Twój Słuch - Czy brak aktywności fizycznej może wpłynąć negatywnie na słuch? Twój Słuch

Czy brak aktywności fizycznej może wpłynąć negatywnie na słuch?

Sport to zdrowie. Jego uprawianie zwiększa pojemność płuc i obniża poziom złego cholesterol. Wpływ aktywności fizycznej na słuch może nie być tak oczywisty. Jest to jednak mylne przeświadczenie. Słuch jest ważną częścią organizmu. Także on może ulec pogorszeniu, gdy wykonujemy czynności fizyczne w nieprawidłowy sposób albo nie wykonujemy ich wcale. Z drugiej strony przy odpowiednim poziomie aktywności możesz przyczynić się do jego poprawy. Regeneracja słuchu podczas uprawiania sportu może być też po prostu przyjemnością.

Co może uszkodzić słuch?

Przyczyny niedosłuchu mogą być różne. Na niektóre nie mamy wpływu, inne zaś możemy kontrolować. Zaburzenie słuchu związane z uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami, wypadkami, czy wynikające z wieku, są od nas niezależne. Jest jednak sporo takich czynników, które możesz spróbować ograniczyć lub poprawić. Należą do nich:

  • nadmierny hałas,
  • nieodpowiednie czyszczenie uszu,
  • aktywność fizyczna.

Wśród wymienionych przyczyn dużą rolę odgrywa hałas. Już ponad 85 decybeli uważa się za szkodliwy poziom głośności. Wielkość ta może z czasem uszkodzić komórki słuchowe w uchu wewnętrznym. Dla przykładu, jest to wartość, którą przyjmuje ruch uliczny. Widać więc, że to, co może uszkodzić słuch, jest blisko Ciebie.

Także nieodpowiednie czyszczenie uszu może uszkodzić słuch człowieka. Używanie patyczków higienicznych może spowodować uszkodzenie tkanki wyścielającej ucho, a także przebicie błony bębenkowej.

Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na słuch

Wpływ aktywność fizycznej na słuch jest niesłusznie niedoceniany. Organizm ludzki jest połączonym zespołem, a więc każdy jego element wpływa na inny. Zatem osiągając ogólny dobrostan organizmu, możesz też osiągnąć dobry słuch.

Problemy z nadwagą, wynikające z braku ruchu, mogą przełożyć się na zwiększone ryzyko uszkodzenia słuchu. Dzięki aktywności fizycznej poprawia się krążenie krwi w uchu wewnętrznym. W wyniku jej braku, może więc dojść do niedokrwienia. Nadwaga może przyczynić się też do cukrzycy, która zwiększa aż dwukrotnie ryzyko niedosłuchu.

Widać więc że tym, co wzmacnia słuch, jest ruch. Jednak jego nadmiar, albo nieodpowiednie wykonywanie czynności fizycznych może spowodować odwrotny skutek od zamierzonego. Należy więc uważać, by wpływ aktywności fizycznej na słuch, nie stał się negatywny.

Zagrożenia związane z nadmierną aktywnością

Ćwicząc, musisz zwracać uwagę nie tylko na to, ile jesteś w stanie znieść fizycznie, ale i na wytrzymałość psychiczną. Dużo negatywnych przeżyć nagromadzonych w ciągu dnia może negatywnie wpłynąć na stan organizmu podczas ćwiczeń. Powinieneś/powinnaś zatem dostosowywać natężenie treningu do stresu psychicznego. Gdy jego poziom jest zbyt duży, podczas ćwiczeń zaburzona może zostać równowaga energetyczna. Po ciężkim dniu powinno się zatem ćwiczyć mało lub wcale. Podczas spokojnego dnia możesz pozwolić sobie na dłuższy trening. Niestosowanie się do tej zasady może przyczynić się do pojawienia się:

  • nagłego ubytku słuchu,
  • zawrotów głowy,
  • szumów usznych,
  • zniszczenia włókna słuchowego,
  • zaburzenia hormonalnego i mineralnego,
  • marskości wątroby.

Podczas treningu uwalnia się kortyzol, którego zadaniem jest ukierunkowanie krwi do mięśni szkieletowych. Gdy podczas stresującego dnia był on intensywnie uwalniany i dodatkowo postanowisz wykonać ciężki trening, może doprowadzić to do ototoksyczności. Jest ona śmiertelna dla komórek słuchu. Jak chronić słuch przed tym zagrożeniem? Jeśli masz ciężki wyczerpujący dzień, pozwól sobie na odpoczynek., albo wykonaj lżejszy trening. Przytłumiony słuch spowodować mogą także ćwiczenia aerobowe (bieganie, jazda na rowerze, pływanie). Uważaj więc, na ich intensywność.

Sport a aparat słuchowy

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania słuchu człowieka. Wiedza o tym, jak dbać o słuch pozwoli uniknąć poważnych problemów wynikających z nadmiernej aktywności fizycznej lub z jej braku.

Ruch jest konieczny i chcemy podkreślić, że aparaty słuchowe nie utrudniają wykonywania ćwiczeń. Nie bój się korzystać z aparatu słuchowego podczas treningu. Nowoczesne aparaty słuchowe są przystosowane do aktywnego trybu życia. Musisz jednak pamiętać, by chronić go przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, a po ćwiczeniach dokładnie oczyścić i osuszyć.

Nie obawiaj się aktywności fizycznej! Ważne jest jednak, by ruszać się w sposób przemyślany i dostosowanych do swoich możliwości. Przy odpowiednim treningu wzmocnisz swoje ciało i słuch.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet