Twój Słuch - Dlaczego wstydzimy się nosić aparat słuchowy? | Twój Słuch

Dlaczego wstydzimy się nosić aparat słuchowy?

Dlaczego wstydzimy się nosić aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe są pomocne, lecz analizy wskazują, że systematycznie korzysta z nich tylko 20% osób z niedosłuchem. Dlaczego rezygnujemy z ich noszenia? Przyczyn jest wiele, lecz każda z nich możliwa do zniwelowania.

Aparaty słuchowe – dlaczego rezygnujemy z ich noszenia?

Jest kilka powodów, dlaczego wstydzimy się nosić aparat słuchowy.

  • Brak akceptacji dla postawionej diagnozy – niektórzy zwyczajnie nie chcą pogodzić się z pogorszeniem słuchu i wstydzą się do tego przyznać przed otoczeniem;
  • Wstyd przed bliskimi i znajomymi, obawy przed kpinami otoczenia (szczególnie u osób młodych);
  • Strach przed zmianami i tym, czy poradzimy sobie z obsługą aparatu słuchowego i czy będziemy umieli go nosić;
  • Wygląd aparatu – wiele osób nie chce nosić zausznego aparatu słuchowego z obawy przed jego wyglądem

Co nas powstrzymuje przed zakupem aparatu?

Sporo osób rezygnuje z zakupu aparatu słuchowego, obawiając się również jego ceny, umiejętności zakładania i noszenia oraz ewentualnych problemów technicznych. Często nie wiemy, jaki aparat słuchowy wybrać. Zupełnie niepotrzebnie. Na rynku jest tak wiele modeli, że z łatwością uda się dopasować idealny do potrzeb. Pomoże nam w tym wykwalifikowany personel ze specjalistycznych poradni audiologicznych. Po kilku dniach zapomnimy, mamy go na sobie, za to odczujemy znaczną poprawę słyszenia.

Dlaczego odkładamy aparat słuchowy zamiast go nosić?

Zastanawiające jest, dlaczego rezygnujemy z noszenia aparatów słuchowych mimo ich licznych zalet. Niektórzy obawiają się lub skarżą na problemy techniczne. Jednak niepotrzebnie. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy nie tylko podpowiedzą, jak dbać o słuch, ale również przekażą wskazówki dotyczące właściwego używania aparatu słuchowego. Pomogą także wymienić wymagającego tego części aparatu lub zaproponują inne kompleksowe rozwiązanie.

Czy mamy się czego wstydzić?

Objawy niedosłuchu mogą być różne, ale bez względu na wiek i stopień niedosłuchu nie powinniśmy wstydzić się noszenia aparatu słuchowego. To normalna sprawa, a poza tym, producenci prześcigają się w tworzeniu różnego rodzaju aparatów. Wraz z nimi użytkownicy zyskują już nie tylko lepszy odbiór dźwięków z otoczenia, ale również dopasowany kształt, rozmiar czy kolor. Już nie tylko aparaty wewnętrzne stają się coraz mniej widoczne. Tak naprawdę niektórzy nawet nie zauważą, że mamy go na sobie, w przeciwieństwie do objawów naszego niedosłuchu, kiedy nie będziemy go nosić.

Nie warto rezygnować z noszenia aparatu słuchowego na co dzień. Kompleksowy odbiór dźwięków nie tylko poprawia lepsze rozumienie świata, ale również zwiększa bezpieczeństwo, np. na drodze. Ponadto, regularne zakładanie aparatu pomoże ćwiczyć i poprawić nasz słuch.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet