Twój Słuch - Jak działa aparat słuchowy? | Poradnik Twój Słuch

Jak działa aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe poprawiają komfort życia. Dzięki nim osoby z ubytkiem słuchu mogą funkcjonować normalnie. Jak działa aparat słuchowy? Jak wygląda jego budowa? Jakie są najczęstsze przyczyny niedziałania aparatu słuchowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule – zapraszamy do lektury!

Czym jest aparat słuchowy?

Zanim dowiesz się: aparat słuchowy jak działa, warto zastanowić się, czym jest to urządzenie. To sprzęt, który ma długą historię. Pierwsze aparaty słuchowe, podobne do tych współczesnych, pojawiły się na początku XIX wieku. Przypominały one mechaniczne trąbki, których głównym zadaniem było wzmocnienie dźwięku. Przez kolejne lata modyfikowano ten wynalazek, dzięki czemu obecnie możemy posługiwać się aparatami słuchowymi działającymi na zasadzie specjalistycznych układów mikroprocesorowych, które skupiają i odpowiednio przetwarzają fale dźwiękowe, poprawiając komfort słyszenia. To doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na ubytek słuchu przewodzeniowy (zlokalizowany w przewodzie słuchowym) lub odbiorczy (zlokalizowany na poziomie włókien nerwowych albo komórek czuciowych ślimaka).

Aparaty słuchowe to specjalistyczne elektroniczne urządzenia zasilane baterią lub akumulatorem. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie dźwięków. Warto podkreślić, że aparaty słuchowe pełnią funkcję rehabilitacyjno-wspomagającą. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że niedosłuch jest nieuleczalny. Jeśli komórki w uchu ulegną zniszczeniu, nie są w stanie zregenerować się samodzielnie. Nie można też ich naprawić. Aparaty słuchowe to więc sposób na to, by słyszeć lepiej. Poprawiają one jakość słyszenia, wzmacniają natężenie dźwięku i wygłuszają dźwięki z otoczenia.

Po przedstawieniu najważniejszych informacji możemy przejść do: aparaty słuchowe budowa i działanie.

Budowa aparatu słuchowego

Zanim dowiesz się, jak działa aparat słuchowy, należy przyjrzeć się jego budowie. Wszystkie typy tego urządzenia składają się z sześciu podstawowych elementów. Należą do nich:

  • wejście dźwięku (mikrofon) – odpowiada za zbieranie fal akustycznych z otoczenia, które następnie przekształca w sygnał elektroakustyczny,
  • wzmacniacz i układ mikroprocesorowy – to najważniejszy element aparatu, który wzmacnia dźwięki i wycisza szumy z otoczenia,
  • słuchawka – jej zadaniem jest przekazywanie dźwięku do ucha,
  • obudowa – różni się ze względu na typ urządzenia. Modele zauszne mają obudowę produkowaną seryjnie, a wewnątrzuszne tworzoną indywidualnie,
  • komory baterii – to miejsce, w którym znajdują się baterie,
  • regulatory – pozwalają na zmianę ustawień urządzenia i jego głośności.

Jak działa aparat słuchowy?

Jak działają aparaty słuchowe? To dość skomplikowane. Mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia, a następnie przekształca fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny. Wyróżniamy dwa typy mikrofonu: zwykły i kierunkowy. Pierwszy z nich zbiera dźwięki ze wszystkich kierunków, w wyniku czego mowa może zostać zagłuszona przez hałas z otoczenia. Drug typ odbiera dźwięki z kierunku czołowego, dzięki czemu hałas z otoczenia przestaje być tak uciążliwy.

Kolejnym etapem jest przekazanie sygnału elektroakustycznego do wzmacniacza. Ten odpowiada za wzmocnienie sygnału i wyciszenie szumu z otoczenia. Dzięki temu, że protetyk słuchu może zaprogramować wzmacniacz, można go dostosować do własnych preferencji w taki sposób, by odbierane dźwięki nie były ani za głośne, ani za ciche.

Następnie wzmocniony i odpowiedznio przetworzony sygnał z aparatu przechodzi przez dźwiękowód do indywidualnej wkładki dopasowanej do ucha lub przez bardzo cienki przewód do słuchawki umieszczanej w przewodzie słuchowym. Później sygnał akustyczny zostaje zmieniony w impuls elektryczny, który odbierany jest przez mózg. Dzięki temu procesowi osoba z niedosłuchem zaczyna słyszeć.

Dlaczego aparat słuchowy nie działa?

Dlaczego aparat słuchowy nie działa? Przyczyn tego stanu może być wiele. Wśród najczęstszych powodów powstawania usterek aparatów zausznych wymienia się:

  • zawilgocenie,
  • uszkodzenie lub zatkanie rurki albo innej części łączącej aparat z wkładką uszną,
  • zanieczyszczenie woskowiną wylotu dźwiękowodu we wkładce,
  • wyczerpanie baterii/akumulatora.

W przypadku aparatów wewnątrzusznych mówi się o problemach z:

  • zanieczyszczeniem filtra np. woskowiną,
  • zawilgoceniem,
  • wyczerpaną baterią,
  • zatkanym otworem mikrofonu w klapce baterii.

Twój aparat słuchowy przestał działać prawidłowo? Dowiedz się: jak wyregulować aparat słuchowy.

Podsumowanie

Obecnie przypuszcza się, że nawet 10% ludzi cierpi z powodu zaburzeń słuchu, spowodowanych procesem starzenia, nadmierną ekspozycją na hałas czy chorobą genetyczną. To dolegliwość, która dotyka osób w każdym wieku. Dlatego tak ważne jest badanie słuchu online czy stacjonarnie. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wady i określenie jej stopnia, co pozwala dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Ten zaś pozytywnie wpłynie nie tylko na sposób odbierania dźwięków, ale także na stan psychiczny osoby z niedosłuchem. Sprawdź: jaki aparat słuchowy wybrać dla starszej osoby i umów się na wizytę u specjalisty z Twój Słuch! Dzięki nam znowu usłyszysz, a Twoje życie zmieni się na lepsze!

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet