Twój Słuch - Co to jest audiometria tonalna? Na czym polega badanie PTA? | Twój Słuch

Co to jest audiometria tonalna? Na czym polega badanie PTA?

Objawy niedosłuchu - Jakie są przyczyny? Kiedy warto zbadać słuch?

Zauważasz u siebie problemy ze słuchem? A może pracodawca właśnie wysłał Cię na badania pod tajemniczo brzmiącą nazwą? Z naszego bloga dowiesz się, co to jest i na czym polega audiometria tonalna, dzięki której można określić rodzaj upośledzenia zmysłu słuchu. Zapraszamy do lektury!

Audiometria tonalna – co to jest?

Pod nazwą tą kryje się podstawowa, subiektywna metoda badania słuchu. Wykorzystuje się ją do oceny progu słyszenia u pacjentów. Audiometria tonalna zamiennie bywa także nazywana PTA. To skrót od angielskiej nazwy Pure Tone Audiometry. Badanie jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne oraz bezinwazyjne. Zwykle trwa około 20-30 minut.

Metoda badania słuchu, jaką jest audiometria tonalna, pozwala na określenie rodzaju i stopnia upośledzenia słuchu u pacjenta, a także jego zmęczenia słuchowego oraz zdolności do rozróżniania przyrostów natężeń. Badanie to często wykonuje się w ramach medycyny pracy, a także u osób starszych.

Kiedy warto wykonać badanie PTA?

Wytłumaczyliśmy już, co to jest audiometria tonalna oraz wspomnieliśmy o tym, kiedy najczęściej się je wykonuje. Oczywistym przyczynkiem do zgłoszenia się na PTA jest podejrzenie ubytku słuchu u pacjenta, bez względu na jego wiek. Jest jednak szereg innych przypadków, w których lekarz także może zlecić wykonanie audiometrii tonalnej. Są to:

  • guzy mózgu,
  • choroby naczyń mózgowych,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • różnorodne urazy głowy.

Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano którekolwiek z powyższych, lekarz prawdopodobnie skieruje go na badanie.

Na czym polega audiometria tonalna?

Badanie wykonują laryngolodzy, audiolodzy, protetycy słuchu, a także pielęgniarki. Technicznie rzecz ujmując, PTA polega na pomiarze ubytku słuchu dla tonów sinusoidalnych o różnych częstotliwościach. Jak to wygląda w praktyce? Pacjent przebywa w specjalnym pomieszczeniu ze słuchawkami na uszach. Gdy usłyszy dźwięk, musi to zasygnalizować przyciskiem, który ma w ręku. Po każdej próbie osoba prowadząca badanie generuje do słuchawek coraz cichsze dźwięki , aż do momentu, gdy pacjent nie reaguje.

Na podstawie PTA można dobrać aparat słuchowy.

Audiometria tonalna – wyniki badania

Wyniki badania są widoczne zaraz po jego zakończeniu, w postaci krzywych, przedstawiających próg słyszenia. To tzw. audiogramy. Można je od razu skonsultować z lekarzem lub osobą, która przeprowadzała badanie.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet