Twój Słuch - Ile kosztuje aparat słuchowy? Jak starać się o refundację i dofinansowanie? | Twój Słuch

Ile kosztuje aparat słuchowy?

Problemy ze słuchem to zaburzone postrzeganie świata i otoczenia. Ile kosztuje aparat słuchowy? To urządzenie często jest jedynym sposobem na to, by czerpać z życia pełnymi garściami. To właśnie zmysły sprawiają, że świat z każdymi aspektami jest zachwycający i warty poznawania. Ceny aparatu słuchowego mogą jednak skutecznie odstraszać, zwłaszcza te osoby, które mają problem z dopięciem swojego budżetu. Własne potrzeby odkładane są na koniec listy, a zawsze znajdzie się większy priorytet zakupowy. Warto jednak ponieść koszt aparatu słuchowego. Zdecydowana poprawa jakości życia, większa pewność siebie i Twoje bezpieczeństwo to tylko część korzyści, jakie przyniesie ta inwestycja. Ile kosztują aparaty słuchowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie do aparatu słuchowego? Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje aparat słuchowy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje dobry aparat słuchowy? Wszystko zależy od jego rodzaju, a wymienia się m.in. takie urządzenia, jak:

 • zauszne aparaty słuchowe BTE – umieszczone za małżowiną uszną. Używane przez pacjentów z dużym niedosłuchem, oraz tych, którzy mogą mieć problemy z obsługą mniejszych urządzeń,
 • aparaty typu RIC – dźwięk przewodzony jest za pomocą elektronicznej słuchawki, której moc jest uzależniona od stopnia niedosłuchu, Te nowoczesne aparaty słuchowe to atrakcyjny design i niewielkie wymiary.
 • aparaty wewnątrzuszne – urządzenie umieszczone jest w kanale słuchowym, bardzo dyskretny i wygodny, a przy tym skuteczny.

Decydując się na aparat słuchowy, w pierwszej kolejności z pewnością zapytasz, ile to kosztuje. W dużym przybliżeniu ceny kształtują się następująco:

 • do 1 500 zł – budżetowe urządzenia,
 • między 1 500 zł, a 2 500 zł – podstawowe aparaty,
 • między 2 500 zł a 3 500 zł – dobrej jakości urządzenia,
 • powyżej 3 500 zł – wysoka jakość i komfortowe użytkowanie.

Nowoczesne aparaty słuchowe to dla wielu osób cena nie do udźwignięcia. Co zrobić, żeby mieć to urządzenie i poprawić swój słuch? Dofinansowanie do aparatu słuchowego to jedna z możliwości, które odciążą Twoją kieszeń.

Dofinansowanie do aparatu słuchowego

Przepisy obowiązujące od 2014 roku wskazują, że refundacja aparatu słuchowego jest możliwa u każdej osoby, która ma niedosłuch. Ważna jest tutaj diagnoza lekarza specjalisty, który wystawi Ci wniosek na to urządzenie. Zatem pierwszy krok to udanie się do protetyka słuchu, który sprawdzi Twój Słuch i w razie potrzeby skieruje do lekarza laryngologa (może być potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego). Jeśli przed odwiedzeniem przychodni chcesz sprawdzić, czy na pewno jest problem, możesz wykonać badanie słuchu online. Jeśli jego wyniki nie wyjdą zadowalająco, koniecznie odwiedź specjalistę protetyka słuchu. Ile wynosi i dla kogo jest dofinansowanie do aparatu słuchowego?

Dla kogo dofinansowanie aparatu słuchowego?

Refundacja do aparatu słuchowego jest opcją dla osób ze stwierdzonym przez specjalistów niedosłuchem. Na jakie kwoty można liczyć?

 • osoby poniżej 26 roku życia – gdy niedosłuch wynosi przynajmniej 30 dB HL w uchu aparatowym, można raz na 3 lata otrzymać refundację. W takim wypadku uzyskasz dofinansowanie aparatu słuchowego w wysokości 2 000 zł i 60 zł na wkładkę uszną,
 • osoby powyżej 26 roku życia – gdy ubytek słuchu jest na poziomie 40 dB HL w uchu aparatowym. Refundacja do aparatu słuchowego wynosi 700 zł i 50 zł na wkładkę uszną raz na 5 lat.
 • inwalidzi wojenni i osoby represjonowane posiadające legitymację – gdy niedosłuch wynosi minimum 40 dB HL w uchu aparatowym. Dofinansowanie NFZ do aparatu słuchowego przysługuje raz na 5 lat i wynosi 1 000 zł na to urządzenie i 50 zł na wkładkę uszną.

Ceny aparatu słuchowego dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności lub z przyznaną grupą inwalidzką mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie do aparatów słuchowych poza NFZ. Wszystko to dzięki PFRON. Po szczegółowe informacje najlepiej zwrócić się do właściwego ze względu na adres zamieszkania ośrodka PCPR lub MOPS. To dodatkowe możliwości uzyskania do 150% limitu NFZ.

Koszt aparatu słuchowego dla seniorów

Dla seniorów, którzy pobierają często liche świadczenie z ZUS, ceny aparatu słuchowego mogą być barierą nie do przeskoczenia. Warto wiedzieć, że urządzenia z targu czy supermarketu za 100 zł i mniej to nie są specjalistyczne urządzenia, tylko wzmacniacze słuchu. A te z kolei mogą narobić więcej szkody, niż pożytku. Darmowe aparaty słuchowe dla seniorów to jednak nadal kwestia, która pozostaje w sferze marzeń. Na co zatem mogą liczyć osoby starsze? Refundacja aparatu słuchowego dla emeryta to 700 zł otrzymane raz na 5 lat. W przypadku posiadania stopnia niepełnosprawności można wnioskować o zwiększenie tego limitu o 150%. Ubieganie się w NFZ o dofinansowanie do aparatów słuchowych od 2020 roku jest ułatwione dzięki systemowi e-ZWM.

Dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych krok po kroku

Ile kosztuje aparat słuchowy na jedno ucho, dla starszej osoby, czy dla dziecka? Często te ceny przekraczają możliwości finansowe gospodarstwa domowego. Jednak warto zadbać o swoje zdrowie i postawić na aparaty słuchowe. Co trzeba zrobić krok po kroku, by NFZ przyznał dofinansowanie do aparatów słuchowych?

 • wizyta u lekarza rodzinnego – jeśli problem zostanie zauważony, otrzymasz skierowanie do specjalisty,
 • wizyta u laryngologa – tu na podstawie wyników badań otrzymasz wniosek na refundację aparatu słuchowego przez NFZ,
 • NFZ – wystawione przez specjalistę zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne trzeba złożyć do właściwego oddziału NFZ,
 • punkt protetyczny – tu zrealizujesz zlecenie zaakceptowane przez NFZ. Personel dopasuje odpowiednie do poziomu niedosłuchu urządzenie, które odbierzesz w ustalonym terminie. Tu dowiesz się, ile kosztuje aparat słuchowy zakupiony na NFZ.

Przed Tobą konieczność zaopatrzenia się w to urządzenie? Sprawdź nasze poprzednie wpisy i dowiedz się:

Warto ponieść koszt aparatu słuchowego, by poprawić poziom i jakość swojego codziennego życia.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet