Na skuteczną komunikację składają się komunikacja werbalna (słowna) i niewerbalna (gesty i mimika). Jednak jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą, której nie zawsze łatwo jest zrozumieć wypowiedziane słowa? Niewiele osób potrafi posługiwać się językiem migowym, dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem. Podpowiadamy!
Komunikacja z osobą niedosłyszącą – sztuka cierpliwości i szacunku
Trzeba przyznać, że komunikacja z osobą niedosłyszącą jest sztuką wzajemnej cierpliwości i szacunku. Nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Warto wczuć się w rolę osoby niedosłyszącej, by jak najlepiej sprecyzować wysłane w jej stronę komunikaty. Przede wszystkim nie obawiaj się rozmowy z osobą niedosłyszącą. Przyjmij otwartą i życzliwa postawę, a na pewno zostaniesz dobrze odebrany, nawet gdy Twój rozmówca będzie miał problem z dokładnym odczytaniem Twojego komunikatu. Nie zrażaj się również grymasem twarzy osoby niedosłyszącej. Zwykle jest on oznaką intensywnego skupienia, a nie lekceważeniem Twojej osoby.
Komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem
Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą, podpowiadamy, co zrobić, by komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem przebiegało jak najlepiej.
- W trakcie rozmowy z osobą niedosłyszącą zachowaj odległość ok. 1 metra, by dokładnie Cię widziała i miała możliwość śledzenia ruchu warg. Nie zasłaniaj ust ani nie mów z pełną buzią.
- Jeśli masz możliwość, wyłącz znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty jak TV czy radio, by jeszcze bardziej nie zakłócały komunikacji.
- Zadbaj o dobrze oświetlony pokój, tak by rozmówca doskonale widział Twoją twarz.
- Wypowiadaj zdania spokojnie, wyraźnie i powoli. Nie krzycz, lecz mów głośno i z odpowiednią intonacją.
- Komunikację słowną wzbogać gestykulacją i rozbudowaną mimiką, by stać się lepiej zrozumiałym.
- W niektórych sytuacjach, np. podczas zakupu mieszkania czy wizyty u lekarza, niedosłyszący może być w obecności tłumacza migowego. Pamiętaj, by zawsze patrzeć i skierować słowa do osoby niedosłyszącej (np. czy coś podać?), a nie do tłumacza (np. zapytaj, czy mu coś podać).
- Nie krzycz do osoby niesłyszącej. Twoje dźwięki mogą zostać przez to przekształcone, szczególnie jeśli osoba używa aparatu słuchowego.
- Jeśli nie jesteś pewny, czy zostałeś dobrze zrozumiany, poproś o przytoczenie sedna rozmowy. Nie śmiej się, jeśli okaże się, że osoba niedosłysząca źle odczytała komunikaty.
- Kiedy w dyskusji z osobą niedosłyszącą uczestniczy wiele osób, warto robić przerwy, by wytłumaczyć, co do tej pory zostało powiedziane czy ustalone.
Cierpliwość i szacunek powinny towarzyszyć podczas rozmowy z osobą niedosłyszącą. Jeśli odczuwasz u siebie objawy niedosłuchu lub zauważasz je u bliskiej osoby, sprawdź, jak dbać o Twój słuch i gdzie znaleźć pomoc w przypadku jego utraty.