Twój Słuch - Czyszczenie uszu - jak prawidłowo i bezpiecznie czyścić uszy? | Twój Słuch

Czyszczenie uszu – jak prawidłowo i bezpiecznie czyścić uszy?

Czyszczenie uszu zdaje się błahym tematem. Tego, jak zachować odpowiednią higienę uczymy się wszak od najmłodszych lat. Ale czy na pewno? Jeżeli czyścisz kanał słuchowy patyczkiem, a płukanie uszu wydaje Ci się fanaberią, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego czym i jak czyścić uszy – skutecznie i bezpiecznie.

Czy wosk w uszach jest potrzebny?

Czyszczenie uszu dla wielu osób polega na pozbywaniu się nieestetycznej woskowiny. Warto jednak wiedzieć, że jest ona potrzebna i pełni w organizmie dość ważne funkcje. Jej nadmiar oczywiście należy usuwać, jednak nie powinno się dążyć do ograniczania jej produkcji.

Woskowina, wbrew temu, co mogłoby się z pozoru wydawać, utrzymuje uszy w czystości! Pomaga pozbywać się bakterii oraz zanieczyszczeń. Jej funkcje obejmują między innymi:

 • ochronę błony bębenkowej,
 • nawilżanie,
 • ochronę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i bakterii w głąb przewodu słuchowego.

Najczęściej ucho oczyszcza się samo, wypychając woskowinę na zewnątrz. Jeżeli tak się nie dzieje, należy organizmowi pomóc. Czop woskowinowy może powodować problemy ze słuchem, bóle ucha, a nawet prowadzić do infekcji. Aby uniknąć tych przykrych doświadczeń, warto wiedzieć jak wyczyścić uszy, tak aby sobie nie zaszkodzić.

Higiena szczególnie ważna w przypadku niedosłuchu

Czyszczenie uszu ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku osób, które korzystają z aparatów słuchowych. Regularne usuwanie woskowiny przyczyni się do lepszej pracy aparatu. Ponadto dzięki niemu unikniesz ryzyka zatkania przewodu urządzenia woskowiną. Dlatego praktyczną wiedzę o tym, jak prawidłowo czyścić uszy powinny zdobyć w szczególności osoby z niedosłuchem, wspomagające się aparatami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie w tym przydatny.

Czego używać do czyszczenia?

Jak czyścić uszy i czego używać? Do dyspozycji jest wiele opcji, a wśród nich:

 • spraye,
 • krople do uszu,
 • patyczki,
 • woda utleniona, sól fizjologiczna.

Od wyboru może zakręcić się w głowie. Warto jednak wiedzieć, że sposoby i środki nie są sobie równe. Wśród wymienionych wyżej opcji są zarówno lepsze, jak i gorsze. Co więc wybrać? O tym piszemy poniżej.

Jak prawidłowo i bezpiecznie czyścić uszy?

Jak bezpiecznie wyczyścić uszy? Oto kilka naszych rad:

 • patyczków higienicznych używaj tylko do czyszczenia małżowiny, nie nadają się do przewodu słuchowego;
 • płukanie uszu – to świetny sposób ich czyszczenia, jednak najbezpieczniej jest, gdy wykonuje je laryngolog;
 • stosuj specjalistyczne krople lub spraye dostępne u Twojego protetyka słuchu lub aptece – zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej naturalne usuwanie;
 • pamiętaj o regularnej, codziennej higienie!

To skuteczne i bezpieczne sposoby na czyszczenie uszu, które pozwolą Ci zachować higienę.

Czyszczenie uszu to podstawa

Czyszczenie uszu to podstawowa czynność higieniczna, o której wielu z nas zapomina. Niezależnie od tego, czy nosisz aparat słuchowy, czy nie warto o to zadbać. Pamiętaj, że ucho w większości przypadków samo oczyści się z woskowiny, a patyczków należy używać wyłącznie do czyszczenia małżowiny.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet