Problem z niedosłyszeniem może wywoływać zniecierpliwienie, rozdrażnienie, a także niezrozumienie ze strony rozmówców, co u osób niedosłyszących również może powodować negatywne emocje, poczucie odrzucenia, a nawet wykluczenia społecznego. Warto jednak wiedzieć, że nie musi tak być! W większości przypadków niedosłuch można z powodzeniem leczyć, a nowoczesne rozwiązania techniczne w postaci aparatów słuchowych podnoszą komfort życia chorych. Przekonanie osoby, która wymaga terapii nie zawsze jest jednak proste. Jak pomóc komuś, kto nie chce pomocy? Jak rozmawiać z osobą niedosłyszącą?
Wytłumaczenie osobie bliskiej, że interwencja lekarza jest niezbędna
Przyczyny niedosłuchu są naprawdę różnorodne. Począwszy od powodów związanych z wiekiem, przez urazy mechaniczne, intensywny czynnik zewnętrzny w postaci długotrwałego narażenia na hałas, przez nieleczone stany zapalne i inne schorzenia. Jak nietrudno się domyślić – każdy taki przypadek wymaga konsultacji z lekarzem, postawienia diagnozy i opcjonalnie – wdrożenia leczenia i innych środków zaradczych. Wizyta u lekarza to klucz do poprawy komfortu życia osób niedosłyszących. Warto spokojnie porozmawiać z bliską osobą i przedstawić korzyści wynikające z powrotu do pełnej sprawności. Istotnym bodźcem do przekonania osoby niedosłyszącej jest również edukacja w zakresie dostępnych sposobów na to, jak polepszyć słuch.
Wizyta u specjalisty. Pomoc w umówieniu wizyty
Jak najlepiej pomóc osobie niedosłyszącej, która nie była jeszcze diagnozowana u lekarza? Najlepszym sposobem, byłoby umówienie w jej imieniu wizyty i pomoc w dotarciu na spotkanie z lekarzem. Bardzo często zdarza się, że osoby niedosłyszące nie odbywają wizyt lekarskich z powodu bariery komunikacyjnej. Pomoc bliskiej osoby może być zatem nieoceniona. Leczenie niedosłuchu nie jest niemożliwe, a efekty terapii w połączeniu z poprawiającym komfort życia aparatem słuchowym są bardzo obiecujące.
Zakup aparatu słuchowego
W zależności od decyzji lekarza, konieczny może okazać się zakup specjalistycznego aparatu słuchowego. Czasem jest to jedyny skuteczny sposób na to, jak poprawić słaby słuch. Zakup aparatu słuchowego powinien być dobrze przemyślany. Współczesne urządzenia są dosłownie „szyte na miarę” potrzeb osób niedosłyszących. To, co ważne – wielu chorych nie chce korzystać z aparatu słuchowego z obawy o to, że będzie widoczny, trudny w obsłudze, czy też wyjątkowo kosztowny. Żaden z wymienionych powodów nie jest jednak przeszkodą w założeniu aparatu. Nowoczesne aparaty słuchowe są wyjątkowo dyskretne i banalnie proste w użytkowaniu, a ich ceny są przystępne. Jeśli bliski potrzebuje bardzo drogiego urządzenia, można pomóc mu zgłaszając się do fundacji, lub organizując zbiórkę.
Formy pomocy
Problem ze słuchem często powodują bariery – zarówno te natury psychicznej, jak i prozaiczne – komunikacyjne. Jak pomóc komuś, kto słabo słyszy? Najlepszym rozwiązaniem byłaby spokojna i rzeczowa rozmowa, w której dowiesz się, jakie są prawdziwe potrzeby osoby niedosłyszącej, co sprawia jej najwięcej trudności i jakie formy pomocy są dla niej akceptowalne. Pamiętaj, że nie można pomagać na siłę. Nieoczekiwane zaskoczenie wizytą u lekarza lub wsparcie finansowe może po prostu urazić osoby z niepełnosprawnością.
Zmiana sposobu komunikacji
Jak pomóc komuś, kto słabo słyszy? Najlepszym rozwiązaniem jest okazanie zrozumienia i edukacja w kierunku dostępnych form pomocy. Jeśli chory jest bliską Ci osobą, warto podjąć kroki w kierunku nauki języka migowego. Zajęcia z języka migowego są ogólnodostępne i każdy może z nich skorzystać. Jeśli ubytek słuchu jest bardzo duży, można rozważyć wspólną naukę, która dodatkowo zacieśni więzi. Do osoby niedosłyszącej, warto mówić wolno, głośno i wyraźnie. Jeśli to konieczne, nachyl się delikatnie w stronę ucha. Wszystkie ważne informacje, takie jak np. umówione terminy wizyt – zapisuj na kartce.
Jeśli chory ma już implant słuchowy, można polecić mu serwis Razem dla słuchu, w którym znajdzie garść cennych porad i informacji. Pamiętaj, że aktualnie, dzięki dostępowi do zaawansowanych technologii, pogorszenie słuchu i niedosłuch to nie wyrok! Dyskretne implanty i aparaty słuchowe mogą usunąć skutki niepełnosprawności i pomóc pacjentom w powrocie do dawnego komfortu życia związanego z możliwością swobodnej komunikacji!