Twój Słuch - Cukrzyca a niedosłuch - co warto wiedzieć? | Twój Słuch

Cukrzyca a niedosłuch – co warto wiedzieć?

Cukrzyca a niedosłuch – choć ich wzajemne oddziaływanie jest wciąż badane, to wiele wskazuje na to, że mają na siebie duży wpływ. Cukrzyca może zwiększać ryzyko uszkodzenia narządu słuchu, z kolei problem niedosłuchu i szumów usznych to często powikłania cukrzycy typu 2. Cukrzyca a słuch – co jeszcze warto wiedzieć?

Powikłania cukrzycowe a niedosłuch

Cukrzyca jako pierwsza i jedyna choroba niezakaźna została uznana przez ONZ za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce z cukrzycą zmaga się ok. 3 milionów osób, lecz wielu diabetyków wciąż pozostaje niezdiagnozowanych. Mnóstwo osób żyje z chorobą, bez świadomości jej istnienia, a organizm daje coraz więcej symptomów o jej istnieniu. Powikłania cukrzycowe bywają różne, a wiele z nich jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Jednymi z bolesnych i często występujących następstw cukrzycy są niewydolność nerek, uszkodzenia siatkówki oka czy stopa cukrzycowa (martwica kończyn).

Mało zwraca się jednak uwagę na powiązanie cukrzyca a niedosłuch. Tymczasem Japońscy Naukowcy z Uniwersytetu Niigata zbadali ok. 20 tysięcy osób, na podstawie których doszli do wniosku, że ryzyko wystąpienia niedosłuchu jest ponad dwukrotnie wyższe u cukrzyków niż u osób zdrowych. Co więcej, choć niedosłuch kojarzy się przede wszystkim z podeszłym wiekiem, to w przypadku cukrzycy nie ma on znaczenia. Niedosłuch a cukrzyca to bowiem problem, który dotyka również osób młodych.

W jaki sposób cukrzyca wpływa na słuch?

Jak to się dzieje, że powikłania cukrzycowe tak silnie mogą oddziaływać na słuch? Najczęściej wymienia się dwa powody:

  1. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne położone wewnątrz ucha – w ślimaku.
  2. Cukrzyca może uszkodzić nerwy, przewodzące wrażenia dźwiękowe z ucha do mózgu.

Wraz z postępowaniem cukrzycy, może postępować również ubytek słuchu, obniżający komfort życia. Niestety, wiele osób mających cukrzycę, choć boryka się z pogorszeniem słyszenia, nie wspomina o tym lekarzom. Dla wielu z nich jest to wstydliwy problem. Jakkolwiek, konsekwencją pogłębiającego się niedosłuchu może być stopniowe wycofywanie się z życia towarzyskiego. Są osoby, które obawiają się odkrycia u nich niedosłuchu, w którego efekcie mogłyby np. nie otrzymać zdolności lekarskiej do pracy. Nie warto. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca mogą wpływać na niedosłuch i jeszcze bardziej pogłębiać problemy ze słyszeniem.

Zadbaj o profilaktykę

Aby zniwelować powikłania cukrzycowe, należy zadbać o profilaktykę. Warto, by również lekarze częściej zwracali uwagę na powikłania po cukrzycy (w tym także ryzyko niedosłuchu) i informowali o nich pacjenta.

W jaki sposób zadbać o profilaktykę?
Wykonuj okresowe badanie słuchu (np. raz w roku) – nie tylko wtedy, kiedy jesteś diabetykiem lub odczuwasz już znaczny niedosłuch. Próg słyszenia pomoże ocenić badanie zwane audiometrią tonalną. Nie należy lekceważyć symptomów pogarszającego się słuchu, gdyż mogą prowadzić do nieodwracalnych ubytków. Co więcej, cukrzycę trzeba leczyć, dzięki czemu można zapobiec pogłębianiu się niedosłuchu.

Ponadto, w objawach przytępienia słuchu mogą pomóc aparaty słuchowe. Warto po nie sięgnąć, by poprawić komfort słyszenia, a tym samym jakość życia.

Cukrzyca a niedosłuch to wciąż badane powiązanie. Wiele jednak wskazuje na to, że powikłania cukrzycowe mogą mieć wpływ na ubytek słuchu. Nie należy bagatelizować problemu i leczyć zarówno cukrzycę, jak i objawy niedosłuchu.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet