Twój Słuch - Jak dobrać aparat słuchowy?

Jak dobrać aparat słuchowy?

Jak dobrać aparat słuchowy?

Wbrew pozorom problemy ze słuchem nie dotyczą wyłącznie osób po 60. roku życia. Niedosłuch coraz częściej dotyczy również osób młodych. Szacuje się, że problemy ze słyszeniem może mieć nawet co piąte dziecko w Polsce. Sprawdź, jak dobrać aparat słuchowy, by poprawić sobie jakość słyszenia, a tym samym komfort życia.

Jak działają aparaty słuchowe?

Zanim dowiesz się, jak prawidłowo dobrać aparat słuchowy, warto wiedzieć, jak on działa. Aparaty zbierają dźwięki otoczenia dzięki wbudowanym wyjątkowo czułym mikrofonom. Przy okazji odpowiednio je wzmacniają oraz redukują hałasy. Następnie przetworzony dźwięk przekazywany jest do ucha za pomocą miniaturowej słuchawki. Nowoczesne aparaty słuchowe są bardzo proste w obsłudze. Są również multizadaniowe modele, które mogą jednocześnie współpracować z innymi akcesoriami, np. komunikować się ze smartfonem.

Jakie badania należy wykonać?

Jeśli masz objawy niedosłuchu, udaj się do specjalistycznego gabinetu audiologicznego, gdzie specjaliści przeprowadzą szczegółowy wywiad i badania słuchu. Może również zlecić wcześniejsze leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, jeśli będzie tego wymagać ubytek słuchu. Podpowiedzą, jak leczyć niedosłuch oraz jak prawidłowo dobrać aparat słuchowy.

Jak wybrać aparat słuchowy?

Udajesz się po aparat słuchowy i zastanawiasz się, jaki wybrać? Przede wszystkim musi być odpowiednio dopasowany do konkretnej osoby – do poziomu jej niedosłuchu oraz możliwości intelektualnych, manualnych i finansowych. Warto dodać, że inne modele aparatów będą lepsze dla osób młodych, często korzystających z nowoczesnych technologii, a inne dla seniorów, którym w dużej mierze zależy na łatwości w obsłudze. Współczesne aparaty słuchowe mają wiele kształtów, rozmiarów, kolorów (a nawet wzorów – szczególnie dla dzieci) i dodatkowych funkcji. W wyborze urządzenia o optymalnych parametrach pomoże doświadczony protetyk słuchu. Podpowie również, jak pielęgnować sprzęt, w tym przede wszystkim, jak czyścić aparat słuchowy, by służył jak najdłużej.

Warto przymierzyć kilka aparatów o tych samych parametrach, ale różnych firm. Na pewno jednak nie próbuj dobierać i kupować aparatu słuchowego bez konsultacji ze specjalistą. Aparaty słuchowe to urządzenia medyczne, których jakość musi być poświadczona specjalistycznym certyfikatem dopuszczającym dane urządzenie do bezpiecznego użytku.

Koniecznie przetestuj aparat słuchowy

Koniecznie przetestuj dany aparat słuchowy przez kilka dni, by upewnić się, że zapewnia Ci jak najbardziej naturalny odbiór dźwięków. W tym czasie możesz optymalnie dostosować go do swoich potrzeb. Istotne, by aparat słuchowy wyciszał dźwięki pochodzące z otoczenia, redukował szumy i sprężęnia dźwięków, a przy tym pomagał lepiej rozumieć mowę.

Warto zastanowić się, jak wybrać aparat słuchowy. To urządzenie, które ma pomóc w codziennym życiu oraz posłużyć na dłużej, warto zatem udać się na specjalistyczne badania słuchu i profesjonalny dobór aparatu z możliwości testowania go przez kilka dni w domu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet