Twój Słuch - Jak działa słuch? Skąd bierze się niedosłuch? | Twój Słuch

Jak działa słuch?

Niedosłuch skąd się bierze i kogo dotyczy?

Stopniowe pogorszenie się słuchu jest naturalną dolegliwością u wielu osób, gdyż jest to często proces związany ze starzeniem się. Powolna utrata słuchu początkowo jest prawie niezauważalna. Ponad to przyczynami niedosłuchu mogą być przebyte infekcje ucha, uwarunkowania genetyczne, urazy lub po prostu dłuższe przebywanie w hałasie np. praca w głośnym otoczeniu. W dzisiejszych czasach niedosłuch jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowotnych, mimo że większość ubytków słuchu można skutecznie wyeliminować. Jednak problemy ze słuchem są często bagatelizowane, a sami zainteresowani szukają wsparcia dopiero, gdy objawy są bardzo widoczne.

Budowa ucha człowieka

Objawy ubytku słuchu.

Najczęstszymi objawami ubytku słuchu są:

  • Częste prośby o powtórzenie co powiedział rozmówca,
  • Ustawianie telewizji i radia głośniej niż pozostali domownicy,
  • Brak zrozumienia mowy w hałaśliwym otoczeniu,
  • Wrażenie, że ludzie niewyraźnie mówią,
  • Trudności w rozumieniu słów w grupie ludzi w restauracji, kościele,
  • Wrażenie, że wszystko co nas otacza stało się cichsze.
Powyższe objawy mogą występować pojedynczo, więc każdy wystąpienie któregokolwiek sugeruje wykonanie badania słuchu.

Niedosłuch co to oznacza?

Częściowa utrata słuchu nie polega na słyszeniu dźwięków ciszej. Początkowo są to problemy w rozróżnianiu słyszanych głosek takich jak: sz, z, f, ś,ć . Dlatego osoby z niedosłuchem słyszą, że inni rozmawiają, ale mają problem ze zrozumieniem. Wiele osób mówi: „słyszę ale nie rozumiem” Większość problemów ze słuchem nie powoduje bólu fizycznego ani innych widocznych zmian w stanie zdrowia uszu.

Do czego prowadzi osłabienie słuchu?

Pogorszenie słuchu prowadzi do wielu problemów natury społecznej i psychologicznej takich jak: problemy z porozumiewaniem się, trudności w pracy, frustracja, izolacja społeczna, wycofanie się z aktywnego stylu życia, utrata wiary w siebie i depresja. U dzieci ubytek słuchu może opóźnić rozwój mowy i powodować problemy z nauką. Natomiast w życiu dorosłym problemy ze słuchem mogą przyczynić się do pogorszenia relacji z najbliższymi, konfliktów z otoczeniem lub bierności.
Kiedy wykonywać badania słuchu?


Na badanie słuchu należy wybrać się zawsze, gdy występują powyżej wskazane objawy pogorszenia słuchu. Ponad to profilaktycznie warto po ukończeniu 50 roku życia przeprowadzać pomiary słuchu raz na dwa lata. Szybko wykryty niedosłuch pozwala na wykorzystanie miniaturowych rozwiązań w aparaty słuchowe, które oprócz poprawy jakości życia mogą spowolnić proces pogarszania się słuchu. Gdy niedosłuch jest już znaczny, to rozwiązaniem problemu będą odpowiednio dobrane i zaprogramowane pomoce słuchowe. Aktualne możliwości tych urządzeń są na tyle duże, że poprawiają słyszenie nawet przy znacznej utracie słuchu.

Cicha praca biurowa?


Hałas w pomieszczeniach z komputerami może być jednym z uciążliwych czynników środowiska pracy, które powodują rozproszenie uwagi i w ten sposób utrudniają pracę bądź zmniejszają jej wydajność – ostrzegają specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Łatwo przyzwyczajamy się do zgiełku towarzyszącego pracy biurowej, dlatego tylko pozornie jest to cicha praca. Tymczasem przez cały dzień szumi włączony komputer czy klimatyzator, a przy tym hałasuje drukarka, kserokopiarka, co chwilę dzwoni telefon.
– Pracuję w jednym pokoju z kilkoma osobami – opowiada p. Tomasz, programista z Warszawy – i praca wiatraków komputerowych to dla mnie najmniejszy problem. Cały czas słychać klimatyzację, właściwie nie ma chwili, żeby ktoś nie rozmawiał przez telefon lub nie przechodził obok mojego biurka. Na takie drobiazgi, jak odgłos pisania na klawiaturze czy skrzypienie krzeseł, już nikt nie zwraca uwagi – dodaje. Zdaniem specjalistów hałas w pracy umysłowej nie powinien przekraczać 35-55 dB. Niestety, rzadko udaje się to osiągnąć i rzeczywisty hałas w pomieszczeniu biurowym może wynosić nawet 75 dB.

Szum miasta


Hałas dobiegający zza okna może być jeszcze bardziej uciążliwy od tego, na który jesteśmy narażeni w domu czy pracy. Wybierając mieszkanie, warto wziąć pod uwagę jego lokalizację nie tylko pod względem dogodnych połączeń komunikacyjnych, ale również hałasu, jaki panuje w okolicy. Na pewno bliskość boiska szkolnego, dyskoteki, przystanku autobusowego albo ulicy, po której suną samochody ciężarowe czy tramwaje, sprawia, że hałas dobiegający z zewnątrz znacznie przekracza dopuszczalne normy, co grozi nie tylko uszkodzeniem słuchu, lecz także permanentnym zmęczeniem i niewyspaniem.

Słuch seniora


Aż trzy czwarte osób powyżej 70. roku życia ma problemy ze słyszeniem – alarmuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Przyczyną jest nie tylko starzenie się, ale także kumulowanie się innych negatywnych czynników (w tym hałasu), które przez lata oddziaływały na słuch. Co ciekawe, ubytek słuchu pojawia się wcześniej u mężczyzn niż u kobiet. Początkowo starsze osoby gorzej słyszą wysokie tony: piskliwy głos, krzyki. Z tego powodu mówienie do starszej, niedosłyszącej osoby podniesionym głosem nie pomoże jej w lepszym zrozumieniu wypowiedzi. Zamiast krzyczeć, lepiej jest mówić powoli i wyraźnie, w razie potrzeby powtarzając spokojnie niektóre zwroty. Z czasem pogorszeniu ulega również odbiór niskich dźwięków.

Słyszeć i słuchać


Częste prośby o powtórzenie wypowiedzi, trudności w zrozumieniu słowa mówionego czy ubogie słownictwo, albo problemy z czytaniem i pisaniem, mogą być sygnałem nie tylko zaburzeń słuchu, lecz także słuchania. Wyniki badań słuchowych są u takiej osoby prawidłowe. Rzeczywiście, z jej słuchem jest wszystko w porządku, ale może ona cierpieć na zaburzenia uwagi słuchowej. Jednak do zdiagnozowania tej jednostki chorobowej zwykłe testy i badania są niewystarczające.

Obrona konieczna


Przed nadmiernym hałasem można i trzeba się bronić. Służyć temu powinno przede wszystkim unikanie hałasu bądź ograniczanie czasu przebywania w hałasie, w tym słuchania muzyki ze słuchawkami w uszach. Jeśli nie da się całkowicie uniknąć szkodliwego hałasu w najbliższym otoczeniu, trzeba zadbać o jego wyciszanie. Czasami jest to bardzo proste – wystarczy np. ściszyć telewizor lub radio. Niekiedy nie obędzie się bez inwestycji, np. w dźwiękoszczelne okna w mieszkaniu przy ruchliwej ulicy. Taki zakup pomoże jednak zminimalizować niekorzystny wpływ hałasu z otoczenia na psychikę i ogólne samopoczucie. Kiedy sąsiad wierci kolejną dziurę w ścianie lub od rana kosi trawnik, przydatne mogą się też okazać stopery do uszu.
Warto też nauczyć się odpoczywać w ciszy, wtedy bowiem regenerują się nadwyrężone komórki słuchowe. A jeśli zaobserwuje się u siebie niepokojące objawy, np. szumy w uszach albo coraz częstsze wrażenie, że ktoś mówi niewyraźnie, trzeba udać się do lekarza. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie i rehabilitacja, tym więcej słuchu uda się uratować

Objawy niedosłuchu - Jakie są przyczyny? Kiedy warto zbadać słuch?

Korek woskowinowy


Bywa, że niedosłuch spowodowany jest błędami w higienie uszu. W uszach znajduje się woskowina, która oczyszcza i nawilża je, a także ochrania przed różnymi czynnikami, w tym drobnoustrojami. Jednak jeśli woskowina zbyt długo zalega w uchu, tworzy się tzw. korek woskowinowy, który może zablokować przewód słuchowy i wywołać niedosłuch, uczucie szumu bądź „zatkania się” uszu, a niekiedy bardziej niepokojące objawy, np. ból ucha lub głowy. Jeśli pojawią się tego typu objawy, należy niezwłocznie udać się do laryngologa, który oczyści ucho bądź stwierdzi inną przyczynę dolegliwości.

Jak czyścić uszy?


Małżowinę uszną można przemywać palcami przy użyciu ciepłej wody lub ciepłej wody z delikatnym preparatem myjącym. Nie należy wkładać niczego (ani palca, ani patyczka) do przewodu słuchowego. Jeśli w uszach gromadzi się dużo woskowiny, można usuwać ją raz lub dwa razy w tygodniu, przy pomocy specjalnego preparatu przeznaczonego do tego celu .

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet