymi elementami są dźwiękowód oraz wkładka uszna, które doprowadzają dźwięk do ucha. Dostosowane są one do kształtu małżowiny usznej. To doskonały typ aparatu słuchowego dla seniora, który ma trudności z obsługiwaniem mniejszych sprzętów oraz urządzeń rozwiniętych technologicznie.
  • Aparaty typu RIC (Receiver In Canal) – w ich przypadku słuchawka umieszczona jest w uchu a wzmacniacz z procesorem w obudowie za uchem. Umożliwiają regulację mocy. Dodatkowo są niewielkie, więc zapewniają dyskrecję i estetykę.
  • Aparaty wewnątrzuszne – to urządzenia, w których cała elektronika  zamknięta jest w jednej obudowie (zrobionej na miarę ucha), którą umieszcza się w kanale słuchowym. Dzięki temu są one całkowicie niewidoczne, a ich użytkowanie jest niezwykle wygodne.

Jak dbać o aparat?

Piski, szumy i trzeszczenie nie muszą oznaczać, że urządzenie nie działać prawidłowo lub że słuch jego właściciela się pogorszył. Często wiąże się to z brakiem odpowiedniej pielęgnacji aparatu słuchowego. Pamiętaj, że jest to niezwykle skomplikowane elektroniczne urządzenie, o które trzeba się troszczyć. Jak dbać o aparat słuchowy? Przede wszystkim unikaj kontaktu urządzenia z wodą. Pamiętaj więc, by zdejmować aparat podczas prysznicu czy wizyty na basenie. Warto też chronić go przed warunkami atmosferycznymi. Nie dotyczy to tylko deszczu czy śniegu, ale także zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur.

Pielęgnacja aparatu słuchowego zakłada także jego czyszczenie. Pamiętać trzeba jednak, że to delikatne urządzenie, więc wszystkie czynności powinny być wykonywane bardzo ostrożnie i dokładnie. Warto zaopatrzyć się w specjalne zestawy do czyszczenia aparatów słuchowych, które dostosowane są do tych delikatnych urządzeń.

Kolejną kwestią w zakresie pielęgnacji, jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów urządzenia wzmacniającego dźwięki. Między innymi należy osuszać aparaty słuchowe, gdyż podczas ich działania wytwarza się wilgoć, która może być przyczyną usterki. Warto nie zapominać także o wymianie wężyka. Wykonany jest on z materiału, który z czasem twardnieje, co może powodować dyskomfort podczas użytkowania oraz pogarszać działanie aparatu. Piski i trzaski mogą wynikać także z błędnych ustawień, nieodpowiedniego kształtu wkładek usznych, a także zatkanego dźwiękowodu lub przewodu słuchowego.

Regulacja aparatu słuchowego

Regulacja aparatu słuchowego polega na zmianie parametrów urządzenia. Dzięki temu możliwe jest ustawienie odpowiedniego poziomu wzmocnienia dźwięku, które pozwala prawidłowo słyszeć i rozumieć mowę. Na regulację aparatu słuchowego warto zgłosić się do protetyka słuchu, gdy:

  • nastąpiło pogorszenie słuchu,
  • odbierana mowa stała się niewyraźna,
  • aparat stał się zbyt cichy,
  • odbierane dźwięki brzmią nietypowo,
  • zmieniły się okoliczności, w których aparat jest używany,
  • należy ustawić dodatkowy tryb.

Regulację aparatu słuchowego powinien wykonywać wykwalifikowany protetyk słuchu, gdyż wymaga to olbrzymiej wiedzy, precyzji i doświadczenia. Zapraszamy do odwiedzenia naszych specjalistycznych gabinetów badania słuchu. Leczenie słuchu to nasza specjalność!

Nie bój się korzystać z aparatu słuchowego!

Pierwszy kontakt z aparatem słuchowym może wydawać się przerażający. Dźwięki są nowe i inne niż do tej pory. Nie trzeba się jednak tego obawiać! Twój organizm szybko przyzwyczai się do nowej sytuacji. A Ty wiesz już, jak wyregulować aparat słuchowy oraz jak o niego dbać. Dzięki temu jego użytkowanie będzie proste. Zdecyduj się na aparat słuchowy, a Twoje życie zmieni się na lepsze!

 

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet