Zauważasz u siebie problemy ze słuchem? A może pracodawca właśnie wysłał Cię na badania pod tajemniczo brzmiącą nazwą? Z naszego bloga dowiesz się, co to jest i na czym polega audiometria tonalna, dzięki której można określić rodzaj upośledzenia zmysłu słuchu. Zapraszamy do lektury!
Audiometria tonalna – co to jest?
Pod nazwą tą kryje się podstawowa, subiektywna metoda badania słuchu. Wykorzystuje się ją do oceny progu słyszenia u pacjentów. Audiometria tonalna zamiennie bywa także nazywana PTA. To skrót od angielskiej nazwy Pure Tone Audiometry. Badanie jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne oraz bezinwazyjne. Zwykle trwa około 20-30 minut.
Metoda badania słuchu, jaką jest audiometria tonalna, pozwala na określenie rodzaju i stopnia upośledzenia słuchu u pacjenta, a także jego zmęczenia słuchowego oraz zdolności do rozróżniania przyrostów natężeń. Badanie to często wykonuje się w ramach medycyny pracy, a także u osób starszych.
Kiedy warto wykonać badanie PTA?
Wytłumaczyliśmy już, co to jest audiometria tonalna oraz wspomnieliśmy o tym, kiedy najczęściej się je wykonuje. Oczywistym przyczynkiem do zgłoszenia się na PTA jest podejrzenie ubytku słuchu u pacjenta, bez względu na jego wiek. Jest jednak szereg innych przypadków, w których lekarz także może zlecić wykonanie audiometrii tonalnej. Są to:
- guzy mózgu,
- choroby naczyń mózgowych,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- różnorodne urazy głowy.
Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano którekolwiek z powyższych, lekarz prawdopodobnie skieruje go na badanie.
Na czym polega audiometria tonalna?
Badanie wykonują laryngolodzy, audiolodzy, protetycy słuchu, a także pielęgniarki. Technicznie rzecz ujmując, PTA polega na pomiarze ubytku słuchu dla tonów sinusoidalnych o różnych częstotliwościach. Jak to wygląda w praktyce? Pacjent przebywa w specjalnym pomieszczeniu ze słuchawkami na uszach. Gdy usłyszy dźwięk, musi to zasygnalizować przyciskiem, który ma w ręku. Po każdej próbie osoba prowadząca badanie generuje do słuchawek coraz cichsze dźwięki , aż do momentu, gdy pacjent nie reaguje.
Na podstawie PTA można dobrać aparat słuchowy.
Audiometria tonalna – wyniki badania
Wyniki badania są widoczne zaraz po jego zakończeniu, w postaci krzywych, przedstawiających próg słyszenia. To tzw. audiogramy. Można je od razu skonsultować z lekarzem lub osobą, która przeprowadzała badanie.