Twój Słuch - Dlaczego warto nosić 2 aparaty słuchowe na oboje uszu?

Dlaczego warto nosić 2 aparaty słuchowe na dwoje uszu?

Dlaczego warto nosić 2 aparaty słuchowe na dwoje uszu?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego warto nosić dwa aparaty słuchowe? Coraz więcej protetyków słuchu potwierdza, że osoby korzystające z dwóch aparatów na dwoje uszu lepiej słyszą i rozumieją mowę niż osoby stosujące jedno urządzenie. Ale nie tylko. Sprawdź, jakie są korzyści noszenia dwóch aparatów jednocześnie.

Kierunkowość słyszenia

Dwa aparaty słuchowe pomagają osobie słyszącej lepiej ocenić, z jakiego kierunku dobiegają dźwięki i w jakiej odległości się od niej znajdują. Dzieje się tak dlatego, że mózg potrzebuje informacji z obu uszu, by szybciej wiedzieć, skąd pochodzi dany dźwięk i rozpoznać ewentualne zagrożenie. Jeśli zmagasz się z niedosłuchem obustronnym, dzięki dwóm aparatom możesz lepiej lokalizować dobiegające dźwięki, a tym samym zwiększyć swoje bezpieczeństwo (np. na ruchliwych skrzyżowaniach). Dwa aparaty słuchowe ułatwiają również prowadzenie konwersacji w grupie kilku osób.

Rozumienie mowy w hałasie

Hałas w tle podczas rozmowy (np. przy stole podczas rodzinnej uroczystości) powoduje trudności zarówno ze słyszeniem, jak i zrozumieniem, o czym się mówi (nawet do osoby siedzącej tuż obok). Dwa aparaty słuchowe wspomagają naturalną zdolność mózgu do filtrowania odgłosów w tle. Dzięki nim polepsza się wybiórczość słuchu, mniej irytują dobiegające z otoczenia hałasy i można łatwiej skupić się na rozmowie. Co więcej, używając dwóch aparatów słuchowych, możesz ustawić je ciszej, niż gdybyś korzystał z jednego. Pomoże Ci to zwiększyć komfort słyszenia, a tym samym zredukować ewentualne piski i efekt sprzężenia zwrotnego.

Mniejsze ryzyko deprywacji słuchu

Proces deprywacji słuchu polega na stopniowym traceniu przez mózg umiejętności przetwarzania informacji na skutek stałego braku pobudzania ucha bodźcem akustycznym. Dwa aparaty słuchowe angażują dwoje uszu, a tym samym pomagają zapobiegać pogorszeniu się umiejętności rozumienia mowy w uchu, który byłby pozbawiony aparatu. Ponadto, osoby noszące dwa aparaty słuchowe mniej skarżą się na tzw. „dzwonienie w uszach”.

Pełniejszy obraz dźwięków

Dlaczego dwa aparaty słuchowe pomagają na uzyskanie pełniejszego obrazu dźwięków? Można to porównać do słuchania muzyki przez obie słuchawki lub wieżę stereo. Jeśli wyłoży się z ucha jedną ze słuchawek lub odłączy jeden z głośników, dźwięk staje się niepełny. Podobnie nosząc dwa aparaty – dzięki nim uzyskasz lepszy odbiór i jakość dźwięków.

Jeśli odczuwasz problemy z odbiorem dźwięków, udaj się na specjalistyczne badania na słuch. Dzięki nim poznasz ubytek słuchu, a protetyk słuchu pomoże dobrać Ci optymalny aparat słuchowy. Dobrym rozwiązaniem będą dwa aparaty słuchowe, które polepszą jakość dźwięków, a tym samym pomogą zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i komfort życia.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet