Twój Słuch - Jak czyścić aparat słuchowy i czym są tabletki osuszające? | Poradnik Twój Słuch

Jak czyścić aparat słuchowy i czym są tabletki osuszające?

Dla osób z niedosłuchem aparaty słuchowe to konieczność. Bez nich codzienność staje się trudna. Dlatego warto wiedzieć, jak czyścić aparat słuchowy. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że urządzenie przestanie działać i uniemożliwi np. uczestniczenie w rozmowie. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek wyjaśniających, jak wyczyścić aparat słuchowy oraz jak o niego dbać. Dowiesz się także, czym są tabletki osuszające i czemu warto z nich korzystać.

Jak dbać o aparat słuchowy?

Zanim przejdziemy do kwestii dotyczącej tego, jak czyścić aparaty słuchowe, skupimy się na ich pielęgnacji i sposobie użytkowania. To absolutna podstawa, o której należy pamiętać, korzystając z tych urządzeń. Dzięki temu aparaty słuchowe będą w dobrym stanie przez wiele lat. By uniknąć konieczności kupowania kolejnego modelu, warto skorzystać z kilku wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Aparat słuchowy należy chronić przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura, mogą mu zaszkodzić. Podobnie zresztą jak produkty do makijażu czy lakier do włosów. Dlatego najpierw wykonaj czynności pielęgnacyjne, a dopiero później załóż urządzenie. Co równie ważne, aparat słuchowy należy wyjąć przed badaniem rentgenowskim, tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym.

Warto pamiętać także, że aparaty słuchowe to urządzenia niezwykle wrażliwe na działanie wilgoci. Dlatego należy zdejmować je przed prysznicem czy na basenie. Warto dbać także, by podczas zakładania aparatu uszy były całkowicie suche. Dlatego tak ważne jest nie tylko ich dokładne wycieranie po myciu, ale także systematyczne usuwanie woskowiny. Czyszczenie uszu nie zawsze jednak wystarcza, głównie ze względu na fakt, że aparat słuchowy gromadzi też wilgoć, która znajduje się w otoczeniu. Należy go zatem regularnie osuszać, by nie doprowadzić do awarii.

Tabletki osuszające do aparatów słuchowych – jak ich używać?

Jak osuszyć aparat słuchowy? W osuszaniu urządzenia niezwykle pomocne są tabletki osuszające do aparatów słuchowych. To niewielkie kapsułki, których zadaniem jest pochłanianie wilgoci. Mogą być wykorzystywane zarówno do urządzeń wewnątrzusznych, jak i zausznych. Zastanawiasz się: tabletki osuszające do aparatów słuchowych – jak ich używać? To prostsze niż myślisz. Wystarczy, że wyciśniesz kapsułkę do pudełka, w którym przechowujesz aparat. Pamiętaj jednak, by nie zrywać foli, która bezpośrednio zabezpiecza tabletkę. Po umieszczeniu kapsułki należy wyjąć baterie z aparatu słuchowego, a miejsce na baterie zostawić otwarte. Później wystarczy zamknąć pudełko i poczekać. Najlepiej czynność tę wykonać wieczorem i pozwolić działać tabletce przez całą noc. Dzięki temu niemożliwość korzystania z aparatu nie będzie uciążliwa.

Jak czyścić aparat słuchowy?

Czyszczenie aparatu słuchowego to podobnie jak jego pielęgnacja niezwykle istotna czynność. Podczas niej należy jednak uważać, by nie uszkodzić urządzenia. Jest to możliwe, gdy korzysta się z nieodpowiednich detergentów lub gdy wykorzystuje się niewłaściwą metodę czyszczenia względem posiadanego typu urządzenia. To jak czyścić aparat słuchowy zależy więc od jego rodzaju. Inaczej dba się o urządzenia zauszne, a inaczej o wewnątrzuszne.

Aparaty zauszne

Czyszczenie aparatów słuchowych wykonuje się przy pomocy suchej lub delikatnie nawilżonej ściereczki. W przypadku modeli zausznych warto zadbać także o wkładkę. Czyszczenie wkładek do aparatów słuchowych należy zacząć od odłączenia wężyka od urządzenia. Następnie trzeba umieścić go w pudełku, w którym znajduje się ciepła woda oraz specjalna tabletka czyszcząca. Po około 15 minutach, gdy wężyk będzie czysty można wyjąć go z pojemnika i opłukać pod bieżącą wodą. Na koniec wystarczy go dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym i przedmuchać, by pozbyć się resztek wody.

Aparaty wewnątrzuszne

Jak czyścić aparat słuchowy wewnątrzuszny? Do tego celu najlepiej sprawdzą się chusteczki nawilżone lub bawełniana ściereczka nasączona wodą z mydłem, którą należy dokładnie wycisnąć. Szczególną uwagę zwróć na to by, do wnętrza urządzenia nie dostały się płyny.

Aparaty wewnątrzuszne wyposażono w specjalne filtry, które chronią urządzenie przed woskowiną uszną. Należy je regularnie wymieniać. Warto także czyścić urządzenie z woskowiny przy pomocy specjalnych szczoteczek dołączanych do urządzenia lub miękkiej szczoteczki do zębów.

Dbaj o słuch i aparat słuchowy

Wiedząc, jak czyścić aparat słuchowy nie tylko zwiększysz jego żywotność, ale także sprawisz, że będzie działał lepiej. Może się jednak okazać, że pogarszające się słyszenie nie wynika ze źle działającego aparatu słuchowego, a z pogarszającego się słuchu. Dlatego regularnie wykonuj badanie słuchu online.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet