Czyszczenie uszu zdaje się błahym tematem. Tego, jak zachować odpowiednią higienę uczymy się wszak od najmłodszych lat. Ale czy na pewno? Jeżeli czyścisz kanał słuchowy patyczkiem, a płukanie uszu wydaje Ci się fanaberią, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego czym i jak czyścić uszy – skutecznie i bezpiecznie.
Czy wosk w uszach jest potrzebny?
Czyszczenie uszu dla wielu osób polega na pozbywaniu się nieestetycznej woskowiny. Warto jednak wiedzieć, że jest ona potrzebna i pełni w organizmie dość ważne funkcje. Jej nadmiar oczywiście należy usuwać, jednak nie powinno się dążyć do ograniczania jej produkcji.
Woskowina, wbrew temu, co mogłoby się z pozoru wydawać, utrzymuje uszy w czystości! Pomaga pozbywać się bakterii oraz zanieczyszczeń. Jej funkcje obejmują między innymi:
- ochronę błony bębenkowej,
- nawilżanie,
- ochronę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i bakterii w głąb przewodu słuchowego.
Najczęściej ucho oczyszcza się samo, wypychając woskowinę na zewnątrz. Jeżeli tak się nie dzieje, należy organizmowi pomóc. Czop woskowinowy może powodować problemy ze słuchem, bóle ucha, a nawet prowadzić do infekcji. Aby uniknąć tych przykrych doświadczeń, warto wiedzieć jak wyczyścić uszy, tak aby sobie nie zaszkodzić.
Higiena szczególnie ważna w przypadku niedosłuchu
Czyszczenie uszu ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku osób, które korzystają z aparatów słuchowych. Regularne usuwanie woskowiny przyczyni się do lepszej pracy aparatu. Ponadto dzięki niemu unikniesz ryzyka zatkania przewodu urządzenia woskowiną. Dlatego praktyczną wiedzę o tym, jak prawidłowo czyścić uszy powinny zdobyć w szczególności osoby z niedosłuchem, wspomagające się aparatami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie w tym przydatny.
Czego używać do czyszczenia?
Jak czyścić uszy i czego używać? Do dyspozycji jest wiele opcji, a wśród nich:
- spraye,
- krople do uszu,
- patyczki,
- woda utleniona, sól fizjologiczna.
Od wyboru może zakręcić się w głowie. Warto jednak wiedzieć, że sposoby i środki nie są sobie równe. Wśród wymienionych wyżej opcji są zarówno lepsze, jak i gorsze. Co więc wybrać? O tym piszemy poniżej.
Jak prawidłowo i bezpiecznie czyścić uszy?
Jak bezpiecznie wyczyścić uszy? Oto kilka naszych rad:
- patyczków higienicznych używaj tylko do czyszczenia małżowiny, nie nadają się do przewodu słuchowego;
- płukanie uszu – to świetny sposób ich czyszczenia, jednak najbezpieczniej jest, gdy wykonuje je laryngolog;
- stosuj specjalistyczne krople lub spraye dostępne u Twojego protetyka słuchu lub aptece – zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej naturalne usuwanie;
- pamiętaj o regularnej, codziennej higienie!
To skuteczne i bezpieczne sposoby na czyszczenie uszu, które pozwolą Ci zachować higienę.
Czyszczenie uszu to podstawa
Czyszczenie uszu to podstawowa czynność higieniczna, o której wielu z nas zapomina. Niezależnie od tego, czy nosisz aparat słuchowy, czy nie warto o to zadbać. Pamiętaj, że ucho w większości przypadków samo oczyści się z woskowiny, a patyczków należy używać wyłącznie do czyszczenia małżowiny.