Twój Słuch - Jak wygląda badanie słuchu? | Twój Słuch

Jak wygląda badanie słuchu?

Często musisz prosić o powtórzenie zdania? Wykonaj badania słuchu i sprawdź swój poziom słyszenia. Problemy z niedosłuchem są nie tylko uciążliwe, ale również mogą wpływać na kontakty z bliskimi. Nie słysząc dokładnie, wiele osób zaczyna ograniczać spotkania. To zaś może doprowadzić nawet do depresji. Dlatego tak ważny jest test słuchu, który stanowi początek oceny diagnostycznej. Jak wygląda badanie słuchu? Nasz krótki poradnik odpowie na to pytanie. Dzięki niemu nie będziesz obawiać się pierwszej wizyty u laryngologa.

Badanie słuchu – rodzaje

Badanie uszu może być obiektywne lub subiektywne. Pierwsza grupa testów jest wykonywana za pomocą sprzętu. Pacjent nie ma w nich wpływu na wyniki, są więc one bardziej miarodajne. Jednak sprawdzenie słuchu odbywa się również przez badania subiektywne. Mogą być one przeprowadzone przez lekarza rodzinnego. Podstawowym takim testem jest ustawienie pacjenta daleko od źródła dźwięku i określenie odległości, w której słyszy on szept.

Te dwa rodzaje badania słuchu uzupełniają się nawzajem. Umożliwiają diagnostykę słuchu już na początkowym etapie niedosłuchu. Warto podkreślić, że metody badania słuchu u dzieci są takie same, jak u dorosłych. Jeśli podejrzewasz, że Twoja pociecha zaczyna gorzej słyszeć, poproś lekarza rodzinnego o pomoc. Gdy wykaże on nieprawidłowości, zapisz dziecko na obiektywne badanie słuchu.

Jak wygląda badanie słuchu?

Zdecydowałeś/aś się na badanie słuchu i zastanawiasz się, na czym polega i jak dokładnie wygląda? Poniżej przygotowaliśmy Ci listę możliwych testów.

Badania subiektywne mogą opierać się na:

  • audiometrii tonalnej – ocenia ona próg słyszenia. Odbywa się w kabinie ciszy, która została specjalnie wytłumiona (żadne dźwięku nie zakłóca testu). Pacjent ubiera słuchawki, a następnie ma za zadanie określić, czy słyszy dźwięki (ich zakres to od 125 do 8000 Hz). Co to jest audiogram? To wynik takiego badania opisany przez lekarza,
  • audiometrii mowy – polega na ocenieniu poziomu zrozumienia mowy o różnym natężeniu. Zadaniem pacjenta jest powtarzanie usłyszanych słów.

Natomiast badania obiektywne to:

  • tympanometria – jest bezbolesna i nieinwazyjna. Polega na mierzeniu odbicia fal dźwiękowych od błony bębenkowej przy użyciu sondy. Odbywa się ono w sytuacji zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Umożliwia to sprawdzenie stanu błony bębenkowej, której uszkodzenie może być przyczyną niedosłuchu,
  • otoemisja akustyczna – sprawdza sposób działania ślimaka. Robi to, rejestrując emitowane przez ucho wewnętrzne ciche dźwięki, będące reakcją na bodziec akustyczny dostarczone za pomocą sondy,
  • badanie słuchu BERA – ocenia potencjał pnia mózgu. Znajduje także miejsca uszkodzenia przewodu słuchowego. Badanie polega na umieszczeniu elektrod na głowie badanego i obserwacji reakcji na dźwięk.

Cena badania słuchu

Ile kosztuje badanie słuchu? Wszystko zależy od metody, którą będzie wykonywane. Bardziej skomplikowane techniki będą droższe. Możliwe jest wykonanie badania słuchu na NFZ, co wiąże się z długim okresem oczekiwania. Większość testów nie jest jednak droga i kosztuje około kilkudziesięciu złotych. Warto więc wykonać je prywatnie i szybko otrzymać wyniki. Warto też wiedzieć, że niektóre specjalistyczne gabinety słuchu oferują darmowe badania.

Kto powinien regularnie badać słuch?

Przyczyny niedosłuchu mogą być różne. Niedosłuch nie jest tylko chorobą wieku starszego. Może wynikać z urazu, choroby, infekcji albo predyspozycji genetycznych. Zatem również coraz więcej osób po 40 roku życia zaczyna mieć jego pierwsze objawy. Do laryngologa kierowane są również dzieci.

Istnieją grupy ryzyka, które powinny wykonywać test słuchu raz do roku. Należą do nich osoby:

  • po 50 roku życia,
  • ze stwierdzonym niedosłuchem,
  • z przewlekłym zapaleniem ucha,
  • zażywające leki ototoksyczne,
  • pracujące w trudnych warunkach (hałas, zmiany ciśnienia).

Wykonaj badania słuchu

Badanie słuchu to pierwszy krok, który umożliwi leczenie niedosłuchu. Im wcześniej wykryje się niedosłuch, tym większa szansa na zahamowanie ubytku słuchu. Jeśli więc często musisz prosić o powtórzenie zdania – wykonaj potrzebne test!

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet