Z wiekiem pojawia się coraz więcej problemów ze zdrowiem, w tym kłopoty ze słuchem. Warto wiedzieć, jak często osoby starsze powinny badać słuch, by w porę otrzymać potrzebną pomoc. Zachęcamy do lektury artykułu, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat.
Dlaczego osoby starsze powinny badać swój słuch?
Słuch to niezwykle istotny zmysł człowieka, dzięki któremu możemy orientować się w otaczającym świecie. Kłopoty z narządem słuchu pojawiają się dość często z różnych przyczyn. Zwłaszcza u osób starszych istotne jest kontrolowanie tego obszaru zdrowia. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Z pewnością pogorszone słyszenie, ale również uczucie zapchanego ucha, szum i piszczenie w głowie oraz problemy z równowagą. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Z wiekiem pogarsza się słuch u osób starszych
Z wiekiem słyszymy gorzej, ponieważ dochodzi do starzenia komórek, odpowiedzialnych za odbieranie dźwięków. Pogorszone słyszenie może obejmować wszystkie dźwięki albo tylko te, które posiadają określoną częstotliwość (niskie lub wysokie). U seniorów często występują także szumy uszne. Zaniedbane leczenie słuchu może nieść za sobą poważne konsekwencje – dolegliwości, czy problemy z rozumieniem mowy. Słuch może się pogorszyć również w wyniku długotrwałego przebywania w hałasie oraz różnych chorób – cukrzycy, nadciśnienia, otyłości. Nie każdy ma świadomość tego, jak dbać o słuch. Przyczyny niedosłuchu oraz inne problemy związane ze słyszeniem mogą wynikać również ze słuchania zbyt głośnej muzyki w słuchawkach, zaniedbanie higieny uszu, czy przemarznięcia, spowodowane chodzeniem bez czapki w zimne dni.
Kiedy udać się na pierwsze badanie słuchu?
Regularne badanie słuchu pozwala ustalić przyczyny kłopotów ze słyszeniem i wdrożyć właściwe leczenie. Jak często badać słuch? Jeśli zauważamy u siebie gorsze słyszenie, nie zwlekajmy i udajmy się do specjalisty. Pamiętajmy również, że każdy po ukończeniu 50 lat, powinien minimum raz do roku wybrać się na kontrolne badanie słuchu. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, trwające niecałe 15 minut. Wiele gabinetów protetyki słuchu przeprowadza je za darmo.
W przypadku problemów ze słuchem, dużą rolę odgrywa czas wykrycia potencjalnych problemów. Bardzo istotna jest trafna diagnoza oraz odpowiednio szybka interwencja. Zaniedbywanie leczenia może w najgorszym przypadku skończyć się utratą słuchu, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.
Jak często chodzić na badanie słuchu?
Jak często powinniśmy wykonywać badanie słuchu? Po 50. roku życia należy profilaktycznie, przynajmniej raz w roku zbadać swój słuch. Jednak w sytuacjach, gdy zauważamy niepokojące objawy związane ze słyszeniem, także trzeba udać się do specjalisty. Odpowiednio szybka konsultacja pomoże nam uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.
Zdarza się, że osoby starsze nie przyznają się do problemów ze zdrowiem, ponieważ wstydzą się, że gorzej słyszą. Jednak tego typu kłopoty mogą spotkać każdego i wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady u specjalisty. Jeżeli zaburzenia są dotkliwe i przyczyniają się do obniżenia komfortu w funkcjonowaniu, lekarz może zalecić noszenie aparatu słuchowego. Seniorzy często mają wiele obaw związanych z podjęciem decyzji o założeniu aparatu. Nic dziwnego – to nowa sytuacja, z którą muszą się stopniowo oswoić. Osoby starsze obawiają się kłopotów z obsługą urządzenia oraz niewygody podczas noszenia. Jednak dobry specjalista z pewnością dobierze odpowiedni aparat, który jest komfortowy i łatwy w obsłudze.
Coraz więcej mówi się o tym, jak często osoby starsze powinny badać słuch. Nie zaniedbujmy badań kontrolnych, ponieważ dzięki nim odpowiednio szybko można uzyskać potrzebną pomoc. Wykwalifikowany specjalista przy pomocy profesjonalnego sprzętu ma możliwość wykrycia potencjalnych nieprawidłowości oraz dobór właściwych środków zaradczych.