Twój Słuch - Głuchota starcza. Słaby słuch w podeszłym wieku - leczenie | Twój Słuch

Słuch w podeszłym wieku – jak leczyć

Wielu seniorów dotyka głuchota starcza. Ryzyko jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem – niemal 75% osób po 70 roku życia uskarża się na problemy ze słuchem. Schorzenie to jest nie tylko niezwykle uciążliwe, ale również przyczynia się zmniejszenia poziomu samodzielności osoby starszej. W wielu przypadkach niedosłuch starczy uniemożliwia udanie się do sklepu czy skorzystanie z komunikacji miejskiej.

Dowiedz się: jakie są przyczyny i objawy głuchoty starczej oraz jak dbać o słuch, by w podeszły wieku w pełni korzystać z życia.

Przyczyny głuchoty starczej

Kłopoty ze słuchem seniora są bardzo typowym schorzeniem. Głuchota starcza (presbyacusis) dotyczy głównie osób starszych, choć jej pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku 30 lat. Jej przyczyną jest powolny zanik komórek słuchowych. Wraz z upływem lat jest ich coraz mniej, a tym samym coraz gorzej się słyszy. Początkowo problem są tylko niektóre dźwięki, jednak szybko trudności się pogłębiają.

Przyczyny niedosłuchu u osób starszych to między innymi:

  • starzenie się,
  • cukrzyca,
  • czynniki genetyczne,
  • otyłość,
  • miażdżyca,
  • długotrwały hałas,
  • uraz ucha,
  • przyjmowanie leków ototoksycznych.

Objawy głuchoty starczej

Początkowe objawy niedosłuchu są trudne do dostrzeżenia. Słuch w podeszłym wieku staje się gorszy, więc seniorzy zaczynają coraz głośniej oglądać telewizję, a podczas rozmów telefonicznych nieustannie proszą o powtórzenie zdania. Z czasem problemy komunikacyjne stają się coraz bardziej uciążliwe, a to przyczynia się do powolnej izolacji. Nieprawidłowy słuch u starszych osób to więc trudności ze zrozumieniem mowy, które wpływają na wycofanie się z życia społecznego – unikanie spotkań rodzinnych, a nawet wizyt w sklepie czy urzędzie. Takie zachowania mogą być też początkiem depresji.

Seniorzy, którzy nie są w stanie komunikować się jak dawniej, często stają się również bardziej nerwowi i zaczynają podnosić głos. Dodatkowo wraz z głuchotą starczą zazwyczaj występują szumy uszne i bóle głowy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Typy głuchoty starczej

Niedosłuch starczy występuje symetrycznie (obustronnie) i obwodowo. Wyróżnić można cztery typy głuchoty starczej:

  • głuchota nerwowa – wynika ze spadku liczby neuronów ślimaka i wiąże się z zaburzeniem rozumienia mowy,
  • głuchota czuciowa – dotyczy zmian zanikowych narządu Cortiego. Charakteryzują ją ubytki wysokich częstotliwości przy jednoczesnym rozumieniu mowy,
  • głuchota mechaniczna – wiąże się ze zmianami zanikowymi prążka naczyniowego,
  • głuchota metaboliczna – jej przyczyną jest proces starzenia się, nie wywołuje zmian w uchu wewnętrznych, ale pojawiają się zaburzenia rozumienia mowy.

Zdarza się też, że kilka z wymienionych rodzajów występuje jednocześnie. Często diagnozowana jest np. głuchota czuciowo-nerwowa.

Inny podział mówi natomiast o trzech typach głuchoty starczej: przewodzeniowy (wynika ze złej pracy przewodu słuchowego zewnętrznego i kosteczek słuchowych), odbiorczy (pojawia się, gdy część ucha odbierająca fale akustyczne nie działa prawidłowo) i mieszany (to połączenie dwóch wcześniejszych typów).

Leczenie głuchoty starczej

Słaby słuch bardzo często jest późno leczony. Dzieje się tak, gdyż dla wielu osób niedosłuch jest czymś wstydliwym. Dlatego zamiast udać się do lekarza, wolą pogłośnić radio, czy zacząć unikać spotkań z rodziną. Jeśli więc zauważysz, że najbliższa Ci osoba zaczyna mieć problemy ze słuchem, zaproponuj jej wizytę w poradni specjalistycznej.

Zastanawiasz się: głuchota starcza, jak leczyć to schorzenie? Na wstępie warto podkreślić, że niedosłuch starczy jest nieuleczalny. Uszkodzone elementy ucha się nie zregenerują. Można jednak znacząco ograniczyć pogłębianie się tego problemu, a także sprawić, by życie z nim było bardziej komfortowe. Stosując odpowiednie leki przeciwdziałające starzeniu i poprawiające krążenie krwi w uchu, można osiągnąć zadziwiające efekty. Polecanym rozwiązaniem są także aparaty słuchowe. Odpowiednio dobrany przez lekarza wzmacniacz słuchu sprawi, że senior ponownie zacznie aktywnie uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych.

Kolejną kwestią dotyczącą głuchoty starczej jest to, jak jej zapobiec. Rozwijanie się niedosłuchu opóźnić można, unikając głośnych dźwięków i przebywania w hałasie. Warto także zadbać o ogólny stan zdrowia. Dzięki odpowiedniej diecie i sportowi uniknąć można problemów z otyłością czy miażdżycą, a to znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia głuchoty. Stosując się do powyższych rad, będziesz aktywnie działać w gronie najbliższych przez długie lata!

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet