Twój Słuch - Co jest przyczyną dzwonienia w uszach? | Twój Słuch

Co jest przyczyną dzwonienia w uszach?

Dzwonienie w uszach to niezwykle uciążliwy objaw problemów ze słuchem. Przybiera ono różną formę – od cichego dźwięku, który szybko mija po głośny, ciągły szum, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dzięki nam dowiesz się, co jest przyczyną dzwonienia w uszach oraz jak je skutecznie wyleczyć.

Dzwonienie w uszach – co to jest?

Dzwonienie w uszach lub mówiąc inaczej szum uszny to schorzenie, w którym osoba słyszy dźwięki akustyczne niepochodzące z otoczenia. Choć symptom ten nie zagraża życiu, może negatywnie wpłynąć na przewód słuchowy, a dodatkowo bywa niezwykle uciążliwy. Ciągłe dzwonienie w uszach rozprasza i utrudnia skupienie się na wykonywanym zadaniu. Ponadto nieleczone może powodować stany lękowe, a nawet depresję.

Dzwonienie w uchu może przybierać różne formy. Chory słyszeć może: dzwonienie, szelest, brzęczenie, syczenie czy szum. Dźwięk może pojawiać się i szybko znikać lub występować stale. Ponadto dzwonienie może być w jednym uchu lub dotyczyć całego układu słuchowego.

Co jest przyczyną dzwonienia w uszach?

Przyczyny dzwonienia w uszach mogą bardzo różne. Najczęściej związane są z bodźcami zewnętrznymi np. zbyt długą ekspozycją na głośne dźwięki. Silne dzwonienie w uszach może jednak być spowodowane także chorobą, urazem lub nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi.

Dzwonienie w uszach a hałas

Jedną z najczęstszych przyczyn tego, dlaczego dzwoni w uszach, jest długotrwałe przebywanie wśród głośnych dźwięków. Hałas może uszkadzać słuch w sposób nagły np. podczas koncertu lub stopniowy np. w wyniku słuchania głośnej muzyki na słuchawkach. Częste dzwonienie w uszach może być też spowodowane pracą w głośnych warunkach.

Dzwonienie w uszach a choroba

Gdy bez wyraźnego powodu dzwoni w uszach, warto zacząć szukać dolegliwości, która może to powodować. Jedną z najczęściej wymienianych chorób, która wywołuje brzęczenie w uszach, jest otoskleroza. To dolegliwość, w której następuje powolna utrata słuchu spowodowana sztywnieniem błędnika kostnego. Do jej początkowych objawów zalicza się właśnie dzwonienie w uszach.

Źródłem szumu usznego może być także syndrom Ménière. To rzadka choroba ucha wewnętrznego, która powoduje zaburzenia narządu równowagi (błędnika) i narządu słuchu. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się zawroty głowy, utratę słuchu i dzwonienie w uszach,

Dzwonienie w uszach może mieć także inne przyczyny zdrowotne. Wśród nich wymienić można:

 • głuchotę starczą – powstaje w wyniku starzenia się narządu słuchu,
 • stwardnienie tętnic szyjnych w wyniku zwapnienia i tworzenia się blaszek miażdzycowych – w wyniku tego schorzenia krew napotyka na przeszkody, co może wywoływać zawroty głowy, postępującą utratę słuchu czy dzwonienie w uszach,
 • infekcje zatok i uszu – mogą powodować dzwonienie w uszach, które mija gdy wyleczona zostanie infekcja.

Inne przyczyny dzwonienia w uszach

Gdy dzwoni w uszach, przyczyna tego może być inne niż hałas czy choroba. Bardzo często objaw ten spowodowany jest:

 • zatkaniem ucha przez woskowinę,
 • urazem głowy lub szyi,
 • zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zaburzeniem skroniowo-żuchwowym,
 • zażywaniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy, antybiotyków aminoglikozydowch, erytromycyna, chinina i niektórych leków moczopędnych,
 • złymi nawykami (np. paleniem papierosów czy piciem alkoholu),
 • chorobami psychicznymi,
 • niewłaściwą dietą (np. spożywaniem zbyt dużej ilości soli czy cukru)
 • zmianami ciśnienia krwi w uszach.

Warto podkreślić, że gdy dzwoni w uszach możne oznaczać to używanie nieodpowiednich aparatów słuchowych lub ich niewłaściwe ustawienie.

Jak leczyć dzwonienie w uszach?

Jak leczyć dzwonienie w uszach? Przede wszystkim trzeba wyeliminować dolegliwość, która spowodowała brzęczenie. Jeśli dzwonienie powstało w wyniku ekspozycji na hałas, należy unikać głośnych dźwięków, a gdy jego przyczyną jest choroba, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zleci odpowiednie środki farmakologiczne lub zabiegi chirurgiczne. W niektórych przypadkach konieczne będą aparaty słuchowe.

Wiele osób, gdy dzwonienie w uszach występuje sporadycznie i trwa krótko, ignoruje ten problem. Warto jednak zadbać o słuch. Co zrobić gdy dzwoni w uchu? Przede wszystkim:

 • wykonaj czyszczenie ucha – nagromadzona woskowina może powodować infekcję, która jest częstą przyczyną szumu usznego,
 • rzuć palenie – nikotyna ogranicza dopływ krwi do zakończeń nerwowych w uchu wewnętrznym, a także uszkadza komórki, co powoduje dzwonienie w uszach,
 • stosuj dietę przeciwzapalną – suszone owoce, pomidory, zielone warzywa liściaste czy tłuste ryby pomogą Ci pozbyć się szumów usznych,
 • regularnie badaj słuch – możesz to zrobić, udając się do gabinetu lub wykonując badanie słuchu online.

Podsumowanie

Dzwonienie w uszach jest niezwykle uciążliwe, zwłaszcza gdy występuje stale. Jeśli domowe sposoby okazują się nieskuteczne, skorzystaj z porady specjalisty. W Twój Słuch ustalimy przyczynę dzwonienia w uchu, a następnie zajmiemy się jej leczeniem. Jeśli będzie to konieczne, zlecimy także wykonanie aparatu słuchowego.

Z nami Usłyszysz Świat

Produkty znanych marek Kompleksowa oferta aparatów słuchowych skrojona na miarę Twoich potrzeb

Umów się na wizytę
Znajdź Gabinet