Twój Słuch - Jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą - porady | Twój Słuch

Jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą – porady

Jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą - porady

Na skuteczną komunikację składają się komunikacja werbalna (słowna) i niewerbalna (gesty i mimika). Jednak jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą, której nie zawsze łatwo jest zrozumieć wypowiedziane słowa? Niewiele osób potrafi posługiwać się językiem migowym, dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem. Podpowiadamy!

Komunikacja z osobą niedosłyszącą – sztuka cierpliwości i szacunku

Trzeba przyznać, że komunikacja z osobą niedosłyszącą jest sztuką wzajemnej cierpliwości i szacunku. Nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Warto wczuć się w rolę osoby niedosłyszącej, by jak najlepiej sprecyzować wysłane w jej stronę komunikaty. Przede wszystkim nie obawiaj się rozmowy z osobą niedosłyszącą. Przyjmij otwartą i życzliwa postawę, a na pewno zostaniesz dobrze odebrany, nawet gdy Twój rozmówca będzie miał problem z dokładnym odczytaniem Twojego komunikatu. Nie zrażaj się również grymasem twarzy osoby niedosłyszącej. Zwykle jest on oznaką intensywnego skupienia, a nie lekceważeniem Twojej osoby.

Komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą, podpowiadamy, co zrobić, by komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem przebiegało jak najlepiej.

  • W trakcie rozmowy z osobą niedosłyszącą zachowaj odległość ok. 1 metra, by dokładnie Cię widziała i miała możliwość śledzenia ruchu warg. Nie zasłaniaj ust ani nie mów z pełną buzią.
  • Jeśli masz możliwość, wyłącz znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty jak TV czy radio, by jeszcze bardziej nie zakłócały komunikacji.
  • Zadbaj o dobrze oświetlony pokój, tak by rozmówca doskonale widział Twoją twarz.
  • Wypowiadaj zdania spokojnie, wyraźnie i powoli. Nie krzycz, lecz mów głośno i z odpowiednią intonacją.
  • Komunikację słowną wzbogać gestykulacją i rozbudowaną mimiką, by stać się lepiej zrozumiałym.
  • W niektórych sytuacjach, np. podczas zakupu mieszkania czy wizyty u lekarza, niedosłyszący może być w obecności tłumacza migowego. Pamiętaj, by zawsze patrzeć i skierować słowa do osoby niedosłyszącej (np. czy coś podać?), a nie do tłumacza (np. zapytaj, czy mu coś podać).
  • Nie krzycz do osoby niesłyszącej. Twoje dźwięki mogą zostać przez to przekształcone, szczególnie jeśli osoba używa aparatu słuchowego.
  • Jeśli nie jesteś pewny, czy zostałeś dobrze zrozumiany, poproś o przytoczenie sedna rozmowy. Nie śmiej się, jeśli okaże się, że osoba niedosłysząca źle odczytała komunikaty.
  • Kiedy w dyskusji z osobą niedosłyszącą uczestniczy wiele osób, warto robić przerwy, by wytłumaczyć, co do tej pory zostało powiedziane czy ustalone.

Cierpliwość i szacunek powinny towarzyszyć podczas rozmowy z osobą niedosłyszącą. Jeśli odczuwasz u siebie objawy niedosłuchu lub zauważasz je u bliskiej osoby, sprawdź, jak dbać o Twój słuch i gdzie znaleźć pomoc w przypadku jego utraty.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet