Twój Słuch - Gorszy słuch przy katarze? - Zapalenie zatok a niedosłuch

Gorszy słuch przy katarze? Zapalenie zatok a niedosłuch

Zatkane ucho od zatok to dość częsty objaw. Jednak wiele osób go lekceważy, zakładając, że podobnie jak katar minie po kilku dniach. Tymczasem nieleczony może spowodować nawet trwały ubytek słuchu. Wyjaśnimy Ci, na czym polega zapalenie zatok, czy grypa może powodować niedosłuch oraz jak radzić sobie z zatkany uchem przy zatokach.

Zapalenie zatok a niedosłuch

Zatoki przynosowe to powietrzne jamy wyścielone śluzówką znajdujące się w czaszce. Występują 4 pary zatok: szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe. Dzięki temu, że są połączone z jamą nosową, produkowana przez nie wydzielina łatwo spłynąć, a zatoki nadal zajmują się wentylacją. Ich głównych zadaniem jest podgrzanie, oczyszczenie i nawilżenie wdychanego powietrza, które następnie trafia do płuc.

Co dzieje się, gdy system ten przestaje działać? Mamy wtedy do czynienia z zapaleniem zatok. Jest to następstwo infekcji dróg oddechowych, których podłoże może być różne. Pojawia się na przykład w wyniku przeziębienia lub grypy. Następuje wtedy obrzęk błony śluzowej, który blokuje ujścia zatok przynosowych (czyli kompleksu ujściowo-przewodowego), a zalegający śluz przyczynia się do dalszego namnażania bakterii.

Przyczyny i grupa ryzyka

Przyczyny zapalenia zatok to najczęściej:

 • zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
 • nieprawidłowości anatomiczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nieprawidłowa praca rzęsek,
 • alergiczny nieżyt nosa.

Objawy – zatkane uszy przy zatokach

Wśród objawów zapalenia zatok przynosowych najczęściej wymienia się:

 • bóle głowy oraz twarzy u nasady nosa,
 • utrudnione oddychanie przez nos wynikające z jego niedrożności,
 • kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po ścianie gardła,
 • pogorszenie węchu,
 • bóle zębów,
 • gorączka,
 • katar,
 • uczucie zatkanego ucha.

Wiele osób nawet nie zastanawia się, czy od zatok mogą być zatkane uszy i często nie wiąże ze sobą tych dwóch dolegliwości. Dlatego skupimy się na problemach ze słuchem wynikających z infekcji zatok przynosowych.

Pogorszenie słuchu po zapaleniu zatok

Zatoki przynosowe połączone są z jamą nosową, ujściem gardłowym trąbki słuchowej i nosową częścią gardła. Wszystkie te struktury są wyścielone błoną śluzą. Dlatego gdy w zatokach pojawia się stan zapalny, szybko się rozprzestrzenia. Łatwo może więc dojść do obrzęku trąbki Eustachiusza. Nieleczona infekcja zatok może więc spowodować zapalenie ucha wewnętrznego. To niebezpieczna choroba, która może przyczynić się nawet do trwałych ubytków słuchu.

Niedosłuch czasowy

Gorszy słuch przy katarze może mieć charakter czasowy. W takim przypadku ustaje wraz z zanikiem pozostałych objawów. Pojawia się często podczas grypy i związany jest z ubytkiem przewodzeniowym słuchu. Czasowy niedosłuch wynika z zaburzenia przenoszenia dźwięków z małżowiny usznej do ucha wewnętrznego.

Niedosłuch permanentny

Niedosłuch permanentny jest znacznie poważniejszy. To nie tylko zatkane uszy przy chorych zatokach, ale także trwały ubytek słuchu odbiorczego. Spowodowany jest infekcją wirusową, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia ślimaka lub nerwu słuchowego. Przyczynia się to do nieprawidłowego przekształcenia dźwięku w impuls nerwowy, w wyniku czego niektóre sygnały są źle rozpoznawane przez mózg.

Zatkane ucho od zatok lub kataru – leczenie

Niedosłuch przy katarze lub zapaleniu zatok może okazać się poważną i trwałą dolegliwością, która spowoduje, że aparaty słuchowe będą koniecznością. Warto zatem jak najszybciej zadbać o słuch. Już w przypadku pierwszych objawów zapalenia zatok skontaktuj się ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie. Dzięki temu unikniesz rozprzestrzenianej się infekcji. Co jednak zrobić, gdy doszło już do uszkodzenia słuchu? Skontaktuj się z nami! W naszych specjalistycznych gabinetach do badania słuchu odkryjemy przyczyny niedosłuchu, a następnie zastosujemy specjalne leczenie, które sprawi, że niedosłuch po przeziębieniu przestanie być problemem.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet