Twój Słuch - Jak dbać o słuch? Praktyczne porady jak chronić słuch przed uszkodzeniem | Twój Słuch

Jak dbać o słuch? Praktyczne porady jak chronić słuch przed uszkodzeniem

Jak dbać o słuch? Praktyczne porady jak chronić słuch przed uszkodzeniemPogarszająca się słyszalność dźwięków jest procesem naturalnym, rozwijającym się wraz z wiekiem. Jak dbać o słuch, żeby dłużej utrzymać go na jak najlepszym poziomie? Kluczową kwestią jest oczywiście unikanie hałasu i minimalizowanie działania dźwięków, które mogłyby pogorszyć słuch (np. urządzeń gospodarstwa kuchennego). Ale to nie wszystko – sprawdź o czym jeszcze trzeba pamiętać i jak chronić słuch przed uszkodzeniem zarówno w pracy, jak i w domu.

Jak dbać o słuch?

Niektóre osoby muszą chronić słuch w pracy poprzez zakładanie specjalnych nauszników przeciwhałasowych. Wiele środowisk pracy nie naraża jednak pracowników na pogorszenie lub utratę słuchu. Mimo to, pracownicy sami sobie szkodzą. W jaki sposób? Na co dzień docierają do nas różne poziomy częstotliwości dźwięków, ale o wielu z nich nie myślimy jako o dźwiękach pogarszających narząd słuchu. Warto natomiast rozwijać swoją wiedzę i świadomość, bo jest on delikatny i szybko może ulec zepsuciu. Słuch i tak pogarsza się naturalnie i stopniowo – średnio po skończeniu 30. roku życia. Możemy to przyspieszyć lub zahamować, w zależności od nawyków, przyzwyczajeń i stopnia ostrożności. Poznaj najważniejsze zasady ochrony słuchu i zastosuj je, żeby dłużej cieszyć się zdrowiem.

 

Unikaj hałasu i słuchawek na uszach

Gdzie emitowany jest największy hałas? Wbrew pozorom, nie tylko na koncercie. Dopuszczalny poziom dźwięku wynosi 85 dB, a przekroczenie tej wartości w codziennym życiu jest bardzo łatwe – wystarczy np. słuchać głośnej muzyki przez słuchawki, włączyć kosiarkę, przejść obok jadącego motocyklisty lub uruchomić jednocześnie kilka urządzeń elektronicznych gospodarstwa domowego. Redukowanie częstotliwości takich sytuacji lub ich całkowite unikanie to najlepsze sposoby na zachowanie dobrego słuchu przez wiele lat.

Zakładaj czapkę

Myślisz, że noszenie czapek pomaga uniknąć przeziębienia i dłużej cieszyć się zdrowiem? To prawda, ale rola czapek jest jednak dużo większa – ochrona uszu przed szkodliwością czynników atmosferycznych to w dłuższej perspektywie również ochrona słuchu. Stany zapalne ucha, które powstają wskutek przemarznięcia to czasami przyczyny niedosłuchu.

Zadbaj o higienę

Jak jeszcze należy dbać słuch? Zachowanie higieny i regularne oczyszczanie woskowiny to kolejna wskazówka. Wiele osób korzysta z patyczków kosmetycznych, których stosowanie niesie jednak ze sobą ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli wskutek stosowania patyczków dojdzie też do przypadkowego przesunięcia korka woskowego wzdłuż kanału słuchowego, to nasz słuch pogorszy się. Do prawidłowego oczyszczania powinny posłużyć preparaty laryngologiczne dostępne np. w aptekach stacjonarnych lub internetowych.

Odpoczywaj w ciszy

Odpoczynek w ciszy jest bardzo ważny nie tylko dla zachowania dobrego słuchu, ale też pełnego zregenerowania organizmu po pracy. Mieszkanie nie zawsze jest miejscem wyciszenia, a ilość bodźców i dźwięków może się namnożyć. Wystarczy uruchomić zmywarkę, pralkę i odkurzacz jednocześnie, a później włączyć telewizor lub radio. Jeśli chcesz dbać o narząd słuchu, zminimalizuj takie sytuacje lub wprowadzać w ciągu dnia konkretny czas na ciszę – np. godzinę po kolacji. Skoncentruj się bardziej na rozmowach z rodziną, czytaniu książek lub innych formach relaksu.

Jak chronić słuch? Badania kontrolne

Jeśli chcesz dbać o słuch, nie zapomnij o rzetelnej kontroli specjalistów. Osoby zmagające się z niedosłuchem muszą wykonywać badania słuchu regularnie. Badania słuchu powinny być ważne również dla tych, którzy zauważają pierwsze symptomy niedosłuchu lub po prostu są zaniepokojeni stopniem rozpoznawalności dźwięków. Swój słuch możesz skontrolować razem z nami – wykonamy nie tylko badania słuchu, ale też umówimy wizytę z protetykiem i jeśli będzie taka konieczność – dobierzemy aparat słuchowy.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet