Twój Słuch - Czy słuchawki psują słuch? | Twój Słuch

Czy słuchawki psują słuch?

Nie wyobrażasz sobie życia bez muzyki? Dzięki nam odkryjesz, jak słuchać jej bezpiecznie. Wyjaśnimy Ci czy słuchawki nauszne są szkodliwe oraz, czy warto korzystać z modelu dousznego i dokanałowego. Pozwoli Ci to lepiej zadbać o zdrowie i jednocześnie nadal cieszyć się muzyką. Czytaj dalej i odkryj wpływ słuchawek na słuch!

Wpływ słuchawek na słuch

By odkryć, czy słuchawki douszne są szkodliwe, warto zastanowić się nad tym jak działa słuch. Cały proces rozpoczyna się od zewnętrznej małżowiny, która odpowiada za wyłapywanie dźwięków z otoczenia. Następnie zebrane fale dźwiękowe trafiają do kanału słuchowego i błony bębenkowej, która zaczyna drgać. Na tym etapie dźwięki tłumaczone są na drgania, które następnie odbierane są przez ślimak, gdzie nacisk płynu na komórki powoduje przekształcenie drgań w sygnał przekazywany do mózgu.

Na proces ten wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jednak jakość słuchu zależy od ilości komórek w uchu. Zmniejszają się one nie tylko wraz z wiekiem, ale także w wyniku choroby czy uszkodzenia słuchu. Jednym z czynników, który to powoduje, jest hałas. Warto w tym momencie podkreślić, że raz uszkodzone komórki nie regenerują się, nie da się ich także odbudować. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dbać o słuch i unikać zbyt głośnych dźwięków.

Zastanówmy się zatem, czy słuchawki psują słuch. Zależy to od częstotliwości ich użytkowania, typu urządzenia oraz głośności. Rozważając kwestię, czy słuchawki niszczą słuch, warto zwrócić także uwagę na higienę samych uszu. Długotrwałe stosowanie modeli, wprowadzanych do kanału słuchowego może spowodować problemy z wydzieliną, której zadaniem jest zapobieganie infekcjom. Ucho to system samoczyszczący, a kiedy zakładamy słuchawki, blokujemy ten proces. Stąd też zbyt długie korzystanie z nich może powodować pojawianie się infekcji bakteryjnych, grzybiczych i nawracających stanów zapalnych.

Jak głośno można słuchać muzyki w słuchawkach?

Skupiając się na kwestii słuchawki a słuch, istotne znaczenie ma głośność, z jaką lubisz słuchać muzyki. Korzystając z ich 100% mocy, narażasz słuch na dźwięki zbliżone głośnościom do startującego samolotu. Taka ilość decybeli jest zdecydowanie zbyt wysoka. Może ona spowodować uszkodzenie słuchu przez słuchawki.

Jak zatem słuchać muzyki? Według wytycznych WHO nie powinno się korzystać ze słuchawek dłużej niż godzinę dziennie i najlepiej na poziomie nieprzekraczającym 80-85 dB. To ilość decybeli, która występuje np. podczas krzyku.

Jakie słuchawki są najzdrowsze?

Warto zwrócić także uwagę na odpowiedni dobór słuchawek. To on wpływa na kondycję słuchu. Jakie słuchawki są najzdrowsze? Lepszy jest model douszny, dokanałowe czy nauszny? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne są niezwykle popularne. Ich konstrukcja umożliwia umieszczenie ich przy wlocie do kanału słuchowego. Nie zapewniają one jednak pełnej izolacji od dźwięków otoczenia, dlatego wiele osób korzystając z nich, zwiększa poziom głośności. Niestety to często występujący błąd. Wpływ na to, czy słuchawki douszne psują słuch, ma więc fakt, czy przekroczona została bezpieczna ilość decybeli.

Słuchawki dokanałowe

Kolejna kwestia, którą omówimy to słuchawki dokanałowe a słuch. Ich konstrukcja przypomina model douszny. Wkłada się je wprost do kanału słuchowego, w którym utrzymuje się dzięki specjalnej gumce. Słuchawki dokanałowe izolują do hałasu pochodzącego z otoczenia. Dzięki temu nie trzeba zwiększać głośności urządzenia. To więc słuchawki, które nie niszczą słuchu, jeśli są dobrze używane. Nawet dobra konstrukcja nie uchroni ucha przed zbyt głośną muzyką.

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne nie wtłaczają dźwięku bezpośrednio do ucha. Dzięki temu są bardziej bezpieczne niż modele douszne. Słuchawki nauszne dzielą się na otwarte i zamknięte. Pierwsze z nich nie izolują od dźwięków z otoczenia, dlatego osoby z nich korzystające często podgłaśniają muzykę, by zagłuszyć hałasy. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem są modele zamknięte. Izolują one od hałasu i sprawiają, że nie czujesz potrzeby podgłaśniania muzyki. Zatem czy słuchawki nauszne niszczą słuch? Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz i jak go używasz.

Czy słuchawki nauszne są szkodliwe?

Największym problemem, który występuje u użytkowników słuchawek, jest potrzeba podgłaśniania urządzenia, by zagłuszyć dźwięki z otoczenia. To poważny błąd, którego należy unikać. Zbyt głośne słuchanie muzyki może spowodować szum w uszach i inne poważne dolegliwości. Wybierz więc słuchawki bezpieczne dla słuchu i zmniejsz poziom głośności.

Co jednak gdy pojawią się pierwsze objawy problemu z uszami? Wtedy należy wykonać badanie słuchu online, a następnie zwrócić się do specjalisty, który określa stopnie niedosłuchu. Jeśli stwierdzi on uszkodzenie komórek słuchu, zaleci aparaty słuchowe. Dzięki nim ponownie zaczniesz słyszeć prawidłowo.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet