Zastanawiasz się, co to jest audiogram i jak odczytać wyniki? Badanie oceniające sprawność narządu słuchu jest konieczne do podjęcia ewentualnych, dalszych kroków. Specjalista na podstawie testów, sporządzi audiogram, czyli graficzne przedstawienie wyniku badania. Dowiedz się, co to jest, jak wygląda taki wykres oraz jak poprawnie go odczytać.
Co to jest audiogram?
Test przeprowadzony przez protetyka, umożliwia sprawdzenie, czy cierpisz na niedosłuch, co jest szczególnie pomocne w przypadku osób starszych. Co to jest audiogram? To graficzne przedstawienie wyników w formie wykresu, który jest tworzony podczas testu. Zastanawiasz się, co to za badanie? Audiometria tonalna polega na założeniu pacjentowi słuchawek na uszy i słuchaniu dźwięków o różnej częstotliwości (od 125 Hz do 8000 Hz). Wyniki audiogramu ilustrują Twój próg słyszenia, czyli kiedy określony dźwięk został zarejestrowany. Krzywa, która powstaje w wyniku badania, to tak zwana krzywa przewodnictwa powietrznego.
Wyniki audiogramu – jak odczytać?
Masz już audiogram, ale jak odczytać prawidłowo wykres? Wyniki są przedstawione na dwóch osiach:
- oś pionowa informuje o natężeniu dźwięku i intensywności mierzonej w decybelach (dB) – im niższa jest pozycja na osi, tym głośniejszy jest dźwięk,
- oś pozioma informuje o częstotliwości i wysokości dźwięku mierzonej w herzach (Hz) – na osi im dalej w prawo, tym wyższy dźwięk.
Podczas badania wyniki są rejestrowane na audiogramie w następujący sposób: czerwony kolor dla prawego ucha, niebieski kolor dla lewego ucha. Połączenie oznaczeń dla każdego dźwięku, pozwala odczytać próg słyszenia dla każdego ucha (nie musi być taki sam w obu przypadkach). Istnieją różne stopnie niedosłuchu, a wyniki audiogramu umożliwiają określenie zaawansowania problemu. Kiedy można stwierdzić brak uszkodzenia słuchu? Jeśli pacjent rejestruje dźwięki poniżej 25 dB, na przykład szept.
Ogólna zasada mówi, że im bardziej linia na wykresie odbiega od krzywej charakterystycznej dla prawidłowo słyszącej osoby, tym wyższy jest stopień niedosłuchu. Tylko mając wiedzę na ten temat, można zastosować optymalne rozwiązanie, które poprawi jakość słyszenia.