Twój Słuch - Czy aparat słuchowy może się zepsuć? | Twój Słuch

Czy aparat słuchowy może się zepsuć?

Czy aparat słuchowy może się zepsuć? To pytanie często zadają osoby, którym zalecił stosowanie go lekarz audiolog lub protetyk słuchu. Często też nad kwestią tą zastanawiają się bliscy osób starszych. W tym wpisie blogowym postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i rzetelnie odpowiedzieć na pytania.

Czy aparat słuchowy może się zepsuć?

Bądźmy szczerzy – każda elektronika z czasem się psuje i nie ma rzeczy niezniszczalnych. Podobnie jest z aparatami słuchowymi. Mogą być wadliwe lub zepsuć się w wyniku niewłaściwego użytkowania i pielęgnacji. Warto wiedzieć, że aparat w większości przypadków nie będzie służył przez całe życie. Na zakup nowego przyjdzie czas, gdy pierwszy się zepsuje lub, gdy wada słuchu jego właściciela ulegnie pogłębieniu.

Aby mieć pewność, że aparat posłuży przez długi czas, warto kupić go w sprawdzonym punkcie. Pracujący tam protetyk słuchu nie tylko pomoże wybrać odpowiedni model, ale też pouczy na temat zasad jego codziennego użytku i pielęgnacji, czy podpowie, jak dbać o słuch.

Czy to na pewno awaria?

Wiesz już, że aparat słuchowy może się zepsuć, chcielibyśmy jednak nieco Cię uspokoić. Faktem jest, że awarie zdarzają się stosunkowo rzadko. Często przyczyną tego, że urządzenie nie działa prawidłowo, mogą być… wyczerpujące się baterie. Dlatego zawsze warto najpierw sprawdzić, czy awaria nie wynika z problemów z baterią.

Wskazówki, że z Twoim aparatem jest coś nie tak

Aparaty słuchowe mają zapewniać swoim użytkownikom maksimum komfortu oraz ułatwiać ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego oczekuje się od nich, aby działały niezawodnie. Czasem jednak złośliwość rzeczy martwych jest silniejsza. Jakie są sygnały, że Twojemu aparatowi może coś dolegać? I jak rozwiązać ewentualny problem?

Dźwięk jest zbyt cichy

Prawdopodobne przyczyny:

  • przytkanie dźwiękowodu,
  • zanieczyszczony filtr,
  • zatkana kopułka lub wkładka uszna,
  • pogłębienie wady słuchu.

O aparat należy odpowiednio dbać i regularnie go czyścić dostępnymi u protetyka specjalistycznymi środkami do pielęgnacji aparatów słuchowych. Zaniedbania mogą doprowadzić do zatkania dźwiękowodu, co przełoży się na gorszą pracę aparatu. Jeśli czyszczenie nie pomaga, być może Twoja wada słuchu uległa pogłębieniu.

Dźwięk się urywa

Prawdopodobne przyczyny:

  • wyczerpane baterie.

Przerywany dźwięk może być prawdziwym utrapieniem. Jeżeli wcześniej aparat funkcjonował bez zarzutu, prawdopodobnie za obecny stan rzeczy odpowiadają wyczerpujące się baterie.

Dźwięk jest zniekształcony

Prawdopodobne przyczyny:

  • wyczerpujące się baterie,
  • uszkodzenie mechaniczne.

Jeżeli dźwięk jest zniekształcony, raz wyższy, a raz niższy mogło dojść do uszkodzenia aparatu. Przyczyną tego mogą być także wyczerpujące się baterie.

Dbaj o swój aparat

Aby cieszyć się dobrze działającym aparatem słuchowym, dbaj o niego. Jeśli nie wiesz jak to robić, zwróć się do protetyka, który z pewnością chętnie Ci pomoże.

Polecamy też inne artykuły z naszego bloga, na przykład o przyczynach niedosłuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet